Sponzorováno

Prolaps (pokles) dělohy – příčiny, příznaky a léčba 4.79/5 (52)

  • Prolaps dělohy je stav, při kterém se děloha posouvá dolů nebo ven z normální polohy v pánevní dutině. Tento stav nastává, když svaly a vazy, které podporují dělohu, oslabují nebo se protáhnou, často v důsledku těhotenství, porodu, stárnutí, genetických faktorů, obezity nebo opakovaného těžkého zvedání.
  • Prolaps dělohy může být mírný a nezpůsobuje žádné příznaky, nebo může být závažný a způsobovat nepohodlí a další problémy.
  • Ženy s prolapsem dělohy mohou pociťovat tlak, bolest nebo nepohodlí v pánevní oblasti, zejména při dlouhém stání nebo během pohlavního styku.
  • Prolaps dělohy může způsobit problémy s močením, jako je inkontinence (neschopnost kontrolovat močení) nebo časté močení.
  • Některé ženy mohou mít potíže s defekací, jako je zácpa nebo pocit, že mají pocit, že mají neúplné vyprázdnění střev.
  • V pokročilých případech může děloha vystupovat ven z pochvy.
  • Léčba prolapsu dělohy závisí na závažnosti příznaků a na tom, jak ovlivňuje kvalitu života ženy. Možnosti léčby mohou zahrnovat cvičení pánevního dna, použití podpůrných zařízení (například pesary), fyzioterapii, hormonální terapii nebo chirurgický zákrok, jako je reparativní chirurgie pro posílení oslabených svalů a vazů v pánevní oblasti.

Kegelovy cviky jsou dobrou prevencí prolapsu dělohy.

Kegelovy cviky jsou dobrou prevencí prolapsu dělohy.

Děloha je svalová struktura, která je držena na svém (správném) místě pánevními svaly a vazy. Pokud se tyto svaly nebo vazy roztahují nebo se stávají slabými, nemohou již dále fixovat dělohu, což způsobuje prolaps (neboli česky pokles) dělohy. Pochva a děloha jsou v pánvi drženy vazivem a dojde-li k jejímu porušení, sestupují pak části pochvy a i děloha až k úplnému výhřezu

Oslabení fixačních struktur způsobuje, že u takřka všech žen po přechodu dochází k poklesu dělohy. Pokud toto překročí fyziologickou míru, mohou vzniknout potíže, jako je pocit tlaku a klesání v této oblasti, bolesti v kříži nebo různé druhy problémů při močení (zpočátku třeba samovolný únik moči a podobně) nebo při vylučování stolice. Vystoupení dělohy z malé pánve je označováno jako prolaps.

Prolaps dělohy tedy nastává, když děloha klesá z její normální polohy. Částečným prolapsem rozumíme pokles, u kterého pochvou vystoupila pouze část dělohy. Jako celkový prolaps je označován pokles, při němž jsou vagina a děloha umístěny před vulvou, tj. úplně vystoupily ven.

Mezi rizikové faktory patří především slabost vaziva a svalů, komplikované porody a nadváha. Cviky na posílení břišních svalů se používají k prevenci a léčbě lehčích forem tohoto problému. Při přetrvávajících potížích je však nutná operace (plastická vaginální chirurgie). Za určitých podmínek může pomoci léčba pesarem.

Prolaps (pokles) dělohy - ilustrace

Prolaps (pokles) dělohy – ilustrace

 

Jaké jsou příčiny poklesu dělohy?

Slabost vaziva podpůrných a fixačních struktur může být podmíněna konstitučně a může být příčinou poklesu ženských genitálií. Tato skutečnost spojená s povolením pružnosti tkáně je však častým rizikovým faktorem až ve věku po menopauze, čili cca. 1 rok po posledním hormonálně řízeném menstruačním krvácení.

Častěji se jako příčina poklesu ženských genitálií vyskytuje kombinace několika faktorů. Vrozené slabosti vazů a svalů malé pánve, několik porodů, nadměrně velké děti a nedostatečná regenerace pohlavních orgánů v šestinedělí – to jsou často příčiny tohoto problému. Zátěž při porodu (jako např. porod dvojčat / trojčat), rychlý porodní postup, přetržení hráze apod. vedou k trvalé slabosti pánve.

Nadváha je také považována za rizikový faktor. Nadváha je zpravidla spojena s nadměrným roztažením a ochabnutím svalstva břišní stěny. Nedostatečný trénink přímých a příčných břišních svalů mění v prostoru břicha tlakové poměry a podporuje pokles břišních orgánů, a tím zesiluje tlak na dno pánve.

Chronická zácpa nebo zvedání těžkých předmětů jsou také příčiny prolapsu dělohy.

Při vrozené slabosti vaziva podporují vznik poklesu ženského genitálního traktu navíc:

  • nepřiměřená tělesná zátěž, jako zaměstnání, kde se často stojí,
  • zvedání a nošení těžkých věcí.

I při vrozených polohových anomáliích dělohy je děloha při zvýšení tlakových poměrů v břišním prostoru tištěná dolů.

To jsou všechno příčiny, které mohou pokles dělohy způsobit.

Jaké jsou příznaky prolapsu dělohy?

Často ženy nemají žádné příznaky prolapsu dělohy. Pokud máte příznaky, budou záviset na míře prolapsu. Příznaky mohou zahrnovat:

Sponzorováno

  • jakoby pocit plnosti v pochvě
  • pocit těžkosti nebo tlaku v pánvi
  • pocit, jako byste „seděla na míči“
  • bolest v dolní části zad, která se zlepší, když si lehnete
  • potřeba močit častěji než obvykle
  • problémy s pohybem střev nebo vyprázdněním močového měchýře
  • časté infekce močového měchýře
  • abnormální krvácení z pochvy
  • inkontinence při kašlání, kýchání, smíchu, sexu nebo cvičení
  • bolest během sexu

Jsou některé ženy vystaveny zvýšenému riziku prolapsu?

Ano, jsou. Je pravděpodobnější, že proděláte prolaps dělohy, pokud:

  • jste již prošla menopauzou
  • kouříte
  • máte nadváhu
  • hodně kašlete díky různým plicním onemocněním
  • trpíte chronickou zácpou
  • máte rodinného příslušníka, například matku nebo sestru, s prolapsem
  • často zvedáte těžké věci
  • trpíte fibromy

Jak je diagnostikován prolaps dělohy?

Prolaps dělohy lze relativně snadno diagnostikovat pomocí vyšetření pánve. Váš lékař vás může požádat o zatnutí a uvolnění svalů, které používáte k zastavení a zahájení toku moči. Tento test kontroluje sílu svalů, které podporují fixují dělohu a jiné pánvové orgány.

Od počátku 90. let 20. století se postupně zásadně mění pohled na poruchy pánevního dna a močovou inkontinenci u žen. Diagnostika a řešení těchto poruch se staly samostatnou urogynekologickou subspecializací v rámci oboru gynekologie a porodnictví.

Máte-li problémy s močením, můžete podstoupit další testy, aby se zkontrolovala funkce močového měchýře. Toto se nazývá urodynamické vyšetření.

  • Uroflowmetrie měří množství a sílu toku moči.
  • Cystometrie má za úkol zjistit například kapacitu naplnění močového měchýře.

Váš lékař může provést jeden nebo více z těchto vyšetření, při hledání problémů s pánvovými orgány:

  • Ultrazvuk pánve. Tento test využívá zvukové vlny ke kontrole močového měchýře a dalších orgánů.
  • MRI v pánevním dnu. Tento test využívá silné magnety a rádiové vlny ke kontrole vašich pánevních orgánů.
  • CT vyšetření břicha a pánve. Tento test používá rentgenový paprsek k vytvoření detailních snímků vašich pánevních orgánů.

Léčba prolapsu dělohy

Lékaři často nejprve doporučují konzervativní metody léčby.

Možnosti konzervativní léčby

Cviky na posílení pánevního dna, nazývané také Kegelovy cviky, posilují svaly, které fixují vaši pochvu, močový měchýř a jiné pánevní orgány. Obecně, jak na to?

  1. Zatněte svaly, které byste použili, abyste udrželi, nebo naopak uvolnili moč.
  2. Držte kontrakci několik sekund a pak povolte.
  3. Proveďte 8 až 10 z těchto cvičení, třikrát denně.
Dělejte pravidelně Kegelovy cviky.

Dělejte pravidelně Kegelovy cviky.

 

Chcete-li nějak zjistit, jak na tom jsou vaše svaly pánevního dna, tak až příště budete močit, zastavte močení uprostřed, poté začněte znovu a zastavte. Použijte tuto metodu k tomu, abyste se dozvěděli, kde jsou a jak na tom jsou vaše svaly v této oblasti.

Úbytek hmotnosti může také pomoci. Pokud zhubnete, může dojít ke snížení tlaku v močovém měchýři nebo jiných orgánech pánve. Zeptejte se svého lékaře, jakou váhu musíte shodit. Poradí vám.

Další možností je pesar. Toto zařízení, které je vyrobeno z plastu nebo pryže, jde uvnitř vaší vagíny a udržuje tkáně na svém místě. Je snadné se naučit, jak vložit pesar a pomáhá vyhnout se operaci.

Chirurgická operace

Pokud jiné metody nepomohou, možná budete muset zvážit operaci. Část vlastní tkáně, tkáň od dárce nebo umělý materiál budou použity k podpoře oslabených svalů pánevního dna. Tuto operaci lze provést skrz vagínu nebo pomocí malých řezů (laparoskopicky) v břiše.

Sponzorováno

Pokles dělohy je vlastně uvolnění pánevního dna, kdy díky oslabení svalů pánevního dna a poklesu některých orgánů malé pánve dojde k vyklenutí poševní stěny. Jak s tímto problémem bojujete vy? Budeme rádi za komentáře.

Co si ještě o děloze přečíst?

Studie a zdroje článku

  • Uterine Prolapse Autoři: Cathy J. Chen; Holly Thompson.
  • Zdroj obrázku: Artemida-psy / depositphotos.com

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

9 Komentářů u článku “Prolaps (pokles) dělohy – příčiny, příznaky a léčba”

  1. františek huneš napsal:

    je možné provést operaci poklesu dělohy při lokálnim umrtvení

    děkuji za odpověď franta

      • Dobrý den,je mi 76let let a do loňského roku jsem neměla žádné problémy. Hodně jsem sportování jízda na kole,plavání,lyžování,badminton a turistika.Najednou jsem měla pocit ,že mi něco překáží jako bych seděla na balónky a tak jsem navštívila gynekologa,který mi potvrdil že se jedná o prolaps a tím že jsem neměla žádné problémy mě pozval za rok.Ted jsem byla trochu nastydlákochala a kašlala a tak jsem cítila,že to není v pořádku.známá mi doporučila pesar,který mi opravdu pomáha tak se chystám na vyšetření abych neměla větší problémy.Mohu požádat o váš názor.
        Děkuji a přeji hezký den.
        K.Kánská

  2. Kateřina napsal:

    Dobrý večer, chtěla bych se zeptat. Jsem tyden po porodu a zjistila jsem že mám prolaps dělohy. Ráno nebo dopoledne to není až tak citelne jako odpoledne. Večer ve vaně už vidím jakoby balónek který nakukuje ven. Zajímá mě jestli je šance to řešit konzervativne a ne operacne. Děkuji za odpověď.
    Jsem z toho docela vystresovana.

  3. Martina napsal:

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký je váš názor na tzv. vaginální činku, zda její použití může pomoci při posílení svalů pánevního dna a pokud ano, tak zda i tehdy, pokud již děloha sestoupila výrazněji. Za odpověď předem děkuji.

  4. Petra Malá napsal:

    Kam se mám obrátit? Protože jsem před nedávnem zjistila, že mám prolaps dělohy a potřebuji nutně kvalitní lékařskou pomoc. Už nevím, kam bych se s tím mohla obrátit. Kdyby mi někdo poradil, byla bych fakt vděčná.

  5. Zdena Ševšíková napsal:

    Je mi 76 let a na posledním vyšetření u gynekoložky mi bylo řečeno, že mám prolaps dělohy. Nevím co mám nyní dělat. Mám problémy s močením ( pořád se mi chce, ale když jdu na záchod tak ze mě nic nejde). Zkoušela jsem ty cviky které jsou popsány v článku. Jelikož jsem už hodně stará, tak jsem si říkala že nejlepší by bylo kdyby mě dělohu úplně vyoperovali (rodit už určitě nebudu). Mám s tím hodně nepříjemností protože děloha sestoupila dost výrazně. Děkuji za odpověď.

    • Pokud vás vaše příznaky obtěžují nebo se během každodenních činností necítíte dobře, promluvte si se svým lékařem o možnostech léčby.

      Pomoci mohou jednak změny životního stylu, například hubnutí. Stejně tak můžete cvičit Kegelovy cviky. Ty posilují vaše svaly pánevního dna. Chcete-li provést toto cvičení, stiskněte svaly, které používáte k ovládání toku moči, a podržte je až 10 sekund a poté uvolněte. Opakujte třeba 50krát denně.

      Pesar může také zmírnit příznaky. Vaginální pesary jsou tedy také vhodnou možností léčby žen, které trápí velmi nepříjemný sestup dělohy nebo poševních stěn. Základní a velmi důležitou podmínkou je pravidelné sledování a důkladná lékařská péče.

      Hysterektomie je chirurgický zákrok k odstranění dělohy. Hysterektomii lze provést prostřednictvím pochvy. Doba hojení je rychlejší než u operace, která vyžaduje řez v břišní stěně. Znamená to také méně komplikací. O hysterektomii si přečtěte více zde: https://www.rehabilitace.info/zdravotni/hysterektomie-informace-ktere-byste-mela-znat/

Zanechat komentář ke článku

Zpráva