Sponzorováno

Pohanka z pohledu raw stravy + recepty z pohanky 4.79/5 (29)

Pohanka z pohledu raw stravyMáloco je tak hojně a tak univerzálně používáno v receptech raw kuchyně, jako pohanka. Na slano i na sladko. Je ideální pro zimní období a nebo když mám fakt velký hlad, protože opravdu zasytí a zahřeje. Tak jsem se rozhodla si na ni trochu posvítit a udělat si malý referát. Koho nebaví číst bláboly, nechť rovnou zaskroluje níže, kde jsou jednotlivé recepty.

Představujeme pohanku

Fagopyrum esculentum neboli pohanka je jednoletá dvouděložná bylina z čeledi rdesnovitých, která pochází pravděpodobně z Asie. Z Himalájí se šířila dál a k nám ji přivezli Tataři ve 13. stol. během svých nájezdů. Protože je Slované považovali za pohany, pojmenovali tak i (pseudo)obilninu, kterou nájezdníci vozili v pytlích na boku koně.

Pěstování pohanky

Pěstování pohanky není moc složité, stačí ji po zmrzlých vysít do půdy, za mlada zavlažovat. Vystačí si i s chudšími půdami. Ohrozit ji také mohou kromě sucha a jarních mrazíků slimáci (kteří zlikvidovali úrodu mně:-). Vegetační doba je 100-120 dní. Jako bonus je pohanka nektarodárná bylina, takže vitariáni včelaři zaplesají dvojnásob. Pohankový med je velmi ceněný. Kromě toho se používá na zelené hnojení.

Jak těžké je pohanku zbavit slupky v domácích podmínkách vám snad řeknu na podzim. Každopádně vězte, že obecně se dá pohanka vyloupat buď mechanicky nebo termicky. Při mechanickém loupání zůstane zrno světlé, místy zelné. A zachová si tak všechny cenné látky. Při termickém loupání se zahřívá nad 200°C, je potom tmavá a pro vitariánskou (raw) kuchyni nevhodná.

Co je naprosto úžasné a na co nedám dopustit jsou pohankové slupky nacpané do polštáře. Kdo nemáte, vřele doporučuji. Skvěle se na něm spí a když byl náš starší syn ještě miminko, nahřívali jsme mu maličký pohankový polštářek na bříško pro lepší usínání.

Co pohanka obsahuje?

Všeobecně je opěvována pro svůj obsah rutinu. Ten je výborným lékem na naše cévy. Vrací jim pružnost a tak se pohanka velmi doporučuje lidem trpícím křečovými žilami, hemeroidy, těhotným i starým lidem. Aby se rutin lépe vstřebal, je potřeba ho podpořit vitaminem C (což u vitariánů není žádný problém:-). Mimo rutin obsahuje pohanka také draslík, fosfor, vápník, železo, měď, mangan, zinek, vitamíny skup. B a vitamin E. Také obsahuje cholin, který příznivě působí na regeneraci jater.

V porovnání s jinými obilninami obsahuje pohanka víc škrobu a víc lysinu – aminokyseliny, která mj. pomáhá proti oparům.

Vitariána jistě dříve či později napadne ochutnat i pohankovou nať, ovšem pozor na to, někdo to nedoporučuje kvůli obsahu fagopyrinu, jenž může způsobovat fotosenzitivitu. Na druhou stranu dělají se pohankové čaje ze slupek i z natě a u toho už varování o vampirismu není :-)

Krom toho co obsahuje je také důležité i to, co neobsahuje a to je lepek. Pohanka je přirozeně bezlepková.

Pohanka v raw kuchyni

Pro jistotu zopakuji, že je potřeba kupovat pohanku světlou, ne tmavě hnědou, která je tepelně loupaná. A kupujeme kroupy – tedy celé, vyloupané zrno.

Základem pro vitariánskou pohanku je její klíčení. To trvá minimálně 1 den, spíš ale 1,5 dne. (no, přiznejme si, zkoušela jsem i pohankovou mouku rovnou, z rozemletých krup, naprosto bez namáčení a jde to. A ano, dělala jsem si kaši z pohanky, která byla namočená asi 3 hodiny a byla dobrá. Jde to, leč přeci jen cítím, že by to nemělo být běžně v jídelníčku).

Jak naklíčit pohanku

Správně tedy naklíčíme pohanku tak, že ji na několik hodin zalejeme vlažnou vodou, např. přes noc. Ráno vodu slejeme, pohanku propereme a necháme stát. Už ne ve vodě, ale ve vlhku. Já používám cedník – propláchnu ji v cedníku a dám nad mísu. Klíčící misky se mi na pohanku příliš neosvědčily. Podle časových možností přes den ještě občas propláchnu. Za den a půl vykouknou z rožku pohankového zrna první bílé kořínky. Pak můžete pokračovat v klíčení, v pravidelném proplachování až do požadované délky klíčku. Ten může být i pár centimetrů dlouhý. Pokud jste si dali naklíčit pohanky hodně a nestíháte ji postupně odjídat, můžete si ji naklíčenou a vlhkou dát do dózy do lednice (tam pak výrazně zpomalí růst. A v lednici ji taky stačí proplachovat méně často). Tímto způsobem, když si v neděli večer namočíte hodně pohanky, máte od úterní snídaně k dispozici naklíčeno klidně až zase do neděle.

Tak, máme klíčky a co teď s tím? Buď ji můžete použít vlhkou, tak jak je, do čerstvých jídel, nebo ji můžete usušit. Z naklíčené, usušené pohanky pak můžete namlít (třeba v kafemlýnku) vynikající pohankovou mouku, kterou lze použít na přípravu těsta. Je to trochu náročnější na přípravu, nicméně přeci jen je ve vitariánské kuchyni možno připravit těsto, se kterým se pracuje stejně dobře jako s klasickým – a chutná skvěle. Pohankovou mouku prostě smíchám s nějakou vlhčejší surovinou, (např. tahini, kokosové máslo apod), dochutím a tvaruji. Viděla jsem takhle dokonce i vitariánskou housku!

Sponzorováno

Raw recepty z pohanky

Standardnější recepty pracují s vlhkou, naklíčenou pohankou. A ty moje nejčastější pohankové variace předkládám tu, nejprve ve sladké verzi:

Pohanková kaše

Naklíčenou pohanku rozmixuji dohladka s ovocem. Dávám si ke snídani hrst až dvě pohanky, k tomu tak dvě jablka. Nebo jablíčko a banán. Prostě poměr mám asi jedna větší lžíce pohanky na jeden kus ovoce. Pro zmlsaný den lze přisladit, přidat např. skořici, dozdobit pokrájenými kousky ovoce, rozinkami, goji.

Pohanka s mákem

Další má oblíbená snídaně nebo sváča – skoro to samé, jen nemixované. A má to úplně jinou náladu:-) Pohanku smíchám s mákem, někdy, aby to bylo aspoň trochu šťavnaté, přidám nastrouhaná jablka, rozinky, zakápnu medem a citronovou šťávou.

Jablečno-kokosový koláč s pohankou

Pro jednoduchý a rychlý koláč jen rozmixuji (v širokém mixeru) tři hrnečky naklíčené pohanky a tři hrnečky strouhaného kokosu. Dosladím dle chuti, můžu přidat špetičku soli, vanilkový vnitřek, šťávu z jednoho citronu. Těsto natlačím do formy vyložené potravinovou folií a zvednu po stranách – prostě aby byla uvnitř díra na náplň:-) Jako náplň se hodí samozřejmě jakékoliv ovoce, já dávám nejčastěji jablka (asi 4ks) – buďto je rozmixuji se skořicí a rozinkami a lžící kokosového oleje, tím vytvořím jemný krém, který naleji do formy a nechám v lednici ztuhnout.

Nebo lze pro jednodušší koláč jablka jen nastrouhat či pokrájet, smíchat se skořicí a sirupem, trochu vymačkat vodu a dát do formy. Opět nechávám chvíli v lednici, po lehkém zatuhnutí posypu vršek koláče lžící karobového prášku.

Chcete nějakou inspiraci pro slanou verzi pohanky? Tady je:

Pohanková zálivka

Tu si dělám z pohanky snad nejčastěji. Je to tradiční variace na majonézové téma. Takže dám hrst naklíčené pohanky, lžíci vody, lžíci nebo dvě octa (nebo ještě lépe citronové šťávy), hodně oleje (třeba 3 lžíce, možná víc, postupně přilévám). Lžičku hořčice, kousek cibule, špetku soli a maliličko pepře. Mixuju, do hladké našlehané hmoty. Poměry se mi často liší, podle aktuální chuti, takže se nebojte trochu experimentovat a dochucovat dle svého jazýčku. Majonézu používám na „normální“ salát.

Pohankové „rizoto“ – pohankoto

Vyloženě zimní salát se dá připravit z pohanky a celeru. Stačí nastrouhat bulvový celer, zakápnout citronem, polít trochou oleje, přidat lžičku hořčice, trochu soli, nového koření a pepře. Přimíchám k tomu pohanku, nasekanou petrželku a nechám pár minut natáhnout koření do sebe. Podávám například na pekingském zelí, případně na špenátových listech, salátu apod.

Pohankové krekry

Sušené v sušičce, perfektně transportovatelné, dlouho vydrží a navíc trochu připomínají chleba. Spousta výhod pohankových krekrů. Nejsou na přípravu zas tak složité a výhoda je, že se s nimi dá pokaždé experimentovat. Pokaždé jsou totiž jiné:-) Základem je zelenina rozmixovaná v trošce vody. Já dávám nejčastěji brokolici. Vody dám málo a spíš přidávám, limitována jsem vlastně tím, co zvládne mixér:-) K této „polévce“ pak přidám naklíčenou pohanku a mixuji do hladké konzistence. Opět dle možností mixéru.

Dochucuji nejčastěji Bambovou solí (kořeněná směska), kmínem, novým kořením. Toto těsto pak je ještě nutné smíchat s trochou lněného semínka (může být pomleté). Na jednu celou brokolici použiju asi 250g naklíčené pohanky a necelých 100g lněného semínka. Hmotu je ještě možné doladit pevnějšími částmi: nastrouhanou mrkví, nakrájeným pórkem, nemixovanou pohankou, apod. Pak na pečícím papíře v sušičce tvaruji vhodné tvary a dám sušit. Pro okamžitou konzumaci dávám přes noc, pro delší skladovatelnost nechám trochu déle

Pohankové minipizzy

Tohle je vychytávka z pohankové mouky – mouku smíchám s tahini, případně ještě se lžící vody tak, abych měla těsto tak akorát. Těsto, které nelepí na ruce ale drží pěkně pohromadě. Toto těsto pak můžu ještě dochutit solí, kořením apod. Pak už není nic lehčího než vytvarovat do nějakého vhodného tvaru a naplnit nebo ozdobit dle chuti. Posolená rajčátka s cibulkou jsou moje oblíbená volba. Když je čerstvá bazalka, je to naprosto skvělé!

Sponzorováno

A co vy? Jaké máte zkušenosti s pohankou z pohledu raw?

A co si ještě o pohance a raw přečíst?

Zdroj článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva