Sponzorováno

Proč lidé s diabetem 2. typu mají vyšší riziko zlomenin kostí? 4.7/5 (10)

Proč lidé s diabetem 2. typu mají vyšší riziko zlomenin kostí?

Proč lidé s diabetem 2. typu mají vyšší riziko zlomenin kostí?

Nová studie používá novou metodu tzv. „virtuální biopsii kostí“. Pomocí této metody chtějí vědci vysvětlit, proč lidé s diabetem 2. typu jsou více ohroženi zlomeninou oproti lidem, u kterých nebyl diagnostikován diabetes 2. typu.

 

Nová metoda odhalila, že lidé s diabetem 2. typu mají tendenci mít konstrukční vady v kostech. Což může vést k oslabení kostní struktury a k následnému vyššímu riziku zlomenin, a to zejména u starších mužů a žen s diabetem 2. typu.

 

Do studie bylo zapojeno více než 300 účastníků. Mírně převládal počet mužů. Průměrný věk účastníků byl 76.

„Jedná se o velmi zajímavý objev pomocí velmi nové techniky,“ řekl Dr. Mark Edwards, klinický asistent na univerzitě v Southamptonu a vedoucí výzkumník ve studii. „Již nějakou dobu víme, že lidé s diabetem 2. typu jsou vystaveni vyššímu riziku zlomenin, ale nebyli jsme schopni plně vysvětlit proč. Tato nová zobrazovací technika nám ukázala, že kortikální složka kosti – vnější okraj kosti má u pacientů s diabetem 2. stupně tendenci vykazovat větší pórovitost. Jedná se o specifický deficit v kosti, který může lékařům pomoci vyvinout vhodnou terapii, aby se zabránilo budoucím zlomeninám.“ upřesnil.

Profesor Cyrus Cooper, ředitel Medical Research Council lifecourse Epidemiology Unit, University of Southampton, dodal „Tato studie upozorňuje na důležitou spojnici mezi cukrovkou a osteoporózou. Identifikuje selektivní deficit vývoje kostry, což vede k nadměrnému riziku zlomenin v tomto stále více častém onemocnění a ukazuje na vlivy prostředí v kritických obdobích raného vývoje člověka.“

Sponzorováno

Diabetes a zlomeniny

Lidé s diabetem 2. typu mají vyšší riziko zlomenin kostí z několika důvodů:

Osteoporóza: Diabetes 2. typu může zvýšit riziko osteoporózy, což je onemocnění, při němž dochází ke ztrátě hustoty kostí a zhoršení jejich kvality. Osteoporóza zvyšuje křehkost kostí a snižuje jejich odolnost vůči zlomeninám.

Problémy s nervy: Diabetici mohou mít poškození nervů, což se označuje jako diabetická neuropatie. Tato neuropatie může ovlivnit citlivost nohou a snížit schopnost vnímat bolest nebo stres na kostech a kloubech. To může znamenat, že diabetici mohou pokračovat v normálních aktivitách, i když mají zlomeninu, což může způsobit vážné problémy.

Hormonální nerovnováha: Diabetes 2. typu může způsobit hormonální nerovnováhu, včetně změn v hladinách inzulínu a hormonů spojených s kostním metabolismem. Tyto změny mohou nepříznivě ovlivnit zdraví kostí a zvýšit riziko zlomenin.

Zvýšená hladina cukru v krvi: Neadekvátně kontrolovaný diabetes může znamenat zvýšenou hladinu cukru v krvi. To může ovlivnit metabolismus kostí a jejich schopnost se regenerovat.

Zánět: Diabetes může zvyšovat zánět v těle, což může nepříznivě ovlivnit zdraví kostí.

Pro diabetiky je tedy důležité pečovat o své kosti a zdraví obecně. To zahrnuje pravidelné vyšetření kostní denzitometrií, což je test, který měří hustotu kostí. Důležité je také udržovat stabilní hladinu cukru v krvi, cvičit pravidelně a dbát na vyváženou stravu s dostatečným příjmem vápníku a vitamínu D pro podporu zdravých kostí. Pokud máte diabetes a máte obavy ohledně rizika zlomenin, konzultujte s lékařem nebo odborníkem na kosti.

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Nemoc zvaná cukrovka

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva