Obsah článku
Zdá se vám vaše tvář povadlá? Kolikrát jste šli spát bez vyčištění pleti, nebo kdy jste se naposledy pořádně procházeli po čerstvém vzduchu? Pleť potřebuje vaši pomoc. Rychlost, jakou se na ní začnou vyrývat a prohlubovat vrásky, závisí nejen na genetické predispozici, ale zejména na životním stylu. Přesný čas, kdy už třeba přesedlat z hydratačních krémů na protivráskové, neexistuje. „Většinou jde o období kolem třicítky, pětatřiceti. Je to však velmi individuální. Ani já jako dermatoložka dnes nedokážu odhadnout věk lidí,“ říká MUDr. Alexandra Novotná, PhD. „Rozdíly jsou podmíněny genetikou i životním stylem. Je velmi důležité, zda se hodně věnujete opalování, kouříte, ponocujete, pijete alkoholické nápoje… „.
A právě to jsou věci, které můžete změnit.
Usínejte s čistou pletí
Micelární vody, čisticí mléka, pleťové vody či odličovací pěny – vyberte si a zkombinujte přípravky, které vám vyhovují. V kritické situaci vás mohou zachránit i čistící ubrousky. Určitě si pleť nemyjte klasickým mýdlem na ruce, zbytečně obličej vysuší a zbytky make-upu nesmyje. Stejně tak není vhodné ani svévolné a dlouhodobé používání antibakteriálních mýdel, zničí vám běžnou bakteriální flóru. I při výběru čistících přípravků berte v úvahu typ pleti. Nikdy si však nelehejte s nečistou pletí, ať přijdete domů jakkoli pozdě. Během spánku pleť pracuje, organismus využívá odpočinek na to, aby pokožka dokonale zpracovala výživné látky. Nemusí se vyrovnávat s vnějšími vlivy, jako je například chlad, a může se soustředit na vnitřní obnovu. Pokud si lehnete „špinaví“, celý proces to podkopává.
Čtěte: Jak se správně odličovat?
Procházejte se na čerstvém vzduchu
Pleť potřebuje na regeneraci kyslík. Dvojnásobně to platí dnes, kdy většina lidí prosedí celý den před počítačem. Procházka po čerstvém vzduchu podporuje obnovu pleti. Zrohovatělá vrstva se rychleji odlupuje a výživné látky snadněji proniknou do pleti. Vědci potvrdili, že pokožka si nebere kyslík pouze z krevního řečiště, ale dokáže to i přímo z vnějšího prostředí. Proniká do hloubky přibližně 0,4 milimetru a právě tam stimuluje regeneraci buněk.
Pokud vám vzduch nestačí, pomohou vám pleťové krémy s obsahem kyslíku. Případně můžete zajít na takzvanou oxyterapii. Odborník vám nanese na pleť kyslík pomocí speciální tlakové pistole. Výhoda je, že jeho koncentrace je pětkrát vyšší než ve vzduchu. Kyslík je zkombinován s destilačního vodou, případně s výživnými látkami. Ty se zvolí podle problému, který pokožku trápí. Výsledkem hlubokého dýchání či kosmetického ošetření je svěží, hydratovaná pleť se zdravým odstínem.
Kouření stop = pěkná pokožka
Kuřáci mají desetkrát více vrásek než nekuřáci. Cigarety vám tak bez problémů přidají i deset let a pokožka získá po letech nezdravý šedý odstín. Za obtížemi se skrývá zejména špatné prokrvení. Kouření zužuje cévy, zpomaluje se tok krve a pokožka nedostává dostatečnou výživu. Jedna cigareta stačí na to, aby se proudění krve zpomalilo na hodinu. „Pleť kuřáka je tenčí a dehydratovaná. Tento prohřešek lze vykompenzovat doplněním kyseliny hyaluronové.
Ideální je mezoterapie nebo takzvaný skin boosters, při kterém se jemnými vpichy aplikuje do pokožky stabilizovaná kyselina hyaluronová,“ doplňuje odbornice. Výzkumy navíc naznačují souvislost mezi kouřením a akné. Až čtyřicet procent kuřáků trápí nečistá pleť.
Hýčkejte okolí očí
Pokožka v okolí očí je velmi jemná. Neobsahuje téměř žádnou tukovou tkáň a je o čtvrtinu tenčí než na jiných místech obličeje. Kvalita pokožky okolo očí výrazně nesouvisí s typem pleti, právě proto vyžaduje zvýšenou péči. Ani s ní to však není netřeba přehánět. Do okolí očí jemně vklepejte množství krém ve velikosti čočky.
Sponzorováno
Po špatné aplikaci či při nadměrném množství přípravku se ráno můžete probudit s otokem. „Může jít o projev podráždění, případně alergie,“ přibližuje dermatoložka Alexandra Novotná. „Dávejte pozor, aby se přípravek nedostal do oka. I když se oční krémy připravují tak, aby co nejméně dráždily, přece jen nejsou určeny k použití na sliznici. Aplikujte je pouze na dolní víčko.“
Hydratujte zvenku i zevnitř
Jen dostatečně hydratovaná pleť bude vypadat zdravě. Vlhkost v pokožce udržuje kyselina hyaluronová. Výborně váže vodu, dokáže přijmout až stonásobek své hmotnosti. Věkem však přirozená tvorba kyseliny hyaluronové klesá a pokožka schne. Obecně je stejně důležitá hydratace zvenku i zevnitř. „Během praxe jsem se však setkala s lidmi, kteří mají predispozici na dehydratovanou pokožku,“ vysvětluje Alexandra Novotná. „Mohou pít hodně vody, ale na pleti se to stoprocentně neodrazí. V těchto případech je důležitější hydratace zvenčí. Ideálně kyselinou hyaluronovou. Nejlepším nápojem pro pokožku je však stále voda. Z vodovodu nebo filtrovaná.“
Chraňte faktorem
Ať se vydáte na hory, nebo na letní dovolenou, vždy si pleť ošetřete krémem s ochranným faktorem. Se slunečními paprsky totiž proniká do hloubky kůže UVA záření, které poškozuje zejména kolagenová, elastická vlákna a způsobuje předčasné stárnutí. Pleti neprospívá ani spálení, za které je odpovědné UVB záření. Těm nejmenším problémem může být dehydratace. Ideální je používat ochranné opalovací krémy, které jsou určeny přímo na obličej.
Pánové čtěte: Péče o mužskou pleť
Neošetřujte akné alkoholem
Většina lidí, ať už teenagerském věku, nebo po třicítce, má tendenci problematickou aknózní pleť vysoušet. Nejčastěji sáhnou po přípravcích s obsahem alkoholu, případně po klasickém mýdle. Není to však nejlepší nápad. Pocit napětí neznamená, že jste si pleť dokonale očistili, ale signalizuje její nadměrné vysušení. Navíc zbavíte mazu jen vrchní vrstvu, mazovou žlázu to neovlivní, spíše vyprovokuje na větší činnost. Obecně se od přípravků s obsahem alkoholu upouští. Nahradili ho přírodní výtažky, které zanícená místa dezinfikují a zklidní. Jde například o čajovník, kafr a Aloe vera.
Vyberte si správný krém
„Určitě při výběru krému neplatí: čím dražší, tím lepší,“ vysvětluje dermatoložka. „Dnes najdete v nabídce i takzvané zadělávané krémy, které stojí do dvou set. Neobsahují žádné chemické látky a dosáhnete nimi vynikající výsledky. Jelikož se většinou prodávají přímo v estetických centrech, odborník vám navíc doporučí přípravek vhodný přesně na váš typ pleti.“ Suchá pokožka ocení mastnější krémy, mastná lehčí, které upraví tvorbu mazu a zároveň neucpou póry. Citlivá pleť má ráda jemné neparfémované, hypoalergenní krémy. Při výběru berte v úvahu i věk. Pro osmnáctiletou slečnu nejsou vhodné máminy přípravky ani preventivně. Určitě to mladou pleť nepoškodí, ale je to zbytečné. Podráždění mohou vyvolat krémy s retinolem, který se často používá v přípravcích proti projevům stárnutí.
Jak o svoji pleť v obličeji pečujete vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.
Co si ještě přečíst na toto téma?
VIDEO: Jak aplikovat denní krém?
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Krásný obličej
Přečtěte si také naše další články