Obsah článku
Kvalitu spánku ovlivňuje hned několik faktorů. Jedním z nich je i poloha, kterou zaujmeme během spánku. Zatímco kvalitu matrace ovlivníte velmi jednoduše – koupíte si kvalitnější model, s polohou při spánku je to mnohem složitější. Během spánku není naše tělo řízené vědomím, a tak naše možnosti naše udělat s polohou našeho těla při spánku jsou jen omezené. Každý z nás má nějakou oblíbenou spánkovou polohu, o které ani nemusí vědět.
Polohy měníme za noc až 30x
Další rozměr tohoto problému je v tom, že lidský spánek není tak klidný, jak byste si mysleli. I lidé s velmi klidným spánkem během noci změní polohu až 30 krát. To znamená, že většina z nás netráví noc v jedné poloze. Většinou jde o směs různých poloh, přičemž jedna může být dominantní. To, že v nějaké poloze usínáme, ještě neznamená, že v ní zůstáváme po celou noc.
Základní polohy při spánku
Každý z nás má víceméně jedinečnou polohu při spánku. Jednotlivých poloh, pokud bereme v úvahu všechny variace, například i přesné polohy rukou, je nepočítaně. Z praktického hlediska musíme tyto polohy zredukovat na několik základních.
Všichni spíme v jedné z těchto základních poloh:
- na zádech
- na boku
- na břiše
- v zárodečné poloze (embryo)
Pojďme se nyní podívat na všechny tyto polohy podrobněji. Začneme tou nejlepší polohou a skončíme tou, které byste se měli, pokud to zvládnete, raději vyhýbat.
Poloha na zádech – nejideálnější poloha
Výhody
Vhodná pro boj proti bolesti zad a krční páteře. Poloha na zádech umožňuje páteři zůstat v optimální poloze a zabránit tak vzniku nepříjemných bolestí zad a krční páteře. Spát na zádech je výhodné i pro všechny, co mají problém se žaludečními kyselinami. V takové poloze se hlava (a ústa) nacházejí ve zvýšené rovině. Trávicí soustava tak od ústního otvoru klesá až do žaludku. Žaludeční kyselina tento spád nedokáže překonat a zůstává v žaludku.
Na zádech by se měli snažit i všichni, co chtějí mít pěknou pleť. Během noci totiž v této poloze je obličej volná, nic na ni netlačí, a tak riziko vzniku vrásek se snižuje. Poloha na zádech se doporučuje i všem ženám, které si chtějí zachovat pevnost svých prsou co možná nejdéle. V této poloze mají prsa přirozenou oporu, což vede k tomu, že tkáně, které se starají o pevnost prsou, nejsou zbytečně namáhané.
Nevýhody
Poloha na zádech není optimální pro všechny co chrápou. V této poloze je intenzita chrápání nejintenzivnější. Chrápání nemá negativní vliv pouze na okolních lidí, ale i na samotného chrápajícího.
Sponzorováno
Poloha na boku – druhá nejlepší poloha
Výhody
Spát na boku je obecně zdraví prospěšná poloha. Není ideální, ale pokud zvážíme všechny pro a proti, tak je to dobrá „volba“. Mnozí lidé při snaze o úpravu své spánkové polohy se prostě nedokáží sžít s polohou na zádech. V takovém případě je snazší cílit své úsilí zejména na tuto polohu.
Poloha na boku je dobrá pro zdraví zad a krční páteře. Stejně jako v případě ležení na zádech, i zde zůstává páteř v optimální poloze. Toto platí za předpokladu, že používáte vhodný polštář – ideální anatomický. Poloha na boku je také vhodná pro lidi, kteří trpí problémy se žaludečními šťávami. I při této poloze je žaludek nižší než ústní dutina, takže nedochází k nežádoucímu pohybu kyselin.
Tato poloha se doporučuje i pro těhotné ženy. Pokud to umíte ovládat, tak spěte na levé straně – je to ideální pro oběh krve.
Nevýhody
Při spánku na boku jste náchylnější na vznik vrásek. Logika je zde velmi jednoduchá – při spánku na boku je celou dobu polovina vaší tváře přitlačena na polštář. A to zdraví pokožky rozhodně neprospívá.
Spánek na boku neprospívá ani pevnosti prsou. V této poloze dochází k namáhání některých tkání této části prsou, což vede urychlení ztráty pevnosti poprsí.
Embryonální (prenatální) poloha
Výhody
Embryonální poloha je dobrá pro všechny lidi, kteří jsou náchylní ke chrápání, protože tyto nepříjemné zvuky omezuje. Tato poloha se rovněž doporučuje těhotným ženám.
Nevýhody
Embryonální poloha není zrovna nejlepší pro udržování zad a krční páteře v ideálním stavu. Pokud spíte schoulení v klubíčku s koleny nahoru a bradou dolů, dostává pořádně zabrat váš krk a záda. Záda i krční páteř jsou totiž ohnuté a to se časem může projevit různými bolestmi. Stejně jako při poloze na boku, i zde platí, že pomáhá ve vytváření vrásek. Negativní vliv zaznamenáte i ve snaze udržet si pevná prsa.
Poloha na břiše – nejhorší poloha pro spaní
Výhody
Za jedinou výhodu spánku na břiše lze považovat, že velmi efektivně zamezuje chrápání. Spánek na břiše může zlepšit trávení. Zde však výhody tohoto způsobu spánku končí.
Nevýhody
Během spánku na břiše je složité, aby páteř zůstala v optimální poloze. Toto časem vede k různým druhům bolestí. Navíc dochází ke zvýšenému tlaku na klouby a různé skupiny svalů. Toto se opět může projevit bolestmi. Pokud jste však neobjevili způsob, jak dýchat přes polštář, pravděpodobně otáčíte tvář na jednu nebo druhou stranu. To přináší velký tlak na váš krk.
Spánkem na břiše neděláte dobrou službu ani své kráse. Z pohledu tvorby vrásek je to nejhorší možné řešení. Totéž platí o pro prsa. Tvář je často vtlačena přímo do polštáře a je pouze otázkou času, kdy se to projeví na tvorbě vrásek. Oproti poloze na boku je tlak na polštář vyšší a i plocha otisknuté části obličeje je vyšší. Totéž platí i pro poprsí. To je tištěné celou vahou těla na matraci.
A co z toho vyplývá?
Pokud jste se našli v ne zrovna nejlepší poloze spánku, nezoufejte. Za prvé – vaše představa o tom, v jaké poloze spíte může být mylná. Už bylo zmíněno, že v poloze, v jaké usínáte, nespíte celou noc. Pokuste se zjistit o způsobu vašeho spánku více. Zeptejte se někoho, kdo vás vidí spát. Případně si natočte na video celý svůj spánek. Záleží pouze na tom, do jaké míry to chcete pojmout vědecky.
Sponzorováno
TIP: Které potraviny jsou nejlepší pro usnutí?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Kvalitní spánek a nespavost
Přečtěte si také naše další články