Obsah článku
- Bílkoviny
- Zdravé tuky
- Vitamíny a minerály
Jsou ale i druhy, které mohou do těla přinést i mnohem více. Velmi často se jedná o různé látky, které vašemu zdraví mohou spíše škodit. Na jaké ryby si tedy dát pozor a které z tohoto důvodu kupovat jenom v dobrých obchodech?
Žralok
Tuto rybu nedoporučíme hned ze dvou důvodů. I když zní exoticky a celkem zajímavě, je pravdou, že žralok není chuťově nijak výjimečně dobrá a zajímavá ryba. Tedy nic, co by po této stránce jakkoliv výrazně obohatilo váš jídelníček. Druhým důvodem, a to již tím zdravotním, je to, že právě žraloci mnohdy obsahují velké množství rtuti. A to proto, že žralok již sní kontaminovanou rybu. A protože je jí celý život, rtuť se v jeho těle usazuje. Takže na toto pozor.
Mečoun
Ryby, která je velmi zajímavá nejenom na pohled. Je také celkem chutná. Zajímavostí je i to, že podobně jako třeba u tuňáka, i zde je možné jíst rybu v syrovém, nebo jenom lehce upečeném stavu. Bohužel s touto rybou je podobný problém, jako výše. I zde může být vysoký podíl rtuti. Proto je dobré brát raději mladší, tedy menší ryby. U těch velkých s starších nejenom vzrůstá podíl rtuti, ale i klesá chuťová zajímavost masa.
Makrela
Ryba, která je obecně hojně doporučována. Nikoliv z konzervy, nebo v podobě koupeného uzeného polotovaru. Správné je kupovat čerstvou, kterou si lze připravit na řadu způsobů. Do popředí se dostává:
- Pečení v troubě
- Grilování
- Domácí uzení
Hlavním problémem makrel je to, že během svého života konzumují i mnoho mořských řas, ve kterých se může nacházet vyšší podíl rtuti. A to znamená, že ta se následně uloží i v těle makrely a tedy v jejím mase.
Tuňák křídlatý
Tento typ tuňáka je velký problém, jelikož z hlediska obsahu rtuti patří do skupiny těch, které ji obsahují nejvíce. Pokud na něho někde narazíte, raději se mu vyhněte. Na druhou stranu to neznamená, že byste si zajímavé maso této ryby nemohli dopřát. Stačí vybrat zdravější alternativu, kterou je tuňák žlutoploutvý, nebo se může jednat o tuňáka pruhovaného. Ten však velmi často míří spíše do konzervy, než na pulty obchodů v podobě steaku. Steak je vždy zdravější volba.
Úhoř mořský
Když sáhnete po tom našem, tedy sladkovodním, nemusíte se ničeho obávat. Je nejenom zdravý, ale je také chutný. Mnozí gurmáni ho doporučují vyudit. Pozor však na variantu, kterou je úhoř mořský. A to proto, že velmi často bývá plný různých toxických látek. To proto, že má v těle celkem dost tuku, prostřednictvím kterého tyto odpadní látky absorbuje. Ty se v daném tuku, který je i součástí masa, ukládají a následně končí kde jinde, než ve vašem trávicím traktu.
Sponzorováno
Sumec
I ten lze najít v různých variantách. Pokud sáhnete po sumci z našich vod, můžete si jak pochutnat, tak i zůstat zdraví. Pozor ale na to, když se jedná o sumce, který je dovážený z asijských zemí. Nejčastěji je to sumec velký, se kterým jsou ty největší problémy. Je to z důvodu, že zde se tento typ ryby neloví ve vodních hladinách, ale velmi často se zde uměle chová. A to v podmínkách, které nejsou spojeny s tím, že by ryba měla být zdravá, ale jsou spojeny s tím, že by ryby měla rychle vyrůst a měla by uvolnit místo dalším. A tak se při chovu používají různé hormony a antibiotika. Obojí logicky zůstává i v rybím mase a putuje do vašeho těla. Když však zvolíte kvalitu spojenou s volným lovem, pochutnáte si bez obav.
Pangas
Tuto rybu určitě znáte. A to možná i proto, že v nabídce obchodů patří mezi nejlevnější. Odkud ji kupujete v dobré víře, že máte pravidelně rybu a pro tělo děláte něco správného, musíme vás vyvést z omylu. V případě ryby, kterou je pangasius, je to spíše naopak. To raději žádnou, než aby to byl pangas spodnooký. Proč? V první řadě proto, že největším dodavatelem těchto ryb je Asie, a to primárně vesnice na řece Mekong. To je tok, který je nejvíce znečištěnou řekou na světě. A veškerý daný odpad následně do těla dostanete právě vy. Dále nezapomínejte také na to, že se pangasius chová podobně, jako sumec. Tedy na rybích farmách, kde mezi pravidelné dávky patří množství hormonů a také antibiotik. Tak dobrou chuť.
Štíhlice
Štíhlice jsou u nás méně známé ryby, ale je hodné se o nich zmínit. Podle americké agentury na ochranu životního prostředí byste neměli jíst štíhlici, protože obsahuje obvykle velké množství rtuti. Hlavně větší ryby.
Myslete také na čerstvost ryby – je velmi důležitá
Poslední rada je obecná a týká se čerstvosti. Samozřejmě platí, že ideálně byste měli volit čerstvou rybu. Když se podíváme na segment mrazených, tak velmi často dojde k tomu, že je úlovek mrazený ještě na moři, což je s ohledem na čerstvost plus. Na druhou stranu ale dojde ke znehodnocení masa, což se projeví hlavně na jeho chuti. A ryba v konzervě také není z hlediska zdraví žádná hitparáda.
Ideální je proto čerstvá chlazená ryba. A kde ji pořídit? Mohou to být nejenom četné rybí speciálky, ale s rozmachem zájmu o kvalitní maso přicházejí s nabídkou i různé supermarkety. Zde však pozor na to, odkud ryba pochází. Nejlepší volbou jsou tak různé rybárny a rybí speciálky.
Jak moc jsou tyto ryby nebezpečné?
S výjimkou těhotných a kojících žen a dětí můžete tyto ryby párkrát do měsíce konzumovat, aniž byste ohrozili své zdraví. Tak to je. Těhotné ženy by ale s příjmem tohoto masa měly být obzvláště opatrné. Aby neohrozily zdraví svého plodu.
A co vy? Jaké ryby jíte? A řešíte případně obsah rtuti v rybách nebo obsah jiných toxických látek? Jak ryby vybíráte? Budeme rádi za komentáře.
Co si ještě o rybách z pohledu zdraví přečíst?
- Jak vybrat tu správnou rybu pro vaše zdraví?
- Rybí maso a jeho účinky na vaše zdraví
- Je vhodné jíst ryby každý den?
- Co je to akvaponie (aquaponie)? A jaké má výhody?
VIDEO: Proč jíst ryby? A jsou vůbec zdravé?
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé ryby
Přečtěte si také naše další články