Sponzorováno

Pohankový med a zdraví – jaké má účinky? 4.84/5 (37)

Pohankový med může být v barvě od tmavě fialové až po téměř černou.

Pohankový med může být v barvě od tmavě fialové až po téměř černou.

Co je to vlastně pohankový med?

Pohankový med je vysoce výživný med vyrobený včelami, které sbírají nektar z květů pohanky. Pohanka má docela drobné květy, což znamená, že včely, které vyrábějí pohankový med, musí extra těžce pracovat, aby shromáždily dostatek nektaru. Ten pak ale stojí za to.

Pohanka je jako takové často používána jako náhražka mouky, ale na rozdíl od pšenice, pohanka není tráva. Plodem pohanky je trojboká nažka připomínající bukvici. Nažky mají hnědou, černou nebo šedou barvu, v závislosti na odrůdě.

Pohankový med není tak sladký jako tradiční med. Má vyšší obsah některých antioxidantů, takže by pro vás mohl být lepší než jiné, sladší druhy medu. Pohanka je bohatá na vitamíny a je považována za velmi zdravou bylinu, takže dává smysl, že med z pohanky je pro vás ze zdravotního hlediska také dobrý.

Pohankový med může být v barvě od tmavě fialové až po černou. Obvykle vypadá jako váš klasický med s mírně načervenalým odstínem. Pohankový med má typickou tmavou barvu, jedinečnou chuť a nezaměnitelné aroma.

Jaké jsou účinky pohankového medu?

Hlavním přínosem medu z pohanky je to, že podporuje různá hojení v těle, podporuje imunitní funkci těla a je to dobrý zdroj antioxidantů. Je také skvělý na uklidnění bolesti v krku a na kašel. Někteří lidé dokonce používají tento med jako součást svého režimu péče o pleť. A nemohou si ho vynachválit. Také bylo zjištěno, že pohankový med přispívá k udržení hladiny cukru v krvi u lidí s diabetem.

Mnoho studií a výzkumů reálně dokázalo výhody a účinky medu. Tak například:

1. Pohankový med dodá antioxidanty do vašeho těla

Jedna studie zjistila, že konzumace medu z pohanky ve směsi černého čaje významně posílila úroveň antioxidantů v těle. Další studie vyhodnotila pohankový med jako jeden z TOP 3 medů s antioxidační aktivitou (v hodnocení různých medů na trhu).

Sponzorováno

2. Dobrý při péči o různé rány

Med obecně skutečně odvádí vlhkost z ran a pomáhá eliminovat bakterie. Protože má hodně cukru a nízké pH, med může také zabránit růstu bakterií a dalších mikroorganismů v ráně. Pohankový med je na různé rány a zranění opravdu dobrý.

3. Super i pro péče o pleť

Upřímně musíme říct, že je zapotřebí více výzkumu o konkrétních výhodách používání tohoto medu na péči o pleť. Ale obecně je známo, že med pomáhá chránit pokožku a udržuje ji hladkou a pružnou. Podívejte se po přípravcích na péči o pleť na bázi medu nebo si vytvořte vlastní hydratační krém směsí kokosového oleje a medu.

4. I na zastavení mutací DNA

Některé druhy medu prý dokonce pomáhají zvrátit některé mutace DNA, které způsobují nemoci a rakovinu.

5. Na snížení cholesterolu

Pohankový pomáhá snížit hladinu cholesterolu v krvi, což může ve finále pěkně pomoci zdraví srdce a dokonce snížit i vysoký krevní tlak.

6. Uklidňuje kašel

Jedna studie se konkrétně zaměřila na použití pohankového medu na léčbu nočního kašle u dětí kvůli infekcím dýchacích cest (např. u nachlazení). Studie zjistila, že pohankový med byl dokonce účinnější než přípravek proti kašli.

Jak užívat pohankový med?

Jak budete používat pohankový med, bude záviset na tom, co se snažíte léčit.

Pro léčbu poranění a ran můžete surový med aplikovat přímo na ránu a zakrýt ji čistým obvazem.

Jako obecný zdravotní doplněk můžete medu dát za lžíci a sníst ho nebo ho zkuste zamíchat do vašeho oblíbeného jídla nebo nápoje (ne moc horkého). Pohankový med je také skvělým přírodním sladidlem pro všechna vaše jídla. Můžete ho smíchat s ovesnými vločkami, palačinkami, vaflemi, sušenkami nebo pečenými výrobky – možnosti jsou nekonečné.

Na bolest v krku a nachlazení můžete polknout samotný med nebo ho smíchat s teplým (mírně, ne vařícím) bylinným čajem.

Sponzorováno

Uvědomte si, že pohankový med, vlastně jako každý med, by neměly být podávány novorozencům mladším než 1 rok. Med obsahuje některé bakterie, které mohou být pro takto malé děti škodlivé.

A co si o medech ještě můžete přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva