Sponzorováno

Přírodní či přirozená antikoncepce – jaké jsou možnosti? 4.83/5 (23)

I Lady-Comp patří mezi metody přirozené antikoncepce.

I Lady-Comp patří mezi metody přirozené antikoncepce.

Chcete zabránit nechtěnému těhotenství spolehlivě a bezpečně, aniž byste užívali antikoncepční pilulky? Tento článek se bude zabývat některými nejpřirozenějšími testovanými přírodními metodami antikoncepce. A bez dlouhého otálení se do této problematiky pusťme.

Co je vlastně špatné na antikoncepčních tabletách?

Přibližně 70 procent všech žen se v určitém okamžiku obrací na hormonální metody antikoncepce – zejména na antikoncepční pilulky. I antikoncepční pilulky však mohou mít vedlejší účinky, jako třeba:

  • cystické akné,
  • pocit úzkosti nebo změny nálady,
  • citlivost prsou,
  • nárůst tělesné hmotnosti,
  • následné potíže při otěhotnění po ukončení užívání pilulek.

Je docela překvapení, že i tváří v tvář těmto negativům mnoho žen stále užívá antikoncepční pilulky místo toho, aby zkusily přirozené metody kontroly otěhotnění. Existuje spousta diskusí o výhodách a nevýhodách užívání antikoncepčních pilulek. Je pravda, že každá žena reaguje na antikoncepční pilulky jinak, důkazy naznačují, že účinky těchto hormonálních léků mohou znamenat jak závažné, tak i velmi malé reakce. Další vedlejší účinky mohou být:

  • Vyšší riziko rakoviny prsu
  • Zvýšené riziko srážení krve, infarktu či mrtvice
  • Migrény (začátek migrén nebo i zhoršení příznaků)
  • Problémy se žlučníkem
  • Zvýšený krevní tlak
  • Zvýšení tělesné hmotnosti nebo změna chuti k jídlu
  • Změny nálady, symptomy deprese
  • Nevolnost, nepravidelné krvácení nebo špinění mezi obdobími
  • Možné jsou benigní nádory jater
  • Mírné otoky prsou

Dalším z rizik antikoncepčních pilulek (syntetické hormonální antikoncepce) je, že tyto léky brání normálnímu fungování ženských vaječníků. Antikoncepční pilulky vlastně podvádějí tělo ženy. Ujišťují ho, že je žena již těhotná – neustále zvyšují hladinu určitých hormonů, zejména estrogenu.

To může mít negativní dopad zdraví – může to třeba přispět k významné ztrátě kostní hmoty. Důkazy naznačují, že ženy, u kterých je největší riziko vzniku těchto problémů, jsou ty, které:

  • jsou starší 35 let,
  • kouří,
  • mají nadváhu,
  • mají rodinnou anamnézu poruch spojených s hormonálními komplikacemi
  • mají jiné zdravotní problémy – jako je diabetes, srdeční nebo cévní onemocnění, abnormality triglyceridů a cholesterolu v krvi.

Ve většině případů platí, že čím nižší je dávka použitých syntetických hormonů, tím méně nežádoucích účinků. Nicméně, i když žena nemá žádné zjevné vedlejší účinky při těchto pilulek, syntetické hormony mohou i tak negativně pracovat na těle ženy. Příznaky se mohou objevit až o mnoho let později, včetně třeba zmíněných obtíží otěhotnět..

9 přírodních metod antikoncepce (kontroly otěhotnění), které fungují (pokud jsou používány správně)

Existuje mnoho bezpečných a účinných forem přirozené antikoncepce, které je třeba zvážit. Musí se však užívat správně. Jsou to:

1. Mužské kondomy

Při správném použití kondomů mají účinnost kolem 98-99% – jsou téměř stejně účinné jako užívání pilulek. Někdy se však kondomy nepoužívají správně, což snižuje jejich účinnost (to samé lze říci i u ženských kondomů).

2. Ženské kondomy

Ty nejsou pro většinu lidí tak známé. Ženské kondomy jsou na 95 procent účinné a je méně pravděpodobné, že se roztrhnou než pánských kondomů. Ženský kondom se skládá z malého pouzdra, které se umístí do vagíny těsně před sexem.

3. Přirozené plánování

To je skvělá metoda, pomáhá ženám sledovat jejich přirozené cykly, identifikovat časy plodnosti, léčit symptomy PMS a hodnotit účinky stresu na hormony / menstruační cyklus.

4. Teplotní metoda

Jedná se o způsob, jak určit den ovulace. Sex pak neprovozujete po několik dní před a po tomto dnu ovulace. Každé ráno se změří bazální tělesná teplota (teplota po probuzení) přesným „bazálním“ teploměrem. Poté zaznamenáváte nárůst teploty, ke kterému dochází po ovulaci. Ovulace totiž způsobuje mírný, ale znatelný nárůst tělesné teploty, který lze sledovat v průběhu času. Když změříte teplotu každé ráno, můžete se naučit vyhodnotit data za několik měsíců, abyste rozpoznali svůj vlastní vzorec plodnosti. To vám pomůže zjistit, které dny se prostě musíte vyhnout sexu. Teplotní metoda je nejspolehlivější v kombinaci s hlenovou metodou (viz níže). Kombinace obou metod dosahuje úspěšnosti až 98 procent. Samotná metoda bazální teploty je účinná asi na 75 procent.

5. Pesar

Musí být vydán lékařem. Jsou účinné při prevenci těhotenství na 88 až 94 procent. Jsou to tenké, měkké pryžové kroužky, které se vkládají do horní části vagíny, aby pokryly děložní čípek a působily jako bariéra pro spermie.

6. Cervikální klobouček (cervikální pesar)

Jedná se o pryžovou zábranu, která pevně sedí nad děložním hrdlem. Blokuje přístup do dělohy, takže se tam nemohou dostat spermie. Musí být zaveden lékařem a může být ponechán na místě po dobu 48 hodin. Ty mají míru efektivity 85 až 91 procent v závislosti na tom, jak je používán.

Sponzorováno

7. Lady Comp

Lady Comp je druh sledování plodnosti, který se v Evropě používá už téměř 30 let. Je inteligentní, neinvazivní, přirozenou metodou antikoncepce. Lady-Comp je inteligentní minipočítač, který se naučí, analyzuje a indikuje ovulaci, plodné a neplodné dny s přesností 99,3%. V závislosti na vašem rozpočtu a potřebách je k dispozici několik druhů monitorů. Většina lidí vám řekne, zda jste plodná tím, že v průběhu fertilních dnů a zelené světlo zobrazíte červené světlo během neplodné fáze, což vám umožní předpovědět vaše vrcholové ovulační dny. Lady-Comp je inteligentní minipočítač sloužící k přirozené kontrole početí pomocí měření ranní tělesné teploty v ústech. Měření je jednoduché, přesné, rychlé a spolehlivé.

8. Hlenová metoda

Jedná se o sledování změn v množství a ve struktuře vaginálního výtoku, který odráží stoupající hladiny estrogenu v těle.

Během několika prvních dnů po vaší menstruaci se často nevyskytuje výtok, ale bude se objevovat zakalený, lepivý hlen -to znamená, že hladina estrogenu začíná růst. Když se výtok začne zvětšovat a stává se čistým a vláknitým, blíží se ovulace. Návrat k lepkavému, zakalenému hlenu (nebo také k žádnému hlenu) znamená, že proběhla ovulace.

Tato metoda může fungovat velmi dobře (udává se asi 90% účinnost), pokud ji užívají ženy s pravidelnými cykly, ale není moc dobrá pro ty ženy, které mají nepravidelná období, časté vaginální infekce nebo nepravidelný hlen.

9. Kalendářová metoda

Toto je metoda, která vychází z praktikování zdržení se pohlavního styku během týdne, kdy žena ovuluje. Tato technika funguje nejlépe, když je ženský menstruační cyklus velmi pravidelný. Kalendářová metoda nefunguje velmi dobře pro páry, které ji používají jen samotnou (udává se asi 75 procent úspěšnosti), ale může být hodně efektivní v kombinaci s dalšími metodami – zejména metodou bazální teploty a kontroly hlenu.

Příklad toho, jak fungují metody přirozené antikoncepce: sledování dnů plodnosti

Většina žen má průměrný cyklus přibližně 28 dní. Hormony v těle ženy způsobují uvolnění vajíček z vaječníku, což je známé pod pojmem ovulace. Vajíčko putuje směrem k děloze a je k dispozici k oplodnění po dobu 12 až 24 hodin během plodného období. Pokud spermie pronikne do vajíčka, oplodněné vajíčko se připojí na výstelku dělohy a to je vlastně začátek těhotenství.

Pravděpodobnost toho, že žena skutečně otěhotní, je dramaticky zvýšena pokud má pohlavní styk ve třech dnech v období ovulace. Pokud má žena v jednom z těchto tří dnů sex, má 27 až 33 procentní příležitost otěhotnět.

V dalších dnech, které obklopují dny plodnosti, se snižuje pravděpodobnost početí zhruba na 10 až 16 procent.

Chcete-li využít nějakou ze zmíněných přirozených metod kontroly, uvádíme pokyny, které vám mohou pomoci začít. Čím více času si dáte na to, abyste zaznamenávaly data pro vaše cykly, tím přesnější budou tyto metody (mnoho odborníků doporučuje připravit se až na 6 až 12 měsíců cyklu). Počítejte počet dnů v každém menstruačním cyklu – počítá se od prvního dne vašeho období až do prvního dne dalšího období. Ovulace probíhá asi dva týdny před začátkem dalšího předpokládaného období. Pokud je cyklus v průměru 28 dní a první den je první krvácení, den 14 je kolem vašeho nejplodnějšího dne. Pokud se ovulace obvykle vyskytuje v den 14, vaše nejplodnější dny jsou dny 12, 13 a 14.

Opatření týkající se metod přirozené antikoncepce

Mějte na paměti, že přirozené metody antikoncepce většinou nepracují 100% času, takže si pamatujte, že pokud se rozhodnete mít sex, vždy existuje riziko otěhotnění. Pokud chcete používat přirozené metody kontroly porodnosti, nejdříve se poraďte se svým lékařem.

A zvláště pokud se na vás vztahuje některá z následujících situací, protože to může ovlivnit váš cyklus a plodnost:

  • Nedávno jste měla své první období.
  • Rodila jste se v posledních několika měsících.
  • Nedávno jste přestala užívat antikoncepční pilulky nebo jinou hormonální antikoncepci.
  • V současné době kojíte (obvykle to znamená, že nemůžete otěhotnět).
  • Máte nepravidelné menstruační cykly.
  • Přecházíte do perimenopauzy.

A pár slov na závěr k přirozené antikoncepci

  • Více než 100 milionů žen na celém světě užívá antikoncepční pilulky. Nicméně existují určitá nebezpečí spojená s antikoncepčními pilulkami v důsledku nepřirozené změny hladin estrogenů žen. Jeho úrovně jsou často zvýšeny až příliš mnoho, což způsobuje příznaky „dominance estrogenu“.
  • Rizika spojená s antikoncepčními tabletami mohou zahrnovat: návyk nebo depresi, citlivost prsů, nedostatek živin a možná i vyšší riziko některých typů rakoviny.
  • Obecně se doporučuje používat bezpečnější, přirozené metody kontroly porodnosti, které mohou také účinně pomoci předejít těhotenství. Patří sem ty metody, které jsme zmínili ve článku.
  • Tyto přirozené metody antikoncepce fungují nejlépe, pokud se kombinují.

Finální výběr je vždy samozřejmě na vás.

A co si ještě přečíst na daná téma?

VIDEO: Přirozená alternativa hormonální antikoncepce? Ano, minipočítač!

VIDEO: Tajemství zdravé antikoncepce

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    2 Komentářů u článku “Přírodní či přirozená antikoncepce – jaké jsou možnosti?”

    1. Jana napsal:

      Dobrý den, ve výčtu vám chybí ještě například symptotermální metoda, což je kombinace teplotní a hlenové metody. Dohromady mají totiž vyšší spolehlivost – při správném používání 99,6%, což je jen o 0,1% nižší, než prokázaná spolehlivost HA. Metoda má přesnou metodiku a je vypracovaná německými lékaři. Existuje k ní i spousta vědeckých studií.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva