Obsah článku
Měří se „horní“ – tedy systolický a „dolní“ – diastolický tlak. Co ale dodržovat dále? Přečtěte si náš článek o správném měření krevního tlaku.
Jaké jsou zásady správného měření krevního tlaku?
Zásady správného měření jsou tyto:
- Základní podmínkou pro měření tlaku je ticho a žádné rušivé vlivy v místnosti, ve které si ho měříte.
- Při měření byste měli mít opřená záda a nohy volně položené na podlaze.
- Před měřením krevního tlaku (dvě hodiny) nekuřte, nepijte nápoje s obsahem kofeinu, nejezte, vyprázdněte si močový měchýř a alespoň pět minut před měřením buďte v klidu.
- Pokud provádíte těžkou manuální práci, dvě až tři hodiny před měřením si dejte přestávku.
- Ruku, na níž je manžeta, volně položte na podložku ve výšce srdce. Ve stejné výši by měl být i tlakoměr. Pokud byste tuto výšku nedodrželi, naměřené hodnoty mohou být zkreslené o přibližně 0,8 mmHg na každý centimetr posunu od předepsané výšky. Proto pokud tlakoměr a ruku umístěte níže, než je vaše srdce, naměříte si falešně vysoké hodnoty a naopak, pokud máte ruku nebo tlakoměr výše než srdce, naměříte si méně, než ve skutečnosti máte. Toto se však netýká jen rtuťových teploměrů, extrémně citlivé na takové polohy jsou i elektronické zápěstní tlakoměry.
- Další zásadou, kterou dodržuje minimum lidí, je fakt, že krevní tlak nestačí měřit pouze na jedné ruce, ale na obou. Pokud jsou na každé ruce naměřené hodnoty odlišné, za správné se považují ty vyšší. V případě, že si měříte jen na jedné, zvolte si pravou ruku, protože na levé bývají hodnoty tlaku častěji falešně níže.
- I oblečení může mít vliv na naměřené hodnoty. Zvolte si takové, které má volné rukávy, které vás nebudou tlačit, ani když se vyhrnou.
- Měření opakujte alespoň dvakrát s časovým odstupem minimálně 2 minuty. Ze zjištěných hodnot se vypočítá průměr. V případě, že máte nepravidelný srdeční rytmus, měření opakujte minimálně 5krát.
- U některých onemocnění je třeba měřit tlak nejen v sedě, ale i ve stoje. Takto naměřený tlak si označte. Je důležitý zejména u diabetiků, při závratích, ale také u některých druhů léků a u starších lidí.
Máte u tlakoměru dobrou manžetu?
Nevěrohodné hodnoty krevního tlaku lze naměřit i tehdy, když nemáte k tlakoměru vhodnou nebo vhodně nastavenou velikost manžety. Zde platí pravidlo: Čím větší je objem ramene, tím větší musí být i plocha manžety stlačující rameno. Jinak by byly naměřeny hodnoty falešně vysoké.
Sponzorováno
Při měření manžetu upevníme tak, aby se její spodní okraj nacházel 2,5 až 3 cm nad loketní jamkou. Střed nafukovacího měchýře uvnitř manžety má ležet přímo nad tepnou, na níž měříme krevní tlak – proto před měřením nahmatajte pulzování tepny. Na některých typech manžet bývá místo, které má být umístěno nad loketní jamkou barevně označené, dokonce nové druhy manžet se automaticky přizpůsobují velikosti ramene, takže žádné měření obvodu a další peripetie nejsou zapotřebí.
TIP: Jak si vybrat vhodný tlakoměr pro domácí měření krevního tlaku?
Klasický nebo digitální tlakoměr?
Jelikož klasický rtuťový tlakoměr, který se používá nejvíce, vyžaduje zároveň použití fonendoskopu, není velmi vhodný pro lidi, kteří si měří tlak sami. Jsou určeny především pro použití ve zdravotnických zařízeních. Do domácnosti jsou tedy vhodnější elektronické tlakoměry, které jsou mnohem pohodlnější a zároveň vám změří i tep (některé ještě různé další hodnoty). Přesnost elektronických tlakoměrů se ověřuje podle mezinárodních standardních protokolů BHS (British Hypertension Society), AAMI (Association for the Advancement of Medical Instrumentation). Když si kupujete takový tlakoměr, ověřte si, zda byl zhodnocen uvedenými protokoly. Na toto téma si také přečtěte náš článek s porovnáním obou druhů tlakoměrů.
VIDEO: Domácí měření krevního tlaku
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidská krev, Problémy s krevním tlakem
Přečtěte si také naše další články