Obsah článku
- Postmenopauza je období v životě ženy, které následuje po menopauze. Menopauza je definována jako okamžik, kdy žena neměla menstruaci po dobu 12 měsíců v řadě, což znamená konec reprodukčního období. Postmenopauza tedy začíná po této fázi a trvá po zbytek života ženy.
- Během postmenopauzy mohou ženy zažívat různé změny a symptomy, jako jsou návaly horka, změny nálady, vaginální suchost nebo zvýšené riziko některých zdravotních problémů, jako je osteoporóza nebo větší náchylnost k srdečním chorobám.
- Tyto změny jsou způsobeny snížením hladin estrogenu a dalších hormonů v těle.
- Ženy v postmenopauze by měly dbát na zdravý životní styl, aby snížily riziko těchto zdravotních komplikací, a měly by pravidelně konzultovat své zdraví s lékařem.
Mnoho nepříjemných příznaků se u žen vyskytuje i po menopauze, třeba klasicky návaly horka, kolísání hmotnosti a vaginální suchost. Některé z těchto příznaků jsou dočasné, zatímco jiné mohou u některých žen přetrvat i déle po samotné menopauze.
Postmenopauza je tedy období po bodu, kdy se menstruační cyklus osoby úplně zastaví. Podle statistik k tomuto bodu, známému jako menopauza, většina žen obvykle dochází ve věku 45 až 58 let. Jakmile u ženy nastane menopauza, vaječníky přestanou produkovat vajíčka, estrogen a progesteron. Estrogen a progesteron jsou hormony odpovědné za regulaci menstruačního cyklu a přispívající k těhotenství.
V tomto článku se budu zabývat postmenopauzou a souvisejícími příznaky. Podívám se také na dlouhodobý dopad postmenopauzy a potenciální způsoby „léčby“ ke zlepšení jejích symptomů.
Co je to postmenopauza?
Postmenopauza charakterizuje fázi života ženy, která nastává po menopauze a kdy ženy již nemají pravidelnou měsíční menstruaci. Je to vlastně jedna z následujících tří fází menopauzy, které probíhají během několika let:
- Perimenopauza: Přechodná fáze, která se týká období před menopauzou, včetně 12 měsíců následujících po poslední menstruaci ženy.
- Menopauza: Lékař diagnostikuje ženu jako „v menopauze“ 12 měsíců po poslední menstruaci.
- Postmenopauza: Doba, která následuje po menopauze.
Trvání příznaků během přechodu menopauzy je u každé ženy jiné. V průměru vydrží 4,5 roku.
Příznaky postmenopauzy
Mnoho příznaků se překrývá mezi perimenopauzou a menopauzou. Postmenopauzální fázi však často doprovázejí hlavně následující příznaky:
Kolísající hmotnost
Ženy mohou po menopauze zaznamenat přibývání na váze nebo naopak hubnutí. Souvislost mezi kolísající hmotností a postmenopauzou je však nejasná.
Žena, která má sedavější způsob života, může rychleji přibrat na váze kvůli poklesu estrogenu, zejména v oblasti břicha, boků a stehen. Některé ženy ale mohou také zhubnout kvůli snížené svalové hmotě doprovázející postmenopauzu, ačkoli tento pokles svalové hmoty obvykle koreluje se zvýšeným tělesným tukem. Takže se pak váha tak nějak vyrovná.
Dokonce i aktivní ženy mohou považovat za náročné zabránit nadváze po menopauze a zjistí, že předchozí cvičební rutiny a stravovací návyky potřebují úpravu.
Změny vaginálního výtoku a suchosti
Mnoho žen po menopauze pociťuje změny vaginálního výtoku nebo zvýšenou suchost v genitáliích a kolem nich. Tyto příznaky mohou pocházet z vaginální atrofie, což je stav, kdy se vaginální stěny zužují.
Vaginální atrofie dle studií postihuje 15 % žen před menopauzou a 40–57 % po menopauze. Mezi běžné příznaky vaginální atrofie patří:
- vaginální suchost
- pálení nebo svědění kolem genitálií
- bolest při vaginálním styku
- žlutě zabarvený vaginální výtok
- „špinění“ neboli menší krvácení
Vaginální výtok může být také méně častý po menopauze, což může zvýšit riziko bolestivého pohlavního styku. Tento pokles přirozeného vaginálního výtoku je důsledkem prudkého poklesu estrogenu a progesteronu, které jsou zodpovědné za zdravý výtok a přirozenou lubrikaci.
Návaly horka
Návaly horka patří mezi nejčastější příznaky přechodu menopauzy. Návaly horka obvykle začínají během perimenopauzy a mohou trvat až do postmenopauzálního stadia.
Neexistuje žádný jednoznačný bod pro zahájení nebo ukončení návalů horka. Většina žen zažívá návaly horka po dobu 6 měsíců až 2 let. Jiné však mohou trpět návaly horka až 10 let, nebo neomezeně (to ale jen u malého počtu žen).
Problémy se spánkem
Mnoho žen také hlásí poruchy spánku během postmenopauzy, často kvůli:
- návalům horka
- nočnímu pocení
- zvýšenému nutkání močit
- pocitům úzkost
Narušení spánku má tendenci narůstat, jak ženy dále stárnou. Ovlivňuje:
- kolem 16–42 % žen před menopauzou
- asi 39–47 % žen v perimenopauze
- asi 35–60 % žen po menopauze
Snížená hladina estrogenu a progesteronu může navíc dále přispívat k narušenému spánku.
Například nedostatek estrogenu může způsobit, že žena je náchylnější k úzkosti a depresi, což vede k poruchám spánku. Progesteron má navíc přirozené sedativní a anxiolytické účinky, které pomáhají regulovat spánkový cyklus. Méně progesteronu tak může ztížit usínání a udržení klidného spánku.
Neplodnost
Jakmile je osoba v postmenopauze, vaječníky přestanou uvolňovat vajíčka a žena již nemůže přirozeně otěhotnět.
Pokud se chce žena pokusit o těhotenství, může použít vajíčka, která si nechala zamrazit před menopauzou, nebo vajíčka od dárkyň. Bude však také vyžadovat hormonální terapii, která pomůže připravit tělo na implantaci a porod dítěte.
Ženy se v tomto směru mohou poradit s odborníkem na plodnost, aby zjistily, zda je pro ně IVF po menopauze vhodnou volbou.
Už žádná menstruační období
Menstruace se zastavuje v postmenopauze – ale zase nabízí úlevu od příznaků premenstruačního syndromu, jako jsou hormonální bolesti hlavy, nadýmání a poruchy nálady.
Dlouhodobý vliv postmenopauzy na zdraví ženy
Dlouhodobý dopad postmenopauzy na zdraví ženy zahrnuje pozitivní i negativní složky. Některé z nich zahrnují:
Sponzorováno
Zvýšené riziko osteoporózy
Pokles hustoty kostí, stejně jako zvýšení rizika rozvoje osteoporózy, typicky doprovázejí postmenopauzu. Osteoporóza je stav, který naznačuje řidší kostní hmotu, kdy je pravděpodobnější, že se kosti zlomí nebo poraní.
Výzkum ukazuje, že přibližně 20 % ztráty kostní hmoty nastává během menopauzy a postmenopauzy. Osteoporóza navíc celosvětově postihuje 1 z 10 žen starších 60 let. Časná menopauza může také způsobit, že některé ženy jsou zvláště náchylné k rozvoji osteoporózy.
Zvýšené riziko srdečních onemocnění
Podle studií může mít estrogen ochranný účinek na srdce, zejména na vnitřní vrstvu stěny tepny, kde pomáhá udržovat pružné cévy.
Vzhledem k tomu, že estrogen během postmenopauzy prudce klesá, ženy mohou mít v tomto období vyšší riziko rozvoje srdečních onemocnění nebo mrtvice.
Zvýšené riziko rozvoje obezity
Studie dále naznačují, že obezita a metabolický syndrom se vyskytují během menopauzy 3x častěji než před menopauzou.
Rychlý pokles estrogenu během menopauzy a postmenopauzy je spojen se ztrátou podkožního tuku a nárůstem tuku v oblasti břicha.
Snížená pravděpodobnost neplánovaného těhotenství
Po menopauze již ženy nemohou otěhotnět přirozeně, což znamená, že antikoncepce již není nezbytná pro prevenci těhotenství. Některé ženy však mohou stále vyžadovat bariérové metody antikoncepce, aby se zabránilo sexuálně přenosným infekcím.
Mohou lékaři dignostikovat menopauzu?
Lékař může nařídit testy během menopauzy nebo postmenopauzy, aby vyloučil další stavy, které často způsobují překrývající se příznaky, jako je selhání vaječníků nebo nějaké nemoci štítné žlázy. Vyšetření mohou zahrnovat krevní testy ke kontrole hladin folikuly stimulujícího hormonu (FSH) a estrogenu a test funkce štítné žlázy.
Lékaři pak mohou použít výsledky testů, aby jim pomohly určit fázi menopauzy, ve které žena je.
Co dělat s postmenopauzou? Jak na úlevu od nepříjemných příznaků?
Žena by měla vyhledat lékaře, pokud se příznaky po menopauze stanou nezvladatelné. Lékaři často doporučují následující metody pro úlevu od nepříjemných příznaků:
Hormonální substituční terapie
Vzhledem k tomu, že pokles estrogenu může přispívat k postmenopauzálním symptomům, může být hormonální substituční terapie (neboli HRT) pro mnoho žen účinným řešením.
Lékaři mohou doporučit kombinaci estrogenové a progestinové terapie. Progestin je syntetická forma progesteronu. Transdermální podávání estrogenu navíc pomáhá chránit kosti před osteoporózou a může dokonce zvýšit hustotu kostí.
Dlouhá období HRT jsou spojena s kardiovaskulárními a rakovinovými riziky. Krátkodobá léčba je však často prospěšná pro léčbu postmenopauzálních příznaků. Více informací vám dá lékař.
Bioidentické hormony
Bioidentické hormony jsou relativně novou alternativou k HRT a mnozí považují tento přístup za „přirozenější“ z těchto dvou řešení.
Bioidentické hormony jsou syntetické hormony, které jsou chemicky identické s těmi, které produkuje lidské tělo.
Neexistuje žádný důkaz, že bioidentické hormony jsou zdravější nebo účinnější než tradiční hormonální terapie. Opět vám aktuální informace poskytne lékař.
Vaginální estrogen
Vaginální atrofie je běžným příznakem menopauzy a postmenopauzy a vaginální estrogen může být prospěšný při obnově lubrikace vagíny. Vaginální estrogen může být užitečný pro ženy, které nemají úlevu se standardními lubrikanty.
Nízká dávka vaginálního estrogenu ve formě krémů, kroužků a tablet je bezpečnější způsob léčby vaginálních příznaků než HRT.
Nízká dávka antidepresiv
Mnoho žen zažívá psychické změny a poruchy během menopauzy a postmenopauzy. Lékař může předepsat nízké dávky antidepresiv, které ženmá pomohou zvládat depresi nebo úzkost. Opět, je to na lékaři. Někdy to může pomoci.
Výzkum ukazuje, že antidepresiva jsou účinnou léčbou deprese a depresivních symptomů během menopauzy.
Doplňky stravy
Některé ženy mohou zvážit užívání vitamínů nebo doplňků ke zmírnění postmenopauzálních příznaků. Doplňky mohou být zaměřeny na postmenopauzální systémy, ale jejich účinky jsou z velké části neprokázané.
Populární vitamíny, doplňky a přírodní léky, které ženy často zkoušejí po menopauze, jsou:
- Ploštičník hroznatý (Black cohosh) na návaly horka
- lněné semínko na noční pocení
- vápník a vitamín D pro pevnost kostí
- Smldinec chlupatý jako alternativa k hormonům
Vápník a vitamín D zvyšují hustotu kostních minerálů během menopauzy. Účinky jiných doplňků však zůstávají neprůkazné.
Shrnu to
Postmenopauza je třetí fází menopauzy poté, co se menstruační cyklus ženy úplně zastavil po dobu nejméně 12 měsíců.
Mnoho žen může zjistit, že fáze po menopauze poskytuje úlevu od opakujících se příznaků perimenopauzy a menopauzy. Některé příznaky se však mohou přenést do postmenopauzy a lékaři mohou předepisovat různé způsoby léčby. Nejlepší je konzultace s lékařem.
A co vy, holky? Jak jste na tom s postmenopauzou? Budu moc ráda za vaše komentáře.
A dále něco ke čtení
- Pravidelný sex může oddálit nástup menopauzy, tvrdí vědci
- Toto jsou nejčastější chyby žen v období menopauzy
- Postmenopauzální krvácení – kdy a proč vzniká a kdy je nebezpečné?
VIDEO: Postmenopauza – hormonální substituce
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- Postmenopausal syndrome Autoři: Pronob K. Dalal a Manu Agarwal
- Zdroj obrázku: annyart / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Menopauza
Přečtěte si také naše další články