Obsah článku
- Apatií
- Nulovou fyzickou energií
- Závratěmi a omdlíváním
Ty nejhorší stavy mohou končit až hospitalizací, nebo dokonce smrtí. Proto je anorexie tak závažným problémem. A o to hůře, že se objevuje i takzvaná těhotenská anorexie. O co se jedná? Podívejte se.
Těhotenská anorexie – stejné postupy, jako u mladých dívek
Těhotenská anorexie není v podstatě ničím jiným, než to samé, jako dělají mladé dívky toužící po dokonalé postavě. Je spojena s odmítáním jídla. Problém je však mnohem větší, jelikož zdravotní komplikace se netýkají jenom samotné ženy, ale týkají se také ještě nenarozeného miminka. V těhotenství je totiž nutné dodávat živiny nejenom sobě jako ženě, ale musíte je dodávat také samotnému plodu. Tím chceme říci, že je nezbytností upravit jídelníček.
Těhotenská anorexie vede k tomu, že dostatek pro tělo důležitých látek nemají ani nastávající maminky, ani jejich budoucí děti. A to může vést k mnoha problémům, mezi které můžeme zařadit jak potrat, tak i vážné zdravotní postižení samotného dítěte.
Přibírání je normální
Přibírání v těhotenství je zcela normální a není důvod se znepokojovat. To je důležité pochopit. Důvodem, proč se těhotenská anorexie vyskytuje, je u mnohých žen i to, že sami dost dobře nevědí, o kolik přiberou a jaké navýšení váhy je zcela normální. Mnoho žen si myslí, že když kilogramy přibývají takzvaně nad váhu samotného plodu, je to špatné a musí začít s dietou. Opak je ale pravdou. Vlivem různých změn ve vašem těle se váha navýší více, než je jenom hmotnost vašeho v budoucnu narozeného potomka. A o kolik se zhruba zvýší? Spočítejte si vaše BMI a od toho se odpíchněte.
- BMI 18,5–19,9: Nárůst váhy o 13 – 18 kilogramů
- BMI 20,0–25,9: Nárůst váhy o 11 – 16 kilogramů
- BMI nad 25,9: Nárůst váhy o 7 – 12 kilogramů
Jak je vidět, nárůsty váhy jsou celkem vysoké. Hlavně potom u velmi hubených žen. Je to proto, že tělo chce zajistit výživu pro dítě i v horších chvílích, a tak začne více ukládat. Že je toto tvrzení pravdivé potvrzují silnější ženy, u kterých je zásoba energie vyšší a tak pochopitelně netloustnou tolik.
Hlídejte váhu s rozumem
Smiřte se s tím, že při těhotenství přiberete. A začněte si ho spíše užívat, než abyste se začala stresovat nad tím, kolik přiberete. Pokud chcete váhu hlídat, nedopusťte, aby u vás nastala těhotenská anorexie. Raději se začněte stravovat s rozumem. A to ta, že budete jíst vyvážené jídlo v několika denních porcích, a k tomu přidáte i trochu sportovní aktivity. Na vašem těle tak projevy ukládání tuků nebudou tak výrazné a budete i v těhotenství vypadat dobře. Samozřejmě vše konzultujte s lékařem, jelikož jak jídlo, tak i sportovní zátěž musí odpovídat tomu, v jaké fázi těhotenství jste.
Co tvoří vaši nadváhu?
Dobré je vědět i to, že vaše nadváha není jenom o tuku. Tím, že vaše tělo prochází v těhotenství hormonálními změnami, se může měnit i jeho fungování. Poměrně časté je výrazné zadržování vody. A tak působíte nejenom napuchle, ale vaše váha stoupá. Každý litr vody v těle váží jeden kilogram. A to už je znát. Také nezapomeňte na váhu svého potomka. Jakmile porodíte, logicky hmotnost vašeho těla klesne. K tomu když připočítáte i to, že se vaše tělo začne po porodu i z hlediska obsahu vody začne vracet do normálu, je výsledek ten, že reálná nadváha bude třeba jenom 5 kilogramů.
Sponzorováno
A shodit je dnes už není problém. Při intenzivnější dietě třeba i za jeden měsíc, reálně však za měsíce 2 – 3. Takže i už pár měsíců po porodu budete vypadat opět skvěle. Těhotenská anorexie je tedy zbytečná.
Známé osobnosti svádí k držení diet
Problém těhotenské anorexie je také to, že se mnoho žen příliš věnuje různým magazínům, které jsou zaměřené na svět bulváru a celebrit. Zde skutečně můžeme vidět řadu celebrit, které i v těhotenství vypadají stále stejně. Tento trend výrazně podporují také různé fitness cvičitelky a blogerky, které ukazují, že i v několikátém měsíci těhotenství nemají téměř žádné bříško, ani téměř žádnou nadváhu. To dokáže řadu žen ovlivnit v tom, že dělají něco špatně.
Realita je taková, že přibrat v těhotenství je běžné, a pokud se jedná o množství kilogramů zmíněných výše, je to zcela normální. Tím chceme říci, že i opačný trend je špatný. Chutě sice mohou být různé, ale vy byste jim měla odolat. Chybou je jak anorexie, tak i nadměrné přejídání. Jakmile v těhotenství útočíte na váhu, která se navýší až o 20 kilogramů, už to může být druhé riziko. Nadváha a obezita je totiž také jedním z rizik, které se týká nejenom vašeho zdraví, ale pochopitelně i zdravé vašeho dítěte. Naše varování tedy zakončeme slovy, že nic se nemá přehánět. Ani hubnutí, ani množství jídla, které sníte.
Jaké negativní následky si dítě z matčiny anorexie může odnést?
Anorexie může být celoživotní, chronický stav, a může se stát velkým problémem zejména během těhotenství. Tato potravinová porucha charakterizovaná aktivním potlačením přírůstku hmotnosti může mít nebezpečné důsledky pro nenarozené dítě. Jaké to jsou?
1. Horší vývoj mozku
Malinká miminka rostou v děloze a potřebují určité živiny, které jim pomohou správně se vyvíjet. Například kyselina listová pomáhá vytvářet mozek a páteř, zatímco proteiny pomáhají buňkám reprodukovat se. Podvýživa matky může zabránit správnému vývoji mozku dítěte tím, že zpomalí pohyb a spojení neuronů v mozku. Podvýživa plodu byla v různých výzkumech spojena s nižším IQ a poruchami učení u dítěte později v životě.
2. Nízká porodní váha
Nízká porodní hmotnost bývá častá u dětí matek s pregorexií. Děti, které jsou podvyživené během růstu v břiše matky, mají riziko narození s nízkou porodní hmotností. Také nízká porodní hmotnost může být výsledkem předčasného porodu – velmi reálné riziko pro těhotné ženy s anorexií. Děti s nízkou porodní hmotností jsou vystaveny vyššímu riziku závažných zdravotních potíží, jako je syndrom respirační tísně, krvácení do mozku a srdeční vady. Nízká porodní hmotnost je také spojena s hypertenzí později v životě.
3. Nebezpečí potratu
Těhotné ženy, které trpí anorexií, mají zvýšené riziko potratu v důsledku zdravotních problémů souvisejících s anorexií u matky. A co víc, britská studie z roku 2007 z časopisu „The British Journal of Psychiatry“ zjistila, že u žen s anorexií je mnohem větší pravděpodobnost, že budou mít více potratů, i po úspěšném zotavení z anorexie.
4. Vývojové problémy
Špatný výživový a kalorický příjem dítěte v děloze může na něj mít mnoho negativních vývojových účinků. A některé přetrvávají i později v životě dítěte. Například děti matek, které trpí anorexií, jsou vystaveny vyššímu riziku vzniku cukrovky a srdečních onemocnění a dokonce mají o 35 procent vyšší riziko úmrtí kvůli srdečním potížím než dítě zdravé matky. Jsou také vystaveny zvýšenému riziku utrpení z poruch učení a poruch nálady v pozdějším věku, stejně jako fyzických poruch, jako je mozková obrna, problémy s játry a rozštěp patra.
Sponzorováno
Dejte vašemu dítěti do vínku jen to nejlepší. Zdraví dítěte je na prvním místě.
A dále si přečtěte
Studie a zdroje článku
- Effectors of Pregorexia and Emesis among Pregnant Women: A Pilot Study Autoři: Alexandros Gerontidis Maria G Grammatikopoulou
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé miminko
Přečtěte si také naše další články