Sponzorováno

Přírodní anestetika – která jsou nejlepší? 4.81/5 (32)

  • Existuje několik přírodních anestetik, které mají mírné analgetické účinky.
  • Kůra vrby - obsahuje kyselinu salicylovou, která je předchůdcem aspirinu a má mírné analgetické účinky.
  • Řebříček - má protizánětlivé a antiseptické účinky a může pomoci zmírnit bolest.
  • Hřebíček - obsahuje eugenol, který má silné anestetické a protizánětlivé účinky.
  • Čajovník - obsahuje éterické oleje, které mají antiseptické a protizánětlivé účinky a mohou pomoci zmírnit bolest.
  • Arnika - má protizánětlivé a analgetické účinky a může pomoci zmírnit bolest a otoky.
  • Levandule - obsahuje éterické oleje, které mají protizánětlivé a sedativní účinky a mohou pomoci zmírnit bolest.
  • Je důležité si uvědomit, že přírodní anestetika mohou mít jen mírné účinky a nemusí být dostatečné pro zvládnutí silných bolestí. Pokud máte vážné bolesti, je důležité vyhledat lékařskou pomoc a nezaměňovat přírodní léčbu za léčbu lékařskou.

Hřebíček či hřebíčkový olej patří mezi přírodní anestetika.

Hřebíček či hřebíčkový olej patří mezi přírodní anestetika.

Předtím, než začneme o přírodních anestetikách psát informace musíte pochopit, že jen proto, že jsou přirozené a přírodní to neznamená, že si jich můžete vzít tolik, kolik chcete. Nezapomeňte, že třeba arzén je také přírodní! A také po něm nesáhnete. Takže předtím, než použijete jakékoliv přírodní anestetikum, ujistěte se, že víte, co děláte! To je vše, prostě zapojte hlavu.

Jak asi dobře víte, anestetika se používají pro svou schopnost způsobit fyzickou necitlivost. Existují dva primární typy přírodních anestetik: místní (neboli lokální) a vnitřní

Místní anestetika se užívají přímo na pokožce a vnitřní anestetika se požívají vnitřně a pracují uvnitř vašeho těla. Chcete-li léčit problémy, jako jsou bolesti zubů, řezné rány, vyrážky a popáleniny, použijte lokální anestetikum. Vnitřní anestetika se používají k léčbě stavů, jako jsou obecná bolest, bolesti hlavy a bolesti svalů.

Také pamatujte na to, že vzhledem k tomu, že vše, co se užívá vnitřně vás může i relativně rychle zabít, je třeba vnitřní anestetika užívat maximálně opatrně. Takže podruhé, zapojte hlavu.

Lokální (místní) přírodní anestetika

Nejdříve si ukážeme místní anestetika (tedy ta anestetika, která se nanáší přímo na místo bolesti):

1. Hřebíčkový olej (hřebíček)

Hřebíček je používán snad už po staletí k úlevě od bolesti zubů a současné studie ukazují, že je v podstatě stejně účinný jako benzokain (tj. lokální povrchové anestetikum) pro lokální bolestivé stavy.

Můžete si z něj vyrobit gel nebo jednoduše naneste trochu hřebíčkového oleje přímo na dásně a nechte ho působit. Mějte na paměti, že i když vám to s bolestí pomůže, nevyléčí se tím problém. Nakonec se budete muset o bolavý zub nějak postarat, protože infekce z něj se může šířit do celého těla. Takže návštěva zubaře je zde určitě na místě.

Hřebíčkový olej lze také použít ke zmírnění svědění a pálení souvisejících se suchou kůží. Používá se také k léčbě neklidného žaludku, ale potřebujete vědět kolik ho užívat, protože jak jsme na začátku uvedli, vysoké dávky jsou toxické.

2. Kajenský pepř

Kromě mnoha dalších přínosů pro zdraví je kapsaicin v kajenském pepři používán k léčbě artritidy, psoriázy, ekzému, bolesti svalů a bolesti nervů. Kapsaicin je chemická látka v chilli papričkách či v tomto pepři, která je dělá tak pálivé. Je ale zajímavé, že při lokálním použití kapsaicin způsobuje, že vaše tělo uvolní látku nazvanou Substance P. To je chemikálie, která přenáší bolestivé zprávy z nervů do mozku.

Kromě kapsaicinu obsahuje kajenský pepř také salicyláty, což jsou stejné sloučeniny, které můžeme nalézt i v aspirinu.

Nejlepším způsobem, jak aplikovat kajenský pepř na pokožku, je vyrobit z něj gel nebo krém s použitím kokosového oleje nebo jiných přírodních nosičů. Při prvním použití budete cítit horko a pálení. To proto, že kapsaicin způsobuje, že zmíněná látka Substance P zaplavuje dané bolestivé místo. Pak, během několika minut, se dostaví úleva.

3. Levandule

Tento hezký fialový květ byl po staletí používán jako antiseptikum, lokální anestetikum a sedativum – je bezpečná i pro vaše domácí mazlíčky. Často ji najdete jako složku esenciálních olejů vytvořených k relaxaci nebo pro léčbu nespavosti. Pro účely tohoto článku budeme hovořit o jejím použití jako místní anestetikum.

Je také možné levanduli používat k léčbě různých škrábanců, protože kromě zmírnění bolesti také pomáhá předcházet jizvení a zastavuje krvácení. A jak ji použít? Můžete zkusit použít levandulový olej. Ten je super třeba na bolesti hlavy. Dejte si ho na tampon a inhalujte jeho vůni, nebo několik kapek tohoto oleje dejte do vodní lázně a napařujte se (inhalujte páru).

4. Libavka

Libavka je jen mírné anestetikum. Je vhodná k léčbě bolesti zubů nebo bolesti žaludku. Čaj z libavky se používá při bolestech hlavy či žaludku. A například libavkový esenciální olej také přináší úlevu od různých bolestí.

5. Teplo a led

Mezi nejběžnější léky na domácí bolesti je použití tepla a ledu přímo na místo bolesti. Aplikujte ledový zábal pro snížení otoku a zánětu. Je zajímavé, že jakmile zmizí zánět, následné může teplo snížit tuhost.

Sponzorováno

6. Další používaná lokální přírodní anestetika

Další anestetika, která byla používána v celé historii lidstva jsou například cibule, česnek, zázvor, čajovníkový olej a Epsomská sůl.

Vnitřní přírodní anestetika

Nyní se podíváme na přírodní anestetika, která se používají vnitřně.

1. Vrbová kůra

Lidé používají vrbovou kůru pro zmírnění zánětu a k utišení bolesti už po celá staletí. Kůra bílé vrby obsahuje chemický salicin, který je podobný hlavní složce aspirinu.

Původně lidé žvýkali kůru, aby zmírnili svoji bolest. Vrbová kůra se prodává i jako suchá bylina, kterou můžete uvařit jako čaj. Dodává se také jako kapalný přípravek nebo ve formě tobolek. Vrbová kůra může pomoci zmírnit nepříjemné bolesti hlavy, bolesti dolní části zad a mnoho dalších bolestí.

Pozor ale na vedlejší účinky. Může způsobit potíže žaludku i prodloužit dobu krvácení, stejně jako aspirin. Měla by být používána pouze dospělými. Pokud jste citliví na aspirin nebo pokud užíváte protizánětlivé léky, měli byste se také vrbové kůře vyhnout. Pokud užíváte warfarin (Coumadin) nebo jiná antikoagulační léčiva, měli byste se také vyvarovat jejího používání, neboť salicin by mohl zvýšit riziko krvácení. Poraďte se vždy se svým lékařem.

Kůra vrby obsahuje látku nazývanou salicin, která je předchůdcem kyseliny acetylsalicylové, léčiva používaného jako analgetikum, antipyretikum a protizánětlivé léčivo. Kyselina salicylová má mírné analgetické účinky a může být použita k mírnému zmírnění bolesti. Nicméně, samotná kůra vrby se nepoužívá jako anestetikum, ale extrakt z kůry vrby se používá v lékařských přípravcích, jako jsou tablety nebo kapky, které jsou určeny k mírnému zmírnění bolesti a horečky. Je důležité si uvědomit, že kůra vrby není vhodná pro každého a může mít vedlejší účinky, zejména u lidí s alergií na aspirin nebo s žaludečními problémy. Před použitím by měl být vždy konzultován lékař.

2. Kyselina gama-linolenová (GLA)

Kyselina gama-linolenová je jedním z dobrých tuků. Může pomoci tělu produkovat druhy prostaglandinů a leukotrienů (látky podobné hormonům, které ovlivňují imunitní systém a mnoho dalších procesů), které mohou snížit zánět.

Některé důkazy naznačují, že GLA může pomoci migrénové bolesti hlavy. Brutnákový olej a černý rybíz jsou nejbohatšími přírodními zdroji GLA. Doporučená denní dávka pro revmatoidní artritidu je 1 až 3 gramy doplňku GLA a pro mírnou diabetickou neuropatii 400 až 600 mg denně. GLA není nějaký jednodenní lék a může trvat až šest měsíců, než dojde k výrazné úlevě. Dlouhodobé užívání může také vést ke vzniku krevních sraženin nebo snížené funkci imunitního systému. Bezpečnou cestou, jak dostat trochu GLA do vaší stravy, je pravidelná konzumace hrstky černého rybízu.

4. Zázvorový čaj

I čaj ze zázvoru se s oblibou používá na bolesti. Zejména pak na bolesti hlavy. Nakrájejte kousky zázvoru do hrnku, zalijte horkou vodou a po vychladnutí přidejte citronovou šťávu. V Asii používají zázvor na kde co, i na bolesti.

5. Mrkněte na bylinková anestetika

Níže najdete seznam bylinek, které působí jako anestetikum. Je důležité vědět, že tyto bylinné léky mají potenciální interakce s dalšími léky, které můžete brát jako součást léčby. Takže na to pozor.

Existuje mnoho různých bylin a koření, které mají různé použití jako anestetikum, ale je třeba být opatrní, když je používáte. Doufáme, že vám tento seznam přírodních anestetik pomůže! Která přírodní anestetika používáte vy? Budeme rádi, pokud se s námi podělíte v komentářích.

Sponzorováno

A jaká přírodní anestetika používáte vy?

Co si ještě přečíst na téma anestezie?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva