Obsah článku
Velmi krátce o lepku
Primárně je dobré vědět i to, co je to vlastně lepek jako takový. Popsat si ho lze jako dvě bílkoviny, které jsou velmi často součástí různých obilnin. Bohužel je problém v tom, že řada z nás na něho má nejenom alergii, ale může ho i velmi těžce trávit. A jelikož je lepek součástí hlavně mnoha příloh, je dobré znát to, čím je lze nahradit. Z jídelníčku tedy můžete odstranit klasické možnosti, kam patří:
- Těstoviny
- Pečivo
- Produkty z klasické mouky
Toto všechno jsou tedy při nesnášenlivosti lepku nebo bezlepkové dietě potraviny, které jsou víceméně zakázané. A jakými přílohami je naopak nahradit? Možností je opravdu mnoho. Mrkněte na ně:
1. Brambory
Těžko bychom hledali jasnějšího a oblíbenějšího zástupce ve světě příloh. Brambory jsou jasnou a osvědčenou volbou i pro ty z vás, která se chce vyhnout lepku. Lákadlem není jenom jejich poměrně příznivá cena, ale zapomínat nelze třeba ani na to, že brambory lze připravit v celé řadě úprav. Můžete je podávat klasicky vařené, lze z nich připravit kaši, je možné je upéct v troubě, nebo vložit do oleje a udělat hranolky. Proto se dá říci i to, že brambory v podstatě nikdy neomrzí.
Když se mluví o bramborách, nelze zapomenout ještě na jednu jim velmi podobnou přílohu. Ta se nazývá batáty, a pokud jde o možnosti přípravy, tak je velmi podobná. Liší se ale svou barvou a chutí. Ta je lehce načervenalá, a pokud jde o chuť, tak je lehce nasládlá. Pokud máte dost klasických brambor, rozhodně s touto přílohou chybu neuděláte. Lákadlem je to, že je bez problémů seženete v každém supermarketu.
2. Rýže
Dnes jedna z nejoblíbenějších příloh. Jak u nás, tak v podstatě po celém světě. Její výhoda je primárně v tom, že rýže dokáže díky svému složení celkem dobře zasytit, dodá tělu tolik potřebné dobré sacharidy, a přesto zde není obava spojená se špatným trávením nebo problémy, který by snad byly spojené s tím, že se v rýži nachází lepek. Lákadlem u rýže je také široká škála možností. Pokud se podíváte na nabídku na současném trhu, je opravdu široká. Mezi oblíbené a osvědčené tipy patří:
- Dlouhozrnná rýže
- Rýže parboiled
- Jasmínová rýže
3. Quinoa
Že jste název této potraviny ještě neslyšeli? Potom je ideální čas ji vyzkoušet. A to jak proto, že je něčím zcela novým a může vás zaujmout svou chutí, tak třeba i proto, že quinoa je velmi bohatá na mnoho prospěšných látek. Ideální možnost použití je jako zajímavá a netradiční alternativa rýže. A kde tuto přílohu sehnat? Buď můžete zamířit do obchodů se zdravou výživou, nebo zkuste větší supermarkety, které ji také nabízejí.
Sponzorováno
4. Luštěniny
Osvědčená a jasná klasika, kterou můžeme zařadit jak do sekce příloh, tak i do sekce bezlepkových potravin. Jistě i vy znáte čočku, hrách, nebo třeba fazole. Ano, toto všechno jsou dnes velmi známé luštěniny, které lze použít jako přílohu, ale třeba i na přípravu polévek, nebo jiných jídel. Kromě osvědčených druhů můžete při bezlepkové dietě nebi při alergii využít i další možnosti, jako je třeba cizrna, nebo červená čočky.
Co je na luštěninách zajímavé, to je rozhodně i fakt, že se z nich dnes prodávají také mouky. A proč se o ně zajímat? Jelikož je můžete zcela pochopitelně využít stejně, jako mouky klasické. Jejich výhoda je ale v tom, že jsou podobně jako základní surovina bezlepkové. Díky tomu se luštěniny stanou neocenitelným pomocníkem, i když si budete chtít připravit něco klasického.
5. Pohanka
Zajímavostí této přílohy jsou hned dvě poměrně unikátní věci. První je ta, že se jedná o typicky českou potravinu, která byla hojně využívána už v minulosti. Druhým unikátem je potom to, že se jedná o obilovinu. Neobsahuje ale lepek a tak je možné ji bez obav používat. Kromě toho, že ji můžete využít jako klasickou formu přílohy, nelze zapomínat také na to, že na trhu existuje i pohanková mouka. Pro pečení bez lepku, nebo jiné formy přípravy je pohanka jasná volba.
6. Polenta
Zajímavá příloha, která je unikátní tím, že je možné použít ji v různých formách. Mezi první patří třeba kaše. Polentová kaše může být s trochou kuchařského umu celkem chutná. Stejně tak ale není problém přidat trochu polenty třeba i do klasické bramborové kaše. Dále je možné z polenty připravit i klasické knedlíky, které tedy budou zcela pochopitelně bez lepku. Možností je řada a dostupnost na trhu není žádný problém.
7. Jáhly
Opět celkem opomíjená, ale lákavá příloha, které neobsahuje lepek. A rozhodně to nemusí být jenom jáhlová kaše, která může být připravena. Pokud zabrousíte do kuchařek vašich maminek nebo babiček, jistě v nich najdete recept na zajímavý jahelník. Pamatujte si ale i to, že jáhly je možné připravit i jako alternativu rýže. Není tedy problém využívat je nutně jenom jako klasickou přílohu, jelikož možností je i to, že si připravíte jáhlové rizoto. A to třeba klasicky s masem a pochopitelně i zeleninou.
A co si dále přečíst na toto téma?
VIDEO: Jablečný jáhelník
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Jídlo a zdraví
Přečtěte si také naše další články