Sponzorováno

Proč látkové pleny? Jejich výhody a nevýhody. 4.23/5 (22)

Látkové pleny stačí nakoupit jednou a dají se použít u více dětí.

Látkové pleny stačí nakoupit jednou a dají se použít u více dětí.

Používám výhradně látkovky a jak jsem zjistila, je to pro většinu lidí dost divné. Naštěstí na internetu jsem zjistila, že v tom zdaleka nejsem sama. Existuje řada diskuzí na toto téma a e-shopy, kde nabízí různé pleny a vše k nim. Jinde se totiž nakupovat moc nedá, pokud nemáte to štěstí, že žijete ve městě, kde je nějaký osvícený člověk, který otevřel kamenný obchod s tímto zbožím.

Proč jsou látkové pleny tak fajn?

Nejprve ale, proč jsem se pro látkovky rozhodla? Protože mají samé klady. Teda samé ne. Jedinou nevýhodou je to, že je s nimi víc práce. Musíte je prát, věšet na šňůru, sundávat a skládat. To je ale vše. Ostatní věci mluví pro látkovky. Tady je jen malý výčet negativ papírových plen, které jsem posbírala:

  • Klasické jednorázovky obsahují chemické látky, které nejsou pro dítě vhodné. Nebo si myslíte, že kouzelné gelové látky, které absorbují 100krát větší hmotnost v moči, jsou přirozené?
  • Papírové pleny jsou neprodyšné, a proto se v nich dítě zapařuje. Navíc gel, který absorbuje tekutinu, se zahřívá, a může tak dojít k přehřívání pohlavních orgánů dítěte.
  • Zatěžují životní prostředí – kdysi jsem četla, že na jedno dítě připadnou snad 2 tuny plen. V porovnání s tím, že je člověk u látkovek nucen více prát, je to stále větší zátěž.
  • Jsou drahé. Látkové pleny stačí nakoupit jednou a dají se použít u více dětí. I když zase připočítáme to, že častěji pereme, tak látkovky vycházejí levněji. Zjistěte, kolik plenek používáte za týden a vynásobte ho 52 týdny v roce. Příště, když půjdete koupit plenky, podívejte se, kolik stojí. Zjistíte, že je to spousta plenek, což znamená mnoho peněz.

Když jsem na toto téma mluvila s kamarádkami, tak mi vyšel jediný důvod, proč jednorázovky používají. Je to jednodušší, pohodlnější. Proč ale kvůli vlastnímu pohodlí ubližovat dítěti i Zemi? Na to by si měla každá máma odpovědět sama. Mám pocit, že si v dnešní uspěchané době snažíme ulehčit, co se dá, a je to tak i v případě péče o dítě. Pro řadu holek je nepředstavitelné, že by měly prát pleny nebo vařit příkrmy, když už takhle běhají kolem dítěte skoro celý den. Od toho jsme ale na mateřské, abychom se o dítě staraly. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že to zase taková zátěž není. Člověk si vytvoří systém, a pak to jde samo.

Příroda jednorázové pleny nemá ráda

Nyní se vraťte k počtu plen, které jste dříve vypočítali, a vynásobte tím, kolik dalších lidí na světě používá jednorázové plenky každý rok. Docela velké číslo, ne? To je obrovská zátěž pro životní prostředí. Nejen, že zaberou spoustu prostoru. Navíc jsou plné nebezpečného odpadu. Moč a výkaly mohou obsahovat škodlivé bakterie, které se mohou dostat do životního prostředí a dokonce i do vody. Jistě, zvířata jdou do koupelny ve volné přírodě, ale všechna zvířata v oblasti nechodí na jednom místě, jako je tomu u vyhozených použitých plen.

Sponzorováno

Můj systém

Celý první rok jsme vystačili s asi 20 klasickými čtvercovými plenami. K tomu jsem měla o něco víc vkládaček našitých ze starých měkkých ručníků. Většinou jsem balila do těchto plínek a na ně jsem dávala vlňáky. Na návštěvy a k doktorce jsem si koupila 4 plínky Kushies 2 v 1. Úplně to stačilo a v zásadě tak pokračujeme i nadále. Prala jsem většinou jednou za dva dny, ze začátku na 60°C, později, když už stolice nebyla tak řídká a pleny tak zašpiněné, tak jen na 40°C. Nikdy jsem nežehlila ani nevyvářela, jak rádi poučují babičky. Peru výhradně v mýdlovém slizu. Je fakt, že zpočátku skvrny na plínkách trochu zůstávaly, ale sluníčko je vybělilo. Prý na skvrny pomáhá žlučové mýdlo, ale to já nepoužívám, protože obsahuje volskou žluč a my máme zvířátka radši živé ;-).

Děti po látkových plenách nemají vyrážky

Když jsem byla dítě, máma používala látkové pleny; ne proto, že byly levnější nebo šetrnější k životnímu prostředí, ale proto, že kdykoli použila pleny na jedno použití, dostala jsem hroznou vyrážku. Pokud přecházíte na látkové plenky, můžete zjistit, že některé vyrážky vašeho dítěte jsou skutečně způsobeny podrážděním od plenky na jedno použití. Dokonce i když vaše děti nejsou alergické, plenky obsahují toxické chemikálie včetně dioxinů, které mohou způsobit rakovinu, vrozené vady, poškození jater, kožní onemocnění a genetické poruchy. A znáte ty absorpční krystaly, které vidíte, když otevřete jednorázovou plenu? To jsou ty stejné chemikálie odstraněné z dámských tamponů, protože byly spojeny se syndromem toxického šoku u žen. Jistě, šance, že tyto chemikálie mohou poškodit vaše dítě, je nízká, ale proč to riskujete?

Látkové pleny nejsou o moc nepohodlnější než ty jednorázové

Většina maminek vybírá jednorázové, protože si myslí, že textilní plenky jsou otravné a nepohodlné. To, co si neuvědomují, je, že látkové plenky se změnily od doby, kdy jsme byli děti. Celý mechanizmus látkových plen je jednodušší a příjemnější.

Na otázku, zda jsou lepší jednorázové nebo látkové pleny si musíte odpovědět sami. My budeme rádi za komentáře pod článkem.

A co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Látkové pleny a mé zkušenosti s nimi

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    10 Komentářů u článku “Proč látkové pleny? Jejich výhody a nevýhody.”

    1. Andrea Kapitánová napsal:

      Dobrý den,

      ráda bych se Vás zeptala, jaký byl důvod praní plenek na 40st. při tužší stolici?
      Jste si vědoma toho, že šíříte absolutní blud a hloupost? Plenky je třeba prát na 60st. a to z důvodu zničení bakterií (např. E Coli).

      Děkuji za odpověď,
      Andrea.

      • Rehabilitace.info napsal:

        ..počůrané na 40 … pokakané na 60 – mýdlové ořechy + občas trocha soli na skvrny.. a docela pohoda

        • Šárka napsal:

          Praní na 40 je z hygienického hlediska nedostatečné, a to i u počůraných plen, obzvláště pokud neperete každý den, ale plenky shromažďujete 2-3 dny, kdy se bakterie množí. Citlivějším dětem pak mohou takto špatně vyprané pleny přispívat ke vzniku opruzenin a můžete také přispět k rychlejšímu zničení plen.

    2. JanaS napsal:

      Látkové pleny, ať už počůrané nebo pokakané, se VŽDY musí prát na 60°C! Dlouhý program, nejlépe ještě extra máchání před a po praní… Pak si nemá tolik maminek stěžovat na zničené plenky…

    3. Verča H napsal:

      Neměla by jste šířit bludy. Pere se vždy na 60. + nechápu jak vám mohlo stačit 20 čtverců. Ze začátku male mimi potrebuje +- 10-12plen denně. A kluci casto ucuravaji a prebaluji se častěji. U nás +- jednou za 1,5hod. Coz je klidně i 16plen denne nekdy jen 10 a to mame sušičku. Spotreba je velmi individuální ale ta vaše mi prijde jako pohádka.

    4. Michaela napsal:

      Take vetsinou peru na 40st hlavne aio. (Obcas na 60 kvuli bakteriim)
      Vkladacky a kalhotovky na 60. Do pracky pridavam 6-8l vody. Mydlovy sliz si musi kazdy zjistit, jestli je vhodny zrovna na ty jeho plenky.
      Spis me zarazi, jak muze jednoraz
      zpusobit vrozene vady a geneticke poruchy.
      Nejspis to myslite az v dalsi generaci, tak to tam ale napiste
      a nehazejte to do jednoho pytle s onemocnenim jater.
      Jinak diky za clanek, i kdyz by me teda k latkovani nepresvedcil , ale mozna jako prvni nakopnuti, proc ne.

    5. Katka napsal:

      Zběžně přečteno, ale množství chyb je enormní.
      Toxický šok u žen je z důvodu infekce stafylokoky, pleny se perou na 60, gel (polyakrylat sodný )v papírových plenách nevadí zdravi, 20 čtverců – to bych teda chtěla vidět :D, atd.

      • Makina napsal:

        polyakrylát sodný je vhodnou půdou pro růst mikroorganismů – v tamponech se musel přesta používat, protože zvyšoval právě z tohoto důvodu riziko TSS. V jednorázových plenách totéž – pokud se nepřebaluje často.
        Navíc, když se dostne do kontaktu absorbent přímo s kůží, maminky hlásí, že kůže pak vypadá jako „popálená“. Zřejmě v kombinaci s parfemací absorbent nebude zcela netoxický a bezpečný.

    6. Makina napsal:

      Dlouhodobé praní na 40 není bez dalšího dostatečné. Povede k tomu, že v látce bude zůstávat usazený čpavek, postupem času začne plena po počurání smrdět, pak se dítě začne opruzovat…. A svede se to na látkovky. Jenže chyba je v praní.
      A jako bonus se látkové pleny začnou rozpadat, protože je čpavek prostě sežere.
      Praní na 40 dlouhodobě nedoporučuji, zničíte si plenky a riskujete zdraví dítěte.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva