Vědci z Univerzity Komenského v Bratislavě zjistili, že proti stresu se dá bojovat posilováním s podobným efektem, jaký má aerobní aktivita.
Výzkum vlivu různých forem pohybové aktivity na zvládání stresu realizovali Jana Lipková a Lukáš Chovanec z Katedry sportovní kinantropologie Fakulty tělesné výchovy a sportu UK, kteří testovali skupinu mladých nesportující žen s věkovým průměrem 21 let.
Při silových aktivitách cvičili s náčiním třikrát týdně po 60 minut se zaměřením na svaly hrudníku, stehna, zad, ramene, břicha, dvouhlavý a trojhlavý sval ramene ve třech až pěti sériích s osmi až dvanácti opakováními.
Vliv silového cvičení porovnávali s vlivem aerobních cvičení, které sestávaly z aerobiku (dvakrát týdně po 60 minut) a jumpingu, tj. aerobiku na malé trampolíně (jednou týdně po 60 minut).
Před a po skončení osmitýdenního tréninkového programu vědci zkoumali psychologické a fyziologické ukazatele zvládání stresu, míru prožívaného stresu a normalizaci srdeční frekvence po vystavení stresu. Zjistili, že obě tréninkové intervence vedly ke zlepšení zvládání stresu, fyzické zdatnosti a fyzického a duševního zdraví.
Sponzorováno
Silový a aerobní trénink výrazně snížil míru prožívaného stresu a normalizaci srdeční frekvence po vystavení stresu, přičemž mezi silovým a aerobním tréninkem nebyly významné rozdíly.
„Jsem rád, že naši výzkumníci hledají řešení pro zlepšení zdraví, ale také cesty jak bojovat proti stresu, který je rizikovým faktorem pro mnohé nemoci“ uvedl rektor UK Karel Mičieta. „V současné době rychlého životního stylu je třeba bojovat proti stresu, kterému je vystavena už i mladá generace. I proto chceme ve výzkumu i nadále pokračovat“ dodala Lipková. Uvedený projekt byl financován z grantů Univerzity Komenského v Bratislavě za rok 2012.
Agenturu SITA informovala vedoucí Oddělení vztahů s veřejností Univerzity Komenského v Bratislavě Andrea Földváryová.
A co vy? Posilujete? Pomáhá vám to na stres? Budeme rádi za komentáře a tipy pod článkem.
A dále si přečtěte
TIP: Jak začít s posilování a se cvičením?
VIDEO: Cvičení na zvládnutí strachu a stresu
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Redukce hmotnosti, Stres
Přečtěte si také naše další články