Sponzorováno

Pozitronová emisní tomografie (PET vyšetření) 4.91/5 (22)

  • Pozitronová emisní tomografie (PET) je zobrazovací metoda používaná k diagnostice a sledování různých onemocnění, včetně rakoviny a neurologických poruch.
  • PET je cenný nástroj pro diagnostiku a sledování různých onemocnění, protože umožňuje získat informace o funkci a metabolické aktivitě tkání na molekulární úrovni, což může být klíčové pro správnou diagnózu a léčbu pacientů.

Co je to vlastně pozitronová emisní tomografie?

Pozitronová emisní tomografie, také nazývaná PET vyšetření, je diagnostická metoda, která zahrnuje získávání fyziologických obrazů lidského těla založených na detekci radiace z pozitronové emise. Pozitrony jsou drobné částečky emitované z radioaktivní látky podané pacientovi. Zobrazení lidského těla touto technologií je využíváno pro diagnostiku a hodnocení stavu a průběhu mnoha onemocnění.

Pacient při přípravě na PET vyšetření

Pacient při přípravě na PET vyšetření

 

Co je to PET / CT? Jaký je mezi nimi rozdíl?

PET (pozitronová emisní tomografie) a CT (počítačová tomografie) jsou využívány lékaři pro diagnostiku a určení průběhu a stádia onemocnění v těle. Kombinací těchto dvou vyšetření, kde PET vyšetření mluví o biologické funkci těla ještě před vznikem anatomických změn a CT poskytuje informace o anatomických údajích těla jako jsou velikost, tvar a lokalizace, mohou lékaři mnohem přesněji diagnostikovat a hodnotit onemocnění.

Na co se využívá toto vyšetření?

PET / CT vyšetření se nejčastěji využívá na diagnostikování rakoviny a zhodnocení efektu protinádorové léčby prostřednictvím charakteristických biochemických změn v nádoru. Touto metodou může být vyšetřeno celé tělo.

PET / CT vyšetření srdce může zobrazit prokrvení srdečního svalu a tím pomoci odhalit příznaky onemocnění koronárních artérii. PET / CT vyšetření srdce může také určit, zda oblasti srdce, které vykazují sníženou funkci, jsou vitální nebo zjizvenou, což je důsledek infarktu myokardu. V kombinaci s perfuzním vyšetřením myokardu nám PET / CT vyšetření umožňuje diferenciaci nefunkčního srdečního svalu od srdečního svalu, při kterém by se pomocí angioplastiky nebo koronárního arteriálního bypassu dal obnovit krevní průtok a tím by se zlepšila funkce srdce.

PET / CT vyšetření mozku se využívají na vyšetření pacientů, kteří mají demence různé etiologie, podezření na nádor nebo potvrzen nádor mozku nebo záchvatovité stavy (epilepsie), které neodpovídají na léčbu, a proto jsou kandidáty na chirurgický zásah.

PET / CT se využívá k diagnostice při karcinomu prostaty.

PET / CT s PSMA (prostatický specifický membránový antigen) je vyšetření určeno pro diagnostiku prostaty (staging, re-staging, plánování terapie, plánování biopsie).

Ve srovnání s dosud dostupnými vyšetřeními má tato metoda mnohem vyšší senzitivitu a specificitu (přesněji zobrazí onemocnění). Jelikož se jedná o PET / CT vyšetření, má podstatně lepší rozlišovací schopnost (cca 2mm vs cca 7,5mm při scintigrafii). V literatuře se udává specificita a senzitivita tohoto vyšetření až 92-98%, resp. 90-98%.

Jak se připravit na vyšetření?

PET vyšetření se provádí ambulantně. Váš doktor vám dá detailní instrukce jak se máte připravit na vyšetření. Měli byste se obléci do pohodlného a volného oblečení.

PET / CT s 18FDG – neměli byste jíst minimálně šest hodin před vyšetřením (minimálně 24 hodin před vyšetřením nic sladkého, ani sladké nápoje, a nic mléčného). Měli byste pít dostatek tekutin. Minimálně 24 hodin před vyšetřením byste se měli vyvarovat jakékoliv fyzické námahy (sport, těžší práce). Lékař vás bude informovat ohledně užívání léků před vyšetřením.

Sponzorováno

PET / CT s 18F-cholinem – na vyšetření přicházíte na lačno, ale dostatečně hydratovaní. 2-3 dny před vyšetřením je vhodné vyhýbat se jídlům s vyšším obsahem cholinu (hlavně vejce, vnitřnosti a produkty z nich, jídla z mořských ryb a živočichů, sója a sójové výrobky, některé obilné klíčky, vitamínové doplňky s obsahem cholinu, …). Pokud užíváte hormonální terapii na karcinom prostaty, v den vyšetření ji neužívejte (můžete si léky přinést s sebou a užít jejich po vyšetření).

PET / CT s 68Ga – PSMA a 68Ga – DOTA – TOC – na vyšetření není nutná specifická příprava. Pacient přichází na oddělení ve stanovený čas, dostatečně hydratovaný a lehce nasnídaný.

Jak vyšetření funguje?

Před samotným vyšetřením se radioaktivní látka vyrobí v zařízení zvaném cyklotron a zachytí se na „nosič“ („označkuje ho“), který je pro lidské tělo přirozený, nejčastěji je to deoxyglukóza. Když se tato látka podá pacientovi, tato se ukládá do určitých částí těla a radioaktivita je snímána PET kamerou.

Různé barvy nebo stupně světlosti na PET obrázcích reprezentují různé úrovně tkáně nebo orgánové funkce. Protože zdravé tkáně využívají glukózu jako zdroj energie, shromažďuje část „označené“ glukózy, a tak se také v určité intenzitě zobrazí na PET obrázcích. Nádorová tkáň, která spotřebovává více glukózy než normální tkáň, bude shromažďovat více látky, a tím bude na PET obrázcích zářit více než normální tkáň.

Jaké jsou přínosy vyšetření versus rizika?

  • Protože PET vyšetření umožňuje sledování funkce těla, může pomoci lékařům odhalit odchylky v biochemických procesech, které mohou svědčit pro onemocnění ještě před vznikem anatomických změn, které jsou zjistitelné jinými vyšetřeními jako CT nebo MRI.
  • Protože radioaktivita je velmi krátce trvající, vaše vystavení radioaktivitě je poměrně nízké. Množství látky je tak malé, že to neovlivňuje normální procesy v těle.
  • Radioaktivní látka může vystavit působení radiace zárodek u těhotné pacientky nebo kojence u kojících matek. Přípustnost rizika pro plod nebo kojence by mělo být přísně hodnoceno ve vztahu k informacím, které nám PET vyšetření může u takových pacientek poskytnout. Pokud jste těhotná, měla byste informovat zaměstnance oddělení nukleární medicíny o vašem stavu před provedením samotného vyšetření.

Jaká jsou omezení pozitronové emisní tomografie?

PET vyšetření nám může poskytnout falešné výsledky, pokud chemická a metabolická rovnováha u pacienta není normální. Hlavně výsledky PET / CT s 18FDG u diabetiků nebo u pacientů, kteří jedli pár hodin před vyšetřením, mohou být významně změněny kvůli hladinám cukru nebo inzulinu v krvi.

Protože se radioaktivní látka rychle rozkládá a efektivní je jen krátký čas, je nutné, aby byla vyráběna v laboratořích dostupných oddělení nukleární medicíny. Je důležité, abyste na vyšetření přišli včas, a aby vám byla látka podána v přesnou hodinu.

Použití PET skenů

  • Onkologie: PET skeny se používají k detekci nádorů, určení stadia rakoviny, sledování účinnosti léčby a hledání recidiv.
  • Kardiologie: PET skeny pomáhají při hodnocení průtoku krve do srdce a detekci ischemických oblastí.
  • Neurologie: PET skeny se používají k diagnostice a sledování neurologických onemocnění, jako jsou Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba a epilepsie.
  • Výzkum: PET skeny jsou také užitečné v lékařském výzkumu k studiu metabolismu a fyziologie různých onemocnění.

Pozitronová emisní tomografie je cenný nástroj v moderní medicíně, který umožňuje lékařům získat důležité informace o různých onemocněních a jejich léčbě.

Byli jste na PET vyšetření? Napište nám o tom do komentářů.

VIDEO: Vyšetření PET/CT

VIDEO: PET vyšetření

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva