Sponzorováno

Předejděte zácpě na dovolené 4.75/5 (4)

Předejděte zácpě na dovolené

Letní dovolená přináší s sebou každý rok vytoužený odpočinek. Rekreanti cestují do různých koutů světa za pasivním odpočinkem u moře, ale i za dobrodružstvím do hor či exotických zemí. Při cestování do těchto destinací však nelze zapomínat na zdraví. Čeští turisté tvoří v posledních letech novou skupinu cestovatelů, která si ještě docela nezvykla na všechna pravidla bezpečného cestování – zdravotní rizika nevyjímaje. Jen malá část rekreantů myslí na prevenci (např. na preventivní očkování). V nadšených přípravách na dovolenou se často zapomíná na fakt, že případná zdravotní péče v navštívených zemích může stát nemalé finanční prostředky.

Zkuste některá rizika eliminovat sami

Některá zdravotní rizika na dovolené můžete úspěšně eliminovat i sami, bez nutnosti vyhledání lékaře. Při cestování je častým dovolenkovým problémem i zácpa. Její příčiny mohou být různorodé. Nejčastěji je to však nevhodná a nepravidelná strava, také změna jídelníčku. Častou příčinou vzniku zácpy v dovolenkovém období bývá narušení zaběhnutého režimu. Přispívá k tomu změna prostředí, nedostatek pohybu, zadržování stolice kvůli pocitu nepohody v cizím prostředí, či stresové situace. Všechny tyto faktory narušují přirozené fyziologické funkce tlustého střeva, což se projevuje zpomalením pohybu střev a zhoršenou pasáží stolice. Zácpa se může projevit nepříjemným pocitem vytlačování a přeplnění, bolestmi břicha, nepohodou a pocitem neúplného vyprázdnění. Tímto problémem se chce určitě každý z nás vyhnout.

Sponzorováno

Základním pravidlem prevence vzniku zácpy je dodržování správného pitného režimu (optimální 1,5 až 3 litry tekutin, podle podnebí dovolenkového prostředí). Dalším pravidlem je snaha o dodržení pravidelného intervalu vyprazdňování. Při dlouhém cestování bývá nepravidelný interval vyprazdňování častou příčinou zácpy. Dosažení správné životosprávy během krátké dovolené však někdy není v našich silách. Podobně nelze vyloučit ani stresové faktory spojené s cestováním.

Z uvedených důvodů je praktické na dovolenou přibalit i malou cestovní lékárničku, ve které by neměl chybět ani efektivní a účinný prostředek proti zácpě.

Co by nemělo chybět v cestovní lékárničce?

  • léky proti zvracení při cestách autem, autobusem, nebo letadlem
  • léky proti bolesti hlavy a zubů
  • léky proti horečce
  • léky proti zácpě, ale i proti průjmům
  • lokálně přípravky na kožní alergie, po bodnutí hmyzem
  • lokálně přípravky při spálení kůže a na drobné rány
  • oční kapky, kapky do nosu a ucha
  • opalovací přípravky s ochranným faktorem 18 a více
  • dezinfekční prostředky a repelenty
  • obvazový materiál a náplasti

Při výběru obsahu lékárničky vám pomohou pracovníci lékárny. Lékárničku je třeba držet v suchu, chladu a temnu, aby nedošlo k poškození jejího obsahu.

Nezapomínejte, že při cestování na dovolenou je třeba myslet i na své zdraví.

Sponzorováno

A jak bojujete se zácpou na dovolené vy? Budeme rádi za komentáře.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Předejděte zácpě na dovolené”

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva