Sponzorováno

Povzbuzení organismu bez kofeinu – čím ho nahradit? Máme pro vás několik tipů… 4.85/5 (13)

Čím nahradit ranní kávu?

Čím nahradit ranní kávu?

Pro miliony lidí šálek klasické kávy představuje nedílnou součást dne. Je totiž vysoce ceněna pro svou lahodnou chuť a má výrazné povzbuzující účinky. Co však v případě, že si kofein dopřát nemůžete? Na výběr máte z hned několik zdravých alternativ, které svými vlastnostmi lze dostanou i zaryté kávičkáře.

Které nápoje dokáží nahradit kávu, aniž obsahovaly silné dávky kofeinu? Přečtěte si náš článek…

Alternativa č.1: Špaldový nápoj

Špalda je nešlechtěný druh pšenice, který se může pyšnit vyšším podílem bílkovin i minerálů (hořčík, vápník, fosfor, zinek, vitaminy B a další cenné látky). Nepředstavuje zátěž pro trávicí systém, čehož důkazem je fakt, že vykazuje nižší toxicitu u celiaků. Namísto kofeinu obsahuje rostlinné stanoly a steroly podobající se lidskému cholesterolu. Rostlinné steroly se však přímo vstřebávají do krevního oběhu, čímž se podílejí na snižování hladiny cholesterolu v těle.

Významnou předností je však právě jedinečná chuť podobná kávě, kterou si špaldový nápoj získává stále více příznivců zejména mezi seniory a pacienty se kardiovaskulárními onemocněními. Připravit si můžete teplý, ale i na způsob ledové kávy.

Alternativa č.2: Čekanka

Téměř zapomenutý poklad našich babiček, které v dobách nedostatku kávových zrn (zejména během války) pražili sušený kořen čekanky. Ta rovněž neobsahuje kofein, ale inulin, přičemž ostatní cukry nacházející se v kořenech zkaramelizují a dodají nápoji typickou tmavohnědou barvu. Ptáte se, proč byste čekanku měli před kávou upřednostnit? Odpovědí vám mohou být následující blahodárné účinky:

Sponzorováno

  • zaktivnění trávicího systému – čekanka dokáže nastartovat pohyb zlenivění střev, čímž povzbuzuje činnost trávení a odstraňuje zácpu. Zároveň zvyšuje chuť k jídlu
  • ochrana kardiovaskulárního systému – čekanka se podílí na snižování krevního tlaku a přečištění krve
  • působí jako náhrada i pro diabetiky
  • zklidnění centrálního nervového systému – sedativními účinky se osvědčila zejména při přerušovaném spánku
  • vylučování toxinů – jelikož cikorka je močopudná, napomáhá odstraňování toxinů z těla
  • podpora tvorby žluči – hlavně, když je funkce žlučníku zpomalena
  • ochrana funkce slinivky a jater
  • posílení činnosti pohlavních orgánů u žen

Alternativa č.3: Melta

Melta je podobně jako čekanka výdobytkem těžkých válečných časů. Jde o kávovinovou směs kořene čekanky, cukrové řepy, ječmene a žita, která má zvláštní aromatické vlastnosti i chuť velmi podobnou kávě, ale neobsahuje kofein. Je proto vhodná i pro děti či kojící matky a tvoří nedílnou součást dětství u dříve narozených ročníků. Melta byla totiž i v minulém režimu dostupná a velmi levná.

Alternativa č.4: Café de maca

Maca je posvátná rostlina starých Inků s více než dvoutisícileté tradicí. Extrakt ze sušeného kořene Maca si vysoce cenili nejen pro povzbudivé účinky, odstranění únavy a navrácení fyzické síly, ale také jako afrodiziakum, na zvýšení plodnosti u obou pohlaví.

Dámám ve zralém věku maca dokonce pomáhala při vyrovnávání hormonálního systému v období klimakteria. Jelikož má podobné vlastnosti jako asijský ženšen, dostala přezdívku „peruánský ženšen“ nebo „andský ženšen“ podle místa svého výskytu. V našich končinách je dostupná Café de maca ve formě prášku, který se zalévá a připravuje jako klasická káva. Je možné zalít jej horkou vodou nebo mlékem a dochutit podle vlastních představ – medem, javorovým sirupem nebo třtinovým cukrem.

Co si dále o kofeinu přečíst?

VIDEO: Melta s čekankou a zdraví

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva