Obsah článku
Ty následně odchází z našeho těla přirozenými cestami, jako třeba močí, nebo potem. To, že jich tělo obsahuje naprosté minimum, je následně spojeno s tím, že může mnohem lépe fungovat. Volným radikálům je dnes připisována celá řada zdravotních komplikací, které jsou spojeny s destrukcí buněk a s poškozením tkání. Máme-li se podívat na několik nemocí, které mohou způsobovat, je třeba zmínit hlavně:
- Rakovinu
- Diabetes
- Oční choroby
Stejně tak to ale mohou být také choroby spojené s dýchacím systémem, s problémy s kůží, stejně jako nechybí různé infekce, záněty, problémy se srdcem a mnoho dalšího. Je tedy více než jasné, že antioxidanty, které dokážou tyto spouštěče nemocí eliminovat, je dobré do těla dostávat dostatečně a také pravidelně.
Jak antioxidanty vlastně fungují?
Než se podíváme na to, kde je hledat, podívejme se také na to, jak antioxidanty vlastně fungují. Zde musíme říci, že jde o princip, který je v podstatě jednoduchý. Antioxidanty volné radikály na sebe v podstatě navážou a následně dojde k tomu, že jsou vyloučeny klasickou cestou. Daný postup, pokud jde o intenzivní metodu, můžeme označit za detoxikaci těla. Ta může být ve svém počátku spojena i s nevolností, které jsou srovnatelné s různými abstinenčními příznaky.
Jde ale hlavně o první fázi náročnější detoxikace. Pokud se antioxidanty stanou přirozenou součástí vaší stravy, bude docházet k tomu, že eliminace volných radikálů bude probíhat postupně a přirozeně. Co by naopak mohlo nežádoucí účinky přinést, to je vysazení antioxidantů ze stravy. To však při zdravém životním stylu a správném jídelníčku nejde tak jednoduše, jak si mnozí myslí.
Kde antioxidanty najdete?
Již víte, proč a jak jsou prospěšné. Nyní se podívejte i na to, kde antioxidanty můžete najít. Na úvod řekněme, že se nemusí jednat vždy o unikátní látky. Dobrým antioxidantem je třeba i vitamin E, nebo známý vitamin C.
1. Zaměřte se na zeleninu
Pokud jde o nejvýraznější výskyt přírodních antioxidantů, je hlavním zdrojem ovoce a zelenina. Zde platí jedno známé pravidlo spojené s jejich barvou. Čím je barva výraznější, tím lepší jsou jejich antioxidační vlastnosti. Rozdíl tak je například mezi zelenou nebo červenou paprikou, stejně jako v různě barevném ovoci. Máme-li být konkrétnější, můžeme ze zeleninového segmentu zmínit již vyřčenou papriku, stejně jako nesmíme zapomínat ani na špenát, nebo rajčata.
Sponzorováno
2. Vhodné je i ovoce
Pokud jde o ovocnou složku vaší stravy, jsou dobrou volbou citrusy – hlavně citron a pomeranč, stejně jako lesní ovoce – borůvky, maliny a jahody. Vše mohou doplnit jablka, hrušky, nebo i avokádo.
3. Bylinky
Antioxidanty můžete najít také v mnoha bylinkách. Konkrétně je to třeba rozmarýn, máta, ale i tymián. Ty se tak mohou stát ideálním kořením na řadu oblíbených pokrmů. Zapomínat bychom neměli ani na nápoje. Hitem je v tomto směru zelený čaj. Pozor však na jeho kvalitu, jelikož ne vše, co je dnes na trhu, je kvalitativně dobré.
Antioxidanty lze také koupit
Pokud vám připadá konzumace antioxidantů přímo z potravin příliš složitá a náročná, není žádným problémem vydat se i druhou cestou (konzumace je však lepší, přirozená). Ta je spojena s možností toho, že si antioxidanty koupíte například v lékárnách, nebo online. Jedná se o klasické doplňky stravy, které mohou obsahovat širokou škálu kvalitních antioxidačních látek. Pokud budeme konkrétní, tak je třeba říci, že i zde mohou být velké rozdíly v rámci kvality.
Pokud už zvolíte právě tuto cestu, doporučujeme zaměřit se hlavně na přírodní složení a nejlépe žádnou chemii. I ta je totiž velmi častým zdrojem oněch volných radikálů, proti kterým chcete pomocí daného produktu bojovat.
Volné radikály dostanete do těla snadno
Důvodem, proč byste antioxidanty rozhodně neměli podceňovat, je to, že vaše tělo určitě není tak zdravé, jak si možná myslíte. Pokud jde právě o volné radikály, je nutné říci, že ty se do těla dostanou poměrně snadno. Možností je celá řada. Pokud jde o ty hlavní, může se jednat o:
- Kouření cigaret
- Konzumaci alkoholu
- Nekvalitní stravu
- Pobyt v nezdravém prostředí (smog, apod)
Nejsou to ale jediné příčiny, jak se mohou ve vašem těle objevit. I pokud žijete na první pohled zdravě, nemusí to znamenat, že se vám tento problém vyhýbá. Vliv na to, kolik jich je ve vašem těle obsaženo má také prostředí, kde žijete. Stačí více znečištěné ovzduší a problém je na světě.
Stejně tak může za výskyt volných radikálů i případná prodělaná nemoc, zvláště pokud byla infekčního charakteru. Opomíjet bychom neměli ale ani sportovní aktivitu. Pokud se jedná o velmi intenzivní a dlouhé cvičení, může to znamenat, že tělo dané nežádoucí látky začne produkovat i samo. Proto konzumaci antioxidantů nepodceňujte.
A co vy? Dbáte na přísun antioxidantů? Budeme rádi za komentáře.
Co dále si o antioxidantech přečíst?
- Maqui Berry je ovoce plné antioxidantů
- Antioxidační účinky čaje?
- Mrkněte na superpotraviny s velkou antioxidační aktivitou
VIDEO: Antioxidanty – které jsou nejúčinnější?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Antioxidanty, Zdravé látky
Přečtěte si také naše další články