Sponzorováno

Pozor na vodní dýmku, může škodit jako vykouřená krabička cigaret 4.8/5 (5)

Pozor na vodní dýmku, může škodit jako vykouřená krabička cigaretJiž delší dobu se různí odborníci zabývají otázkou škodlivosti vodní dýmky zejména ve srovnání s kouřením běžných cigaret. Vodní dýmka (vodárna, vodnice, šíša, nargilé a mnoho dalších názvů) se k nám rozšířila především z Dálného Východu a Afriky. U nás je vodní dýmka dnes rozšířená zejména v čajovnách, kde jaksi doplňuje celkovou atmosféru svou charakteristickou vůní kouře. Tato vůně může mít rozmanité tóny a obliba vodní dýmky je také v tom, že ji může kouřit i více lidí najednou (to je zase otázka hygieny). Výzkumy však varují – vodní dýmka může být velmi nebezpečná a škodlivostí se může s cigaretami plně srovnat.

Spalování uhlíku obsahuje nebezpečné karcinogeny

Když se řekne vodní dýmka, představí si většina lidí vodu, která samozřejmě škodlivá není, naopak ji považujeme za něco čistého a přirozeného. Jenže druhá stránka věci, jakou funkci voda v dýmce plní. Je jakýmsi filtrem, ale rozhodně nezachytí většinu škodlivin, zejména rakovinotvorných karcinogenů. Alarmující jsou výzkumy ukazující, že jedno vykouření vodní dýmky, které trvá asi hodinu, se rovná přibližně krabičce cigaret, co se škodlivosti týče. A to už rozhodně nijak dobrá informace není. Základem fungování vodní dýmky je zahřívání aromatického tabáku z ovoce, tabákových listů a melasy, což samo o sobě škodlivé není. Jenže k zahřívání se používání spalování uhlíku, který obsahuje stejně jako u cigaret dehet a spoustu dalších škodlivin. Uhlík se zahřívá na přibližně 450° C, u cigaret je teplota hoření asi dvojnásobná a tudíž je i více škodlivin (různé kovy jako olovo a další chemie), ale vzhledem k délce kouření vodní dýmky je množství srovnatelné či dokonce mnohem vyšší.

Voda ve vodní dýmce rozhodně nezachytí škodliviny, ty putují do těla s kouřem

Některé výzkumy ukazují, že škodlivin je u vodní dýmky mnohonásobně více ne u cigaret. Voda, která zde funguje jako filtr, sice kouř filtruje, ale přesto nezachytí většinu škodlivin, které pak stejně jdou do našeho těla. Proto – pozor na vodní dýmky, rozhodně nejsou tak neškodné, jak by se mohlo dle názvu zdát. Což si bohužel mnozí milovníci této aromatické seance (nejen) u čaje neuvědomí.

Sponzorováno

Vodní dýmka a zdraví

  • Vdechuje se kouř ze spalovaného uhlíku navíc k tabákovému kouři, musí se pořádně tahat, aby tabák hořel. To znamená, že objem potažení je asi dvojnásobný v porovnání s cigaretou.
  • Spalování probíhá za nízké teploty (pyrolýza), a kouř je tedy hodně koncentrovaný.
  • Další iluze je, že se ve vodě kouř pročistí: nepročistí, jen ochladí. A chladný kouř vdechneme mnohem snáze a hlouběji než horký. To vede k hlubšímu vdechování kouře, proto při vykouření jedné vodní dýmky tak vdechne kuřák až 100x více kouře než při vykouření jedné cigarety!
  • Navíc se kolováním náustků šíří infekce, jako opary, mononukleóza, tuberkulóza, žloutenka nebo virové infekce – například v Anglii bylo několik ohnisek prasečí chřipky právě u kuřáků vodních dýmek.
  • Tabák do vodních dýmek bývá nekvalitní, dováží se z rozvojových zemí, může obsahovat ve vyšších koncentracích hnojiva, některé jinde zakázané pesticidy.
  • Oproti cigaretám je v kouři vodní dýmky více těžkých kovů, zejména arzenu, olova, chromu, niklu a kobaltu, některé z nich jsou prokazatelně karcinogenní.
  • Mnoho uživatelů vodních dýmek se domnívá, že kouř neobsahuje žádný dehet, protože není uvádět na obalu směsi. Je potřeba si uvědomit, že škodliviny vznikají během hoření směsi. Složení, které je uváděno na krabičce nebo obalu směsi uvádí pouze povinné údaje. Je-li na obalu uvedeno 0% dehtu, znamená to pouze, že do směsi nebyl žádný cíleně přidán, při hoření směsi na uhlíku, ale dehet vzniká! Díky tomu při vykouření vodní dýmky kuřák vdechne až 100x více dehtu než při kouření cigaret. Při použití malého rychlozápalného uhlíku je u vodní dýmky evropský limit pro dehet v cigaretách překročen 32x a pro oxid uhelnatý 17x.
  • 1 seance = až 20% CO (oxidu uhelnatého) v krvi – kuřák je přiotrávený oxidem uhelnatým

Takže na vodní dýmku pozor.

VIDEO: Příprava vodní dýmky

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva