Sponzorováno

Přírodní řešení zánětu močového měchýře – jak na to? 4.79/5 (29)

Jak bojovat s infekcí močových cest pomocí přírody?

Jak bojovat s infekcí močových cest pomocí přírody?

Není to rozhodně nic příjemného. Jak se ale ukazuje, tento poměrně palčivý problém stále trápí celou řadu žen a i mužů. Pokud mezi ně spadáte, jistě jako první sáhnete po lécích, které vám předepíše doktor, nebo si necháte doporučit volně prodejné produkty v lékárně. Není to však cesta jediná. Pokud se zánět močového měchýře objeví, je možné proti němu bojovat i přírodní cestou. Podívejte se na rady, co dokáže pomoci a co vám pomůže proti problémům i bojovat.

Důležitý je přísun tekutin

Je jedno, zda chcete myslet na prevenci, nebo chcete eliminovat prvotní, nebo následné problémy. Pokud je postup, který je výhradně jenom ten správný, tak se nejedná o nic jiného, než o snahu zvýšit příjem tekutin. Podstatně více doporučujeme pít hned ve chvíli, kdy se objeví první příznaky, jako je pálení v podbřišku. Voda je v tomto případě důležitá hlavně proto, že podpoří tvorbu moči a tím i to, že se rychleji a snadněji odplaví nežádoucí látky, které mohou zánět způsobovat. Jestliže víte, že právě v oblasti pitného režimu máte spíše rezervy, je nutné to napravit. Kromě klasické čisté vody je možné pít i bylinné čaje, které dokážou v oblasti močového měchýře přímo působit. Jaké byliny jsou pro vás ty pravé?

  • Jitrocel
  • Řebříček
  • Medvědice lékařská

Eliminujte cukry

Druhým krokem, jak eliminovat zánět močového měchýře je to, že se pokusíte z vaší stravy eliminovat cukry. Ty totiž rozhodně nejsou ideální, pokud vás tyto problémy trápí. Základem by tedy mělo být eliminovat veškerá sladká jídla. K tou všemu nezapomeňte na to, že bude třeba vyloučit i různé zákusky, nebo cukrovinky. Vše, co obsahuje cukr, je při zánětu močového měchýře špatné.

Důvodem je to, že nadměrné množství cukrů ve stravě může způsobovat vápenaté kameny, které jenom prohloubí různé problémy. Dále doporučujeme upravit i příjem sacharidů. Těch se zcela nevzdávejte, jelikož vašemu tělu dodávají energii. Jejich množství by však mělo být spojeno s hodnotou doporučených denních dávek. A mělo by jít o sacharidy zdravé, tedy ne z cukrovinek, ale spíše s rýže, brambor a podobně.

Dopřejte si vlákninu

Ta je látkou, která se doporučuje při hubnutí – jelikož dokáže pomoci navodit pocit sytosti, stejně jako je doporučována pro zajištění bezproblémového zažívání. Vláknina je však důležitou látkou i ve chvíli, kdy se objeví právě problémy s močovým měchýřem. V takovém případě je nutné výrazně zvýšit její celkové dávky. Ta dokáže výrazně pomoci zmírnit celkový průběh problémů. Vlákninu lze najít v celé řadě potravin. Když máme být konkrétní, doporučíme:

  • Ovoce a zeleninu – nejlépe se slupkou
  • Kvalitní celozrnné pečivo
  • Luštěniny

Dejte si brusinky nebo borůvky

Je jedno, jaký máte problém s močovým měchýřem, nebo celkově s vylučovací soustavou. Ať už je vaší zdravotní komplikací cokoliv, vždy uslyšíte stále stejnou odpověď. Ta je založena na tom, že byste měli do svého jídelníčku zařadit brusinky. Je celkem jedno, zda se bude jednat o klasický doplněk stravy, zda se bude jednat o brusinky naložené nebo třeba ty sušené. Vždy do těla dostanete právě ty důležité látky, které umí pomoci zánět močového měchýře i další problémy snadno vyřešit.

Podobný efekt jako brusinky mají na močový měchýř také borůvky. Denně je tedy vhodné zajistit dostatečný příjem. Jak ve chvíli, kdy se objeví první problémy, tak i ve chvíli, kdy chcete myslet na prevenci.

Ale pozor, zaměřte se na borůvky nebo brusinky neslazené. Ať zbytečně do svého těla nedostáváte další cukr. Ten vám rozhodně při zánětu močového měchýře nijak nepomůže, jak jsme se zmínili už výše.

Pomáhá také jedlá soda

Obecně vám jednou sodu doporučujeme jako velkého pomocníka ve chvíli, kdy vás pálí žáha. V takové případě umí doslova zázraky, jelikož sníží kyselost v žaludku. A právě tento efekt je možné využít i v případě zánětu močového měchýře. To proto, že jedná soda dokáže nejenom zředit žaludeční kyseliny, ale všechny tekutiny, které v žaludku jsou. To vede k tomu, že ani moč není tolik kyselá. Prostředí pro bakterie tak není zase až tolik příznivé, nehledě na to, že menší kyselost znamená i menší agresivitu a tedy i celkově menší bolesti při močení.

Pomoci by měl také křen

Dalším skvělým pomocníkem, který dokáže eliminovat problémy s močovým měchýřem, je také křen. Zde platí pravidlo, že čím je silnější, tím je také lepší. Samozřejmě je třeba dodat, že ne každá z vás dokáže zvládnout sníst křen syrový. Pokud to není ve vašich silách, zkuste jeden ze dvou postupů. První je spojený s tím, že ho necháte louhovat v mléce a to poté vypijete. Druhý postup je založený na tom, že křen smícháte s medem a poté po lžičkách jíte. A i když vám to může přijít drastické, buďte si jisti, že křen pomůže. To proto, že má silné antibakteriální účinky, díky čemuž odstraní bakterie z různých částí vašeho těla.

Křen však nemusí být jediným pomocníkem. Mezi takzvaná přírodní antibiotika patří také další potraviny které doma najdete. Je to zázvor, stejně jako cibule, nebo i česnek.

Dejte si i močopudné potraviny

Vaším cílem je nejenom snížit počet bakterií, které se v oblasti močového měchýře objeví. Vaším cílem by mělo být i to, aby se bakterie z vašeho těla dostaly co nejrychleji pryč. A to jak jinak, než přirozenou cestou. Tedy právě močí. K tomu vám pomůže jak již zmíněná snaha o podporu pitného režimu, tak i snaha spojená s tím, že budete konzumovat močopudné potraviny. Právě ty dokážou pomoci v lepší vyloučení bakterií.

Sponzorováno

Močopudné potraviny a nápoje tedy zabraňují zadržování vody v těle, proto po jejich konzumaci chodíme častěji na toaletu. Dejte si borůvky, ananas, broskve, kořenovou zeleninu, červenou řepu, rajčata, meloun, okurku, špenát, celer či chřest. To vše jsou močopudné potraviny.

Volte vhodné oblečení

Proč to pomáhá? Bakteriím se daří v teplém a vlhkém prostředí.Těsné džíny a jiné těsné oblečení mohou držet vlhkost v intimních oblastech. Tím vzniká půda pro vaginální bakterie. Noste volné bavlněné oblečení, které dovolí vaší pokožce dýchat, může to pomoci udržet bakterie mimo vaše močové cesty.

Teplá / studená terapie

Někdy je terapie teplem / chladem nejúčinnější léčbou pro zmírnění bolesti intersticiální infekce cystitidy. V závislosti na typu infekce může být někdy efektivnější teplo, někdy chlad nebo dokonce kombinace obou.

Nejjednodušší je použít jednoduchou ohřívací podložku nebo láhev na horkou vodu dát na břicho, když je močový měchýř v křeči. Teplo pomáhá svalům uvolnit se + uklidní stěnu močového měchýře. Důležité je, abyste nenechali působit chlad ani horko příliš dlouho.

Aloe Vera

Mnoho odborníků doporučuje použití kapslí s aloe vera. V klinických studiích bylo prokázáno, že lyofilizované kapsle Aloe Vera účinně snižují pálení a bolest, které jsou součástí mnoha poruch močového měchýře, ale zejména syndrom intersticiální cystitidy / bolestivého močového měchýře.

Je teoretizováno, že rostlina aloe pomáhá pacientům hned v několika směrech. Při správném zpracování si prášek udržuje vysokou hladinu glykosaminoglykanů (GAG). Je možné, že aloe vera funguje podobně jako některé léky, ale bez vedlejších účinků. Aloe rostlina je také přirozeně protizánětlivá, antibiotická, analgetická a antimikrobiální. Musí se však použít ve správné formě.

Pozor: Pacienti s problémy s močovým měchýřem by měli být opatrní při konzumaci tekuté aloe vera šťávy. Často se konzervuje kyselinou citrónovou, která může dráždit močový měchýř.

Regulace hormonů

U mnoha žen se intersticiální cystitida může projevit bolestmi spolu se změnami hladiny hormonů. Některé ženy zjistí, že jejich problémy tohoto rázu jsou nejhorší v době před ovulací a poté po ovulaci ustoupily. Těhotenství také někdy zmírní bolesti až do třetího trimestru. Není také neobvyklé, že ženy mají v určitém okamžiku během postnatální periody velké problémy, neboť hladina jejich hormonů se mění.

Práce na vyvážení hormonů může pomoci zmírnit příznaky zánětu močového měchýře. Například různé esenciální oleje mohou být používány k regulaci hormonů. Přírodní progesteronové krémy, mohou být také užitečné při vyvažování úrovní hormonů.

Snížení stresu

Stres může vyvolat zánět v těle a další zánětlivá onemocnění. Je důležité najít způsob, jak relaxovat a jak zbavit stresu.

Jednoduché kroky, jako je čas na meditaci a relaxaci, mohou pomoci. Pomozte svalům pánevního dna uvolnit položením se na podlahu s nohama na křesle nebo pohovce po dobu 10-15 minut denně. Zapojte další relaxační techniky (poslech relaxační hudby, meditace).

A dále lázeň s epsomskou solí může pomoci relaxovat svaly pánevního dna, stejně jako svaly močového měchýře. Soda do pečiva používaná jako externí uklidňující prostředek je dalším skvělým způsobem, jak snížit bolest močového měchýře a napomáhá svalové relaxaci.

Bylinné prostředky na zánět močového měchýře

Bylinky, které mohou být užitečné při léčbě zaníceného močového měchýře, jsou:

  • Echinacea
  • Vodilka kanadská
  • Proskurník
  • Vojtěška
  • Celer
  • Řebříček obecný a petržel

Prevence budoucích infekcí močového měchýře

Následující změny v životním stylu mohou pomoci snížit výskyt infekcí močového měchýře:

  • Pijte šest až osm sklenic čisté vody denně.
  • Běžte na toaletu, jakmile budete cítit potřebu.
  • Dávejte si sprchu místo koupele.
  • Používejte bavlněné prádlo.
  • měňte své spodní prádlo denně.
  • Jděte na toaletu před a po sexuální aktivitě – pokud je to samozřejmě možné.
  • Vyhněte se použití pesaru a spermicidů a změňte se na alternativní formu kontroly porodnosti.
  • Ženy: Po vykonání malé potřeby na toaletě se utírejte zepředu dozadu.
  • Ženy: Nepoužívejte spreje pro ženskou hygienu.

Lékař může doporučit preventivní léčbu, pokud trpíte rekurentními infekcemi močového měchýře. To může spočívat v užívání antibiotik v malých denních dávkách, aby se zabránilo budoucí infekci močového měchýře.

Sponzorováno

A co vy? Jak se zánětem močového měchýře bojujete vy? Budeme rádi za tipy a komentáře pod článkem.

A co si ještě o močovém měchýři přečíst?

Zdroje článku a studie na toto téma

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva