Sponzorováno

Proč a jak pít olivový olej na lačný žaludek? A jak poznáte kvalitní olivový olej? 4.81/5 (37)

jak poznáte kvalitní olivový olej?Odborníci na výživu říkají, že je třeba konzumovat dostatečné množství bílkovin, tuků a sacharidů. Existují speciální pravidla pro správné používání nezbytných látek, stopových prvků a vitamínů pro tělo. Bylo zjištěno, že mnoho užitečných látek obsažených v olivovém oleji se 100% vstřebává do lidského těla. Lidé, kteří si hodně oblíbili tento přírodní olej, mají velmi dobrý zdravotní stav. Je to skoro pravidlo.

Co v olivovém oleji najdeme?

Kvalitní olivový olej obsahuje:

  • Mastné kyseliny (jako třeba omega-3), které jsou schopné zbavit tělo špatného cholesterolu;
  • Fenolové sloučeniny, které mají protizánětlivé účinky;
  • Mononenasycené mastné kyseliny, zabraňují vzniku aterosklerózy, a závažnému onemocnění, jako je rakovina;
  • Vitamíny A, D, E, K, nezbytné pro zdravé fungování vnitřních systémů člověka;
  • Kyseliny linolovou, které je schopna urychlit proces obnovení vnitřního a vnějšího poškození.

Je možné konzumovat olivový olej na lačný žaludek?

Předpokládá se, že konzumovat olivový olej na lačný žaludek před snídaní je dobré řešení. V této době se totiž živiny z olivového oleje velmi rychle vstřebávají, mají tak příznivý účinek na organismus. Takže než si připravíme vydatnou snídani, můžete pomoci tělu tímto způsobem pracovat lépe a naplnit svůj den energií a zdravím. Olivový olej se doporučuje pít na lačný žaludek půl hodiny před jídlem – 1 lžička ráno a večer, nebo 1 lžíce ráno.

Výhody užívání olivového oleje před jídlem

  • Stimulace motoriky střev;
  • Stimulace pohybové funkce střeva. Tato skutečnost byla prokázána také vědecky, takže by neměl způsobit žádné pochybnosti;
  • Zabraňuje vzniku mnoha druhů rakoviny spojené s trávicím ústrojím;
  • Podporuje vstřebávání živin. Také se ukazuje, že spotřeba olivového oleje normalizuje proces pohybu potravy ze žaludku do střeva, a to zpomalení procesu zlepšuje vstřebávání živin a trávení;
  • Snižuje kyselost v žaludku;
  • Blahodárný vliv na játra a slinivku břišní;
  • Pomáhá snížit negativní dopady kouření;
  • Dobrý i na kocovinu;

Naše upozornění: Velmi pozor na kvalitu

Abyste dokázali svému tělu opravdu pomoci, zaměřte se na skutečně kvalitní olivový olej. Jejich zárukou nemusí být ani cena, protože v tomto případě neplatí čím dražší, tím lepší. Často jen nesmyslně platíte za značku. Testujte a hledejte ten nejlepší produkt, který vám „sedne“.

Jak poznat kvalitní olivový olej?

Olivový olej má řadu kvalitativních úrovní a bohužel často narážíme na to, že výrobce nabízí svůj produkt jako zástupce nejkvalitnější kategorie, přestože v obalu se ukrývá málo kvalitní olivový olej či dokonce směs různých druhů nekvalitních olejů.

S jakými druhy olivového oleje se u nás můžete setkat a v čem se liší?

Nejkvalitnější je Extra panenský olivový olej, který je získaný mechanickým zpracováním za studena, výhradně ze zralých oliv, které musí mít nejvyšší kvalitu (ne poškozené, plesnivé či jinak znehodnocené olivy). Pochází vždy z prvního lisování oliv a nemůže obsahovat žádné chemické příměsi.

Panenské, olivové a rafinované olivové oleje nepodléhají tak přísným kritériím zpracování, lisují se při vyšších teplotách ze zbytků, které zůstanou z prvních lisů. Jejich výsledkem je méně kvalitní olej, který se často mísí s oleji nižších kategorií – např. slunečnicovým či řepkovým. Stejně se při jejich výrobě používají méně šetrné postupy a obsahují také chemické příměsi.

Nejméně kvalitní jsou právě poslední – rafinované olivové oleje.

Sponzorováno

Bio olivové oleje musí být označeny etiketou pro biopotraviny (pokud jsou výrobky skutečně bio kvality etiketu určitě na obalu najdete) a musí pocházet výhradně z oliv, které nebyly chemicky ošetřeny, vypěstované ekologicky bez pesticidů či hnojiv proti škůdcům. Také nemohou být zpracovány chemickými postupy. Rovněž tyto olivy musí být vypěstované v lokalitách, v nichž nehrozí intoxikace chemickými látkami (např. z okolních továren, znečištěné vody atd).

Určitě si prostudujte etiketu

Pokud si kupujete skutečně kvalitní olivový olej, vždy musí být na etiketě uvedeno, že je zpracován mechanickými postupy za studena a nikoli chemickou rafinací. Také si všimněte či olej pochází z oliv, nebo jen z výlisků – tedy odpadu (označovaný jako Pomace), který při zpracování oliv vzniká. Také nepočítejte s tím, že skutečně dobrý olivový olej najdete v plastové láhvi. Chcete-li kvalitu, vždy preferujte sklo před plastem.

Pokud na etiketě uvidíte označení DOP narazili jste na skutečně kvalitní výrobek, u kterého se nemusíte obávat. DOP – Denominazione d’origine protetta znamená „chráněné označení původu“. Jde o certifikát, který najdete na nejkvalitnějších produktech.

Dá se kvalita poznat na první pohled?

Mnozí lidé jsou přesvědčeni, že kvalitní olivový olej musí být tmavší a nemůže být zakalený, ale není to pravda. Nefiltrované olivové oleje mohou být zakalené a právě to lidi od koupě odrazuje. Nejde však o vadu, ale o speciální postup výroby, při kterém se do oleje dostávají kousky dužiny, které časem sedimentují a usazují se na dně láhve. Takový olej má nižší trvanlivost, ale nemusíte se obávat, že kupujete špatný a nekvalitní výrobek. Právě naopak.

Vybrat tedy světlejší nebo tmavší olivový olej?

Nesnažte se zjistit kvalitu oleje podle odstínu. Jediný rozdíl mezi tmavšími a světlejšími druhy je v tom, v jaké fázi zralosti oliv byl olej vyráběn. Nejzralejší olivy = nejtmavší olej, jeho jakost to však neovlivňuje. Typickou barvou olivového oleje je zeleně barva a v případě, že narazíte na nažloutlé či dokonce téměř bezbarvé oleje, určitě nejde o čisté a kvalitní oleje. Výrobce často kvalitativní nedostatky kompenzuje barevnou lahví. Ale pozor i kvalitní oleje bývají ve tmavé lahvi.

Co olivový olej a jeho vůně

Olivové oleje mohou mít různé vůně podle odrůdy oliv, která může být v každém regionu jiná. Naučte se proto spíše to, jak olivový olej nemá vonět. V případě, že voní kysele, žlukle nebo je dokonce cítit plíseň, to, co držíte v ruce rozhodně není kvalitní olej, ale velmi nekvalitní napodobenina. Pravý olivový olej by také neměl být cítit přidanými bylinkami či ovocným aroma.

Zkuste tzv. ledničkový test

Chcete-li rychle zjistit, jaký olivový olej jste skutečně koupili, dejte ho do lednice. Jak jsme již zmínili, olivový olej obsahuje mononasycené mastné kyseliny, které při nízkých teplotách rychle mění svou konzistenci, houstnou a rychle tuhnou. Čím dříve olej v chladničce ztuhne, tím je kvalitnější. Tento experiment nijak nenaruší kvalitu oleje. Doporučuje se však dlouhodobě skladovat olivový olej při pokojové teplotě.

Co si ještě přečíst?

VIDEO: Test olivových olejů na českém trhu

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Proč a jak pít olivový olej na lačný žaludek? A jak poznáte kvalitní olivový olej?”

    1. Petr Fiala napsal:

      Díky za fajn článek.. dneska už se k tomuto tématu dá najít i spousta studií, které ty účinky kvalitního olivového oleje na zdraví potvrzují. Za mě je jednička na našem trhu krétský olej Theikos, protože znám výrobce a přesně vím, co od oleje čekat. Cena pak odpovídá kvalitě.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva