Obsah článku
Žízeň není vždy spolehlivým počátečním ukazatelem potřeby těla k přijímání tekutin. Mnoho lidí, zvláště starší dospělí, necítí žízeň, i když jsou již dehydratováni.
Nevábný zápach z úst
Ten je spojován nejenom s klasickými vlivy, na které má vliv váš životní styl a vše kolem něj. Pokud vám připadá, že váš dech není příjemný, je dobré si nejprve uvědomit, zde jste:
Pokud toto všechno můžete vyloučit, je problém celkem jasný. Zvláště nyní v době léta to může znamenat to, že jste dehydratovaní. Daný nepříjemný zápach z úst není přímou reakcí těla na to, že máte nedostatek tekutin. Jedná se o situaci, která je spojena s tím, že vaše tělo tvoří malé množství slin. Ty totiž mají antibakteriální vlastnosti a dokážou velmi dobře čistit ústa od bakterií které zápach způsobují. Pokud je slin málo, bakterie se množí a vlivem toho se objeví právě nevábný zápach. Začněte více pít a problém bude minulostí.
Bolení hlavy
I to může mít celou řadu různorodých příčin a ty mohou souviset s psychickým rozpoložením, s životní stylem, ale také třeba i s prostředím, kde se aktuálně nacházíte. A potom je tu ještě jedna důležitá příčina, kterou je právě onen problém s dehydratací. Když má vaše tělo nedostatek vody, tak se to negativně projevuje na tom, že klesá hladina serotoninu v těle. Když je této látky dostatek, je všechno v pořádku. Pokud je jí naopak nedostatek, ukazuje to na problém s bolením hlavy. Ta není nijak příjemná a pokud pitný režim co nejdříve neobnovíte, tak se může objevit i dlouhodobá migréna.
Únava a horší schopnost soustředění
Toto je poměrně velký problém, který může mít mnohdy i fatální následky. Třeba v autě, při starosti o vašeho potomka, nebo například i ve chvíli, kdy jste v práci a je před vámi několik důležitých úkolů. Během dehydratace začne docházet hlavně k tomu, že se vám v podstatě nechce absolutně nic dělat, neb můžete pociťovat i stavy spojené s tím, že za chvíli usnete. Kromě toho, že byste měli doplnit tekutiny je vhodné myslet také na protažení, které pomůže váš organismus opět nastartovat.
TIP: Dehydratovaný člověk může působit jakoby zmateně.
Zažívací problémy
Zde mluvíme o stavu, který je spojený s tím, že vaše tělo má nedostatek tekutin dlouhodobě. Tedy třeba i několik dní za sebou. Vlivem toho se snaží, aby bylo to málo tekutin co přijmete využito efektivně, nebo aby došlo k tomu, že zůstane zásoba na ještě horší situace, které také mohou nastat. Co to má za následek? Jsou to zažívací problémy. Jakého konkrétního mohou být rázu? Často se objevuje:
Sponzorováno
- Zácpa
- Nepravidelná stolice
- Bolesti při vylučování
Chutě primárně na sladké
Dodržujete zdravý životní styl, jíte pravidelně a nevyhýbáte se pestrým jídlům s dostatkem živin? Je-li tomu tak, a přesto se u vás znenadání začnou objevovat chutě na sladké, může jít o stav, který je spojený právě s možnou dehydratací. Na jednu stranu je třeba říci, že když máte chuť na něco sladkého, není to zase až tak závažný problém, jako v případě únavy, nebo jako je tomu v případě problémů se zažíváním. Na druhou stranu i zde platí, že byste se měli co možná nejdříve napít. Navíc pamatujte na to, že pravidelné uspokojování chutí na sladká jídla povede k tomu, že budete o pár kilogramů těžší. A to jistě nechcete, nebo ano?
Pocity malátnosti
Ty už se začnou objevovat ve chvíli, kdy je s vaším tělem velmi zle. To přestává fungovat a pocity malátnosti začnou být stále výraznější. Také počítejte s tím, že se mohou objevovat také ty problémy, kterými je výraznější závrať, která také signalizuje velmi špatný zdravotní stav. Zde už nestačí se jenom standardně napít, ale je třeba do sebe postupně dostat větší množství tekutiny, jelikož dané stavy souvisí i s rizikem kolapsu vašeho organismu.
Vysušená pleť
Jak už plyne z několika jiných příznaků, pokud jste dehydrovaní, tak se tělo snaží s posledními zbytky tekutiny co možná nejvíce šetřit. A to pro udržení hlavních životních funkcí. Projeví se to třeba i na tom, že nebude vodu posílat do vaší kůže. To se jasně projeví na tom, že bude působit vysušeně. I zde mluvíme hlavně o známkách delší dehydratace, která trvá až několik týdnů. Pozor na fakt, že i krátkodobé stavy vaší pleti mohou výrazně škodit. A to hlavně z toho důvodu, že se suchá pleť výrazně podepíše na tom, s jakou rychlostí se začnou tvořit vrásky. Navíc už na první pohled nevypadá příliš zdravě ani příliš dobře.
Moč může také napovědět
Pokud chodíte hodně málo močit a navíc je moč sytě žlutá a zapáchá, tak je to prvotní známka dehydratace. Opět se utíkejte napít.
TIP: Je důležité zvýšit příjem vody během horkého počasí nebo když jste nemocní.
Svalové křeče
Dehydratace je pouze jednou z možných příčin svalových křečí. Stojí za to zvážit, zda při cvičení dostáváte křeče, zejména v horkém počasí.
„Čím je tepleji, tím je větší pravděpodobnost, že budete mít svalové křeče.“
Dokonce i za chladnějších podmínek je dehydratace možná, pokud nepijete dostatečné množství tekutin při práci. Příznaky mohou být mírnější nebo pomalejší, ale dehydratace nese stejné riziko, bez ohledu na vnější teplotu.
Horečka a zimnice
Pokud je vaše tělo silně dehydratováno, může se objevit horečka a zimnice. Horečka může zhoršit dehydrataci a čím vyšší je horečka, tím horší může být dehydratace.
U kojenců se může vyvinout tzv. Dehydratační horečka, pokud je nedostatečný příjem tekutin, průjem nebo zvracení. Jakákoli horečka u dítěte nebo batole vyvolává obavy. Požádejte svého pediatra o pokyny, kdy si vyžádejte pomoc.
Dospělí s horečkou by měli vyhledat lékařskou pomoc, pokud teplota dosáhne 39.5°C.
A co příznaky dehydratace u dětí?
Sponzorováno
Příznaky a symptomy dehydratace se mohou lišit podle věku. Hlavně u dětí mohou být příznaky trochu jiné. Například:
- Sucho v ústech a jazyku
- Žádné slzy, když dítě pláče
- Žádné vlhké plenky po dobu tří hodin
- Vpadlé oči, tváře
- Vpadlé měkké místo na vrcholu lebky
- Podrážděnost
A co si o dehydrataci ještě přečíst?
- Hydratační potraviny pro boj s dehydratací
- Jak na pitný režim u dětí?
- Co ještě může způsobit dehydratace?
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Pitný režim a hydratace
Přečtěte si také naše další články