Sponzorováno

Premenstruační syndrom – co když je vaším společníkem každý měsíc? 4.91/5 (32)

  • Premenstruační syndrom (PMS) je soubor fyzických, emočních a behaviorálních příznaků, které mohou postihnout některé ženy před menstruací. PMS se obvykle projevuje několik dní až týdnů před nástupem menstruace a může zmizet s nástupem menstruace. Tento stav může ovlivnit kvalitu života a práci v této době.
  • Příznaky PMS mohou být různé u každé ženy: Fyzické příznaky: Například bolesti hlavy, bolesti zad, bolesti prsou, únava, nadýmání, změny hmotnosti, bolesti svalů a kloubů. Emoční příznaky: Například podrážděnost, náladovost, smutek, úzkost, pláč, neschopnost koncentrovat se a změny nálady. Behaviorální příznaky: Například změny v chuti k jídlu, nespavost, hypersomnia, změny sexuální touhy, úzkost a podrážděnost.
  • Přesná příčina PMS není zcela jasná, ale je pravděpodobné, že hraje roli kombinace hormonálních změn, chemických změn v mozku a faktorů jako je stres, dědičnost a životní styl.
  • Léčba PMS zahrnuje často změny životního stylu, jako je cvičení, vyvážená strava, dostatek spánku a minimalizace stresu. U některých žen může být vhodné užívání léků, jako jsou analgetika na bolest nebo antidepresiva na zvládání emočních příznaků.

Jak si ulevit u premenstruačních obtíží?

Jak si ulevit u premenstruačních obtíží?

S premenstruačním syndromem má v různé míře zkušenost zřejmě více než polovina žen. Obtíže však v tomto období mohou zažívat i jejich drahé polovičky a vlastně celá rodina, jelikož z milé manželky a láskyplné maminky se na pár dní stává podrážděná a věčně nervózní fúrie nebo naopak unavená žena bez energie. Jak lze zmírnit nepříjemné příznaky, které předchází začátku menstruace tak, aby neobtěžovaly život váš i vašich blízkých?

Příčiny a důvody premenstruačního syndromu

Důvodem vzniku těchto nepříjemných příznaků je s největší pravděpodobností přechod mezi jednotlivými fázemi cyklu, které se liší hladinou hormonů v ženském těle. Dočasně tak může vzniknout určitá hormonální dysbalance – konkrétně tedy nerovnováha v množství progesteronu a estrogenu, které jsou produkovány ve vaječnících.

V momentě, kdy se dostaví menstruační krvácení, nastává pro ženu z tohoto pohledu úleva. Může tedy následovat bolestivá menstruace, ale to již jsou snad až příliš pesimistické vyhlídky. Stačí skutečnost, že premenstruační syndrom sám o sobě může ženě znechutit v každém měsíci třeba jeden týden. Pokud se toto opravdu děje, je na místě hledat co nejúčinnější řešení.

Široká paleta příznaků

Premenstruační syndrom lze jednoduše popsat jako výskyt obtíží, které se objevují pravidelně jeden až dva týdny před nástupem menstruace. Příznaky jsou patrné na úrovni fyzické i psychické. Existuje mnoho studií o tom, kolika žen se tato problematika dotýká – bohužel jednotlivé zjištěné údaje jsou velmi odlišné.

Premenstruační syndrom - ilustrace

Premenstruační syndrom – ilustrace

 

Psychické rozpoložení ženy bývá ovlivněno zvýšenou úzkostí, depresivními myšlenkami. V těchto dnech může docházet k prudkému střídání nálad, ženy jsou podrážděné, nervózní. Někdo pociťuje též nižší schopnost koncentrace nebo obtíže se spánkem (ať již nespavost nebo na straně druhé nepřekonatelnou únavu). Dále se objevují též bolesti hlavy, citlivost prsou, někdo zaznamená i přírůstek na váze nebo otoky. Často zmiňované bývají změny chuti k jídlu – projevuje se zejména vyšší chuť na sladké.

Sponzorováno

Úprava životního stylu

Částečnou prevencí obtíží může být vyvážená strava s dostatkem železa, správný pitný režim, přiměřená a pravidelná pohybová aktivita se zaměřením na posílení svalů pánevního dna. Příznivé účinky jsou pozorovány při příjmu vitamínu B6, E, vápníku a hořčíku. Je vhodné naopak vynechat alkohol, vysoké množství cukru a soli ve stravě. Na místě je i omezení pití nápojů s kofeinem.

Naslouchejte svému tělu!

Na předchozí doporučení je třeba zaměřit svou pozornost v období od ovulace do příchodu menstruace. Neméně důležité je, aby žena v těchto dnech naslouchala svému tělu. Pokud je to nutné, dopřála si odpočinek a trochu zvolnila své tempo. Pomoci může též dostatek spánku a vhodně zvolená relaxace.

TIP: Jak na bolesti a křeče při menstruaci?

Hormony nebo přírodní léčba

Ke zmírnění obtíží často dochází při užívání hormonální antikoncepce. Jsou z tohoto důvodu předepisovány záměrně druhy preparátů, které zabraňují zadržování vody v těle. Jsou však ženy, které z určitých důvodů hormonální antikoncepci brát nechtějí nebo nemohou. Pak je třeba hledat řešení jiné.

Premenstruační syndrom a bylinky

Z bylinek může úlevu přinést pupalkový olej, třezalka nebo kontryhel. Hladinu ženských hormonů reguluje též drmek. Z třezalky lze jednoduše připravit odvar zalitím jedné lžičky sušené nati 250 ml vroucí vody.

Je třeba nechat chvíli louhovat, scedit a pít teplé. Doporučuje se pít odvar jednou až třikrát denně. Na stejném principu se využívá i kontryhel a drmek obecný.

Zakoupit můžete též namíchané směsi bylinek, které jsou již vhodně zkombinovány právě pro řešení obtíží doprovázejících premenstruační syndrom.

Je možné zakoupit preparáty, které by měly upravit rozkolísanou hladinu hormonů. Pokud nezaberou volně dostupné léky ani přírodní léčba a premenstruační syndrom výrazně ovlivňuje život ženy, může být konzultováno užívání dalších léků s lékařem.

A jak s premenstruačním syndromem bojujete vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Co si ještě přečíst o premenstruačním syndromu?

VIDEO: PMS, menstruace a jiné ženské indispozice jak si pomoci a zmírnit problémy

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva