Sponzorováno

Předávkování kofeinem – kolik je už fakt hodně? 4.75/5 (16)

  • Doporučené maximální množství kofeinu pro zdravé dospělé je až 400 miligramů denně. U dospívajících pak 100 mg. U těhotných žen 150-200mg denně.
  • Hodně kofeinu obsahuje zejména káva a energetické nápoje. Dále pak různé léky a doplňky stravy.
  • Poločas rozpadu látky je to, jak dlouho trvá, než polovina látky opustí tělo. Poločas kofeinu je 1,5 do 9,5 hodin (průměr 3 až 5 hodin).
  • Osoba může mít nežádoucí účinky, které jsou nepříjemné, ale nejsou důvodem k větším obavám, jako je neklid nebo dehydratace. Tyto nežádoucí účinky obvykle zmizí za 3 až 5 hodin.
  • Domácí léčba (pokud jsou příznaky mírné) je: zastavení konzumace dalšího kofeinu, pití hodně vody, jít na procházku.
  • Horší příznaky vyžadují lékařské ošetření.
  • Přesné množství kofeinu, které způsobuje toxicitu a předávkování, se liší od osoby k osobě - závisí zejména na tělesné hmotnosti osoby.
  • U lidí se za smrtelné považuje více než 150-200 mg kofeinu na kg tělesné hmotnosti nebo 5 až 10 gramů celkového požitého kofeinu. Spotřeba 3 mg na kg tělesné hmotnosti nad výchozí expozici v potravě se považuje za "úroveň nepříznivých účinků".

Kdy může přijít k předávkování kofeinem?

Kdy může přijít k předávkování kofeinem?

Předávkování kofeinem – jaké množství je už hodně?

Kofein je stimulant, který se nachází v různých potravinách, nápojích a dalších produktech. Používá se relativně běžně. Jako stimulant, aby vás udržel vzhůru, v pohotovosti, abyste byli nabuzení, bdělí. Kofein je technicky droga. Některé z nejpopulárnějších nápojů u nás, jako je káva, čaj (některé) a kola, obsahují značné množství kofeinu.

Doporučené maximální množství kofeinu pro zdravé dospělé je až 400 miligramů denně. Pokud si dáte více než toto množství, může dojít k předávkování kofeinem. Dospívající by ale měli kofein omezit na nejvýše 100 mg kofeinu denně. Těhotné ženy by měly omezit svůj denní příjem na méně než 200 mg kofeinu denně, protože účinky kofeinu na dítě nejsou úplně známy.

To, co představuje bezpečné množství kofeinu, se však u každého liší podle věku, hmotnosti a celkového zdraví.

Průměrný poločas rozpadu kofeinu v krvi se pohybuje od 1,5 do 9,5 hodin. To znamená, že může trvat 1,5 až 9,5 hodiny, než hladina kofeinu v krvi klesne na polovinu původního množství. Tento široký rozsah průměrného poločasu komplikuje poznání přesného množství kofeinu, které může vést k předávkování.

Zdroje kofeinu

Níže uvedená tabulka ukazuje, kolik kofeinu se nachází ve klasických porcích některých běžných zdrojů kofeinu.

Zdroj kofeinu Porce potraviny či nápoje Množství kofeinu (mg)
Černá káva 100 ml 75-100
Černý čaj 230 ml 30–80
Red Bull 240 ml 80
Mléčná čokoláda 45 g 9
Kofeinové tablety 1 tableta cca 200
Tablety proti migréně 1 tableta cca 60
Hořká čokoláda 45 g 20-25
Kofola 100 ml 15
Coca Cola 100 ml 9,6
Energeťák Big Shock 100 ml 32
Kakao 100 g 13
Capuccino 100 ml 101.9

 

Mezi další zdroje kofeinu patří:

  • různé bonbóny
  • léky a doplňky stravy (třeba léky proti migréně)
  • jakýkoli potravinový produkt, který tvrdí, že zvyšuje energii
  • některé žvýkačky

Předávkování kofeinem může být v nejzávažnějších případech i život ohrožující, ale mnoho lidí si všimne jen nepříjemných symptomů, které zmizí, jakmile je kofein z těla vyloučen.

Příčiny a rizikové faktory předávkování kofeinem

K předávkování kofeinem dochází, když užijete příliš mnoho kofeinu pomocí nápojů, potravin nebo léků. Někteří lidé však mohou bez problémů přijímat každý den výrazně vyšší množství, než je doporučená denní dávka. To se ale moc nedoporučuje, protože vysoké dávky kofeinu mohou způsobit závažné zdravotní problémy, včetně nepravidelného srdečního rytmu a záchvatů. Pravidelná konzumace vysokých dávek kofeinu může také vést k hormonálním nerovnováhám.

Sponzorováno

Pokud kofein konzumujete jen zřídka, vaše tělo na něj může být obzvláště citlivé, proto se vyhněte konzumaci příliš velkého množství kofeinu najednou. I když pravidelně konzumujete velké množství kofeinu, měli byste přestat, když ucítíte nepříjemné příznaky.

Jaké jsou příznaky předávkování kofeinem?

S tímto stavem se spojuje několik typů symptomů. Některé příznaky vás nemusí okamžitě upozornit, že jste užili příliš mnoho kofeinu, protože se nemusí jevit moc vážně. Můžete například zažít tyto příznaky:

  • závrať
  • průjem
  • zvýšená žízeň
  • nespavost
  • bolest hlavy
  • horečka
  • podrážděnost

Jiné příznaky jsou ale závažnější a vyžadují okamžité lékařské ošetření. Mezi tyto závažnější příznaky předávkování kofeinem patří:

  • potíže s dýcháním
  • zvracení
  • halucinace
  • zmatek
  • bolest na hrudi
  • nepravidelný nebo rychlý srdeční rytmus
  • nekontrolovatelné pohyby svalů
  • křeče

Kojenci mohou také trpět předávkováním kofeinem. To se může stát, když mateřské mléko obsahuje nadměrné množství kofeinu. Mezi mírné příznaky patří nevolnost a svaly, které se neustále napínají a poté se uvolňují. Tyto příznaky mohou doprovázet závažnější příznaky předávkování kofeinem, včetně zvracení, rychlého dýchání a šoku. Pokud tyto příznaky zažíváte vy nebo dítě ve vaší péči, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc pro diagnostiku problému a jeho léčbu.

Stejně jako u všech léků, čím nižší je tělesná hmotnost, tím méně látky potřebujete k poškození. Díky tomu jsou děti, lidé s poruchami příjmu potravy a lidé s jinými stavy, které způsobují nízkou tělesnou hmotnost, náchylnější k předávkování kofeinem.

Diagnostika předávkování kofeinem

Máte-li podezření na předávkování kofeinem, informujte svého lékaře o všech jídlech a nápojích s kofeinem, které jste konzumovali, než jste měli příznaky.

Pravděpodobně bude také sledována vaše dechová frekvence, srdeční rytmus a krevní tlak. Může být také změřena vaše teplota a může vám být proveden test moči nebo krevní test k identifikaci léků (látek) ve vašem těle.

Léčba předávkování kofeinem

Léčba má za cíl dostat kofein z těla při zvládnutí příznaků. Může vám být podáno aktivní uhlí, což je běžný lék na předávkování léky, který často brání kofeinu ve vstupu do gastrointestinálního traktu.

Pokud již kofein vstoupil do vašeho gastrointestinálního traktu, může vám být nabídnuto projímadlo nebo dokonce výplach žaludku. Váš lékař si pravděpodobně vybere metodu, která funguje nejrychleji a nejdefektivněji, aby kofein odstranil pryč z těla.

Během této doby bude vaše srdce monitorováno pomocí EKG (elektrokardiogramu). V případě potřeby můžete také získat podporu dýchání.

Domácí léčba nemusí vždy urychlit metabolismus kofeinu v těle. V případě mírných vedlejších účinků může člověk doma udělat následující kroky:

  • nepít žádný další kofein
  • pít hodně vody k rehydrataci
  • jít na procházku za účelem využití energie

Osoba, která má příznaky předávkování kofeinem, může potřebovat lékařské ošetření, včetně intravenózních tekutin, doplňků nebo aktivního uhlí. Aktivní uhlí může zabránit vstupu kofeinu do střev.

Prevence

Abyste předešli předávkování kofeinem, vyhněte se konzumaci nadměrného množství kofeinu. Ve většině případů byste neměli přijmout více než 400 mg kofeinu denně a ještě méně, pokud jste na kofein obzvláště citliví.

Jak závažné je předávkování kofeinem? Dá se na to zemřít?

I když je to relativně vzácný případ, kdy lidé umírají na předávkování kofeinem, je to obvykle důsledek fibrilace komor – vážně abnormální srdeční rytmus – po konzumaci kofeinových tablet či po vypití mnoha energetických nápojů.

Sponzorováno

Závažnějšími neurologickými příznaky předávkování kofeinem jsou bludy, halucinace a záchvaty. Ve velmi vzácných případech může předávkování kofeinem vést k bezvědomí a smrti.

A co si dále o kofeinu přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva