Obsah článku
Správná strava je základem vašeho zdraví. Dbáte na to, aby konzumovaná strava byla primárně pestrá a rozmanitá? Pokud ano, děláte moc dobře. A je dobré hledět i na to, aby nebyla zkažená. Pokud si věc koupíte v obchodě a máte ho v původním obalu, najdete datum spotřeby právě na něm. Co ale v případě, kdy si danou potravinu umístíte třeba do obalů vlastních? A termín exspirace si zapomenete poznamenat? Podívejte se s námi, jak které potraviny dlouho vydrží ve zdravém, neškodném stavu.
Ořechy a podobné potraviny
Pro lidské zdraví jsou velmi prospěšné, proto byste je měli mít doma vždy po ruce. Ideální je přesypat je do vzduchotěsné nádoby, díky čemuž si zachovají svou požadovanou kvalitu. Jak dlouho je v takové nádobě můžete mít? Možná vás to překvapí, ale daná doba není nijak výrazně dlouhá. Je to zhruba jeden měsíc, jelikož poté se již ořechy mohou kazit. Když je chcete mít doma dlouho, nechte je v neotevřeném původním obalu, nebo je vložte do mrazáku. Týká se to všech nejznámějších druhů, jako jsou:
- Vlašské ořechy
- Lískové ořechy
- Para ořechy
Rýže
Jenom těžko byste hledali oblíbenější přílohu, než je právě rýže. Její zajímavostí je to, že jejich variant existuje celá řada. A to s ohledem na typ jídla, které chcete připravovat. Může se jednat o variantu určenou na italské risotto, stejně jako to může být rýže na japonské sushi. My se ale budeme držet u té klasické, která je známou přílohou třeba k omáčkám, nebo k pečenému kuřeti. A na jak dlouho vám vydrží? Pokud jde o rýži hnědou, tak doporučujeme celkem rychlou konzumaci, jelikož k jejímu zkažení dojde již za 3 – 6 měsíců. Tedy podle typu skladování. To rýže bílá je na tom podstatně lépe, jelikož tu můžete skladovat třeba i několik let bez jakékoliv újmy.
Mouka a těstoviny
Tyto dvě potraviny mají mnoho společného, jelikož první je hlavní surovinou pro výrobu druhé oblíbené přílohy, ale třeba i samostatného jídla. Pokud začneme samotnou moukou, je třeba říci, že tu byste měli skladovat maximálně 6 měsíců. A to jak proto, že se do ní může postupně dostávat vlhkost, tak i proto, že si na ni začne dělat zálusk různý hmyz. Příkladem může být například mol. Obojí však dobře eliminujete použitím vzduchotěsných nádob.
Sponzorováno
Pokud jde o těstoviny, je možné je skladovat bez úhony podstatně déle. A to dobu zhruba dvojnásobnou, tedy jeden rok. Poté už se mohou objevovat plísně, nebo může dojít k tomu, že nebudou tak dobře držet svůj tvar. Roli zde hraje také jejich vysušení. Pokud je kupujete, většinou není třeba mít obavy. U domácí výroby, kdy je sušíte sami, doporučujeme tento proces nijak neurychlovat. Případná zbytková vlhkost jejich trvanlivost výrazně zkrátí.
Rostlinné oleje
Bez olejů si v kuchyni jenom těžko něco připravíte. Pokud je také pravidelně využíváte, potom pamatujte, že koupená a otevřená lahev vám v požadované kvalitě vydrží zhruba jeden rok. Pamatujte také na to, že když olej koupíte, je dobré ho buď nechat v původní lahvi, nebo ho ihned přelít. Jakékoliv přelívání v průběhu totiž způsobí větší kontakt se vzduchem a tedy i možnou kontaminaci, která se podepíše na trvanlivosti. Obzvlášť to platí u rostlinných olejů v nejlepší kvalitě, jako je třeba:
- Olivový olej
- Kokosový olej
- Konopný olej
Med a cukr
Rádi si dopřáváte sladké? Pokud ano, podívejte se, jak dlouho můžete konzumovat med bez rizika. Když je koupený, zavřený vzduchotěsně v nádobě, bez problémů vám vydrží i několik let – pokud bude uchováván v chladu a temnu. Když ho otevřete, je lepší ho za několik měsíců sníst. Ideálně za 6 – 9. Důvodem je to, že při přístupu vzduchu se rychleji kazí. Lednička v takové chvíli nepomůže, jelikož to vám zase zcukernatí. Jediná možnost, jak prodloužit jeho trvanlivost je používání vždy dokonale čistých příborů – nožů a lžiček. Eliminujete tak riziko kontaminace spojené s tím, že se na povrchu medu budou množit různé mikroorganismy, kterým právě sladké prostředí bude dělat velmi dobře.
A jak je to s cukrem? Je to podobné, jako u medu. Mnohdy ale může vydržet i mnohem delší dobu. Jeho trvanlivost prodloužíte i tím, že se budete snažit o co možná nejmenší kontaminaci, stejně jako můžete trvanlivost prodloužit tím, že bude v cukřence bez přístupu vzduchu. Jinak by se mohl objevit problém spojený s tím, že se do něho bude dostávat vlhkost.
Čerstvé a sušené bylinky
Trend, který rozhodně nelze zastavit. To je používání různorodých bylinek, které jsou alternativou k různým směsím, které jsou dostupné v sáčcích a jsou mnohdy plné soli a chemie. Když používáte bylinky čerstvé, pamatujte, že vám vydrží jenom několik dní a poté mohou začít postupně uvadat. Proto je spotřebujte co nejdříve. Když jde o bylinky sušené, můžete si být jisti, že vydrží podstatně déle. Při správném skladování to může být doba okolo jednoho roku. Důležitá je vzduchotěsnost, a to kvůli vlhkosti, i eliminaci načichnutí jinými pachy. Samozřejmě nemusíme připomínat, že každý konkrétní druh je třeba mít v samostatné nádobě, pro zachování jeho aroma.
VIDEO: Jak bezpečně skladovat potraviny?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Jídlo a zdraví
Přečtěte si také naše další články