Obsah článku
Plast v domácnosti
Plast je dnes moderním materiálem, který se využívá v mnoha oblastech. A to i ve vaší kuchyni. Dnes můžeme různé plastové nádoby rozdělit do dvou skupin. Jedny nijak neškodí a mohou se používat i v oblasti profesionálního potravinářství. Ty druhé jsou na tom hůře. Jedná se o takové s označením 7, popřípadě PC. Pokud toto označení na potravinovém obalu najdete, je dobré se ho zbavit. Proč? Jelikož na jejich výrobu byl použitý škodlivý bisfenol A, který se může dostávat do vašeho jídla. A to hlavně vlivem zahřívání – ať už v mikrovlnce, nebo umístěním horkého jídla. A co může způsobit? Je to třeba:
- Rakovina prsu
- Úbytek spermií
- Problémy se srdcem
Nespotřebovaná jídla
Pokud je vám líto vyhodit jídlo, pamatujte na to, že byste ho měla zkonzumovat co možná nejdříve od uvaření. Dnes samozřejmě existují různé metody, jak ho uchovat déle. Je to třeba vakuování, stejně jako se může jednat o možnost zmražení. Pokud nic z toho nevyužíváte, a máte jídlo jenom tak v ledničce, je to problém. Z jakého důvodu? Jsou to bakterie, které se na starším jídle postupně množí, a to i při nižších teplotách. Jednou z nejznámějších je hlavně listerie. Dokáže se nejenom rychle množit, ale být i nebezpečná. Nejenom, že můžete mít problémy, když sníte starší jídlo. Nezapomeňte na to, že dané jídlo může v rámci vaší lednice snadno kontaminovat i další potraviny v ní uložené. Proto hlavně živočišné produkty buď snězte rychle, nebo je uchovejte dlouhodobě.
TIP: Mrkněte jak dlouho různé potraviny vydrží
Sponzorováno
Antibakteriální mýdlo
Myslíte si, že jsme udělali chybu? Rozhodně ne. Bojovat proti bakteriím je rozhodně správné a neměli byste na to zapomínat. Pozor však na to, aby to nebylo kontraproduktivní. Antibakteriální mýdlo sice může na jednu stranu pomoci, ale na tu druhou může také uškodit. Je třeba říci, že aby byly bakterie skutečně zničeny, je třeba použít celou řadu různorodých chemikálií. A právě ty se mohou pravidelným používáním tohoto mýdla dostat do vašeho těla. Nejvíce problémová je rozhodně látka, která je označena jako triclosan, která má vliv na změny v oblasti hormonů vašeho těla. Proto je dobré využívání antibakteriálních mýdel spíše omezit. Lepší je používat ty klasické, přírodní, a tyto speciální jenom jednou za čas – když máte skutečnou obavu o své zdraví.
Kosmetika s prošlým datem trvanlivosti
Stejně jako na potravinách, tak například i na kosmetice není datum spotřeby jenom tak pro okrasu. Právě naopak. Je zde uvedené z toho důvodu, aby bylo jasně patrné, do kdy je možné daný produkt bezpečně používat. Pokud takzvaně projde, nejenom, že není dobré ho mít doma, ale není dobré ho také používat. Proč? Jelikož může docházet k mnoha problémům, které mohou být více či méně závažné.
- Účinky dané kosmetiky budou mizivé až nulové
- Mohou způsobit alergické reakce
- Lze si způsobit i rakovinu kůže – u opalovacích krémů
Osvěžovače vzduchu
Také toužíte po tom, aby to ve vašem domě nebo bytě dokonale vonělo? Pokud ano, využijte raději vůně přírody. Stačí třeba čerstvé květiny, bylinky, nebo nakrájené ovoce. Během pár minut se bude vaším interiérem linout dokonalá vůně. Co naopak doporučujeme vynechat, to jsou různé chemické osvěžovače vzduchu. Hlavně ty ve spreji. Pokud je doma máte, raději se jich zbavte. Proč? Za prvé proto, že jejich vůně je často spíše chemická, než příjemná. Nyní se už dostáváme k faktu číslo dvě. A tím je právě jejich chemické složení. To je nejenom uvnitř daného spreje, ale dostává se také do vašeho interiéru. Dané látky následně nejenom vdechujete, ale lepí se vám také na kůži, stejně jako může docházet i k tomu, že se dostávají na vaše jídlo. Čím více tedy osvěžovače používáte, tím více chemie do svého těla dostáváte. Zkuste se podívat na recepty na domácí osvěžovače vzduchu.
Houbička na nádobí
Pokud nemáte myčku a myjete nádobí v ruce, jistě k tomu používáte houbičku. Ta sice dokáže odstranit všechny skvrny z vašich talířů, ale zároveň může být dokonalou líhní pro bakterie. Proto je dobré ji po několika dnech měnit za novou, úplně čistou. Také nezapomínejte na to, že i o něco tak běžného, jako je houbička na nádobí, je třeba pečovat. Po každém mytí ji důkladně vyčistěte, důkladně omyjte nejlépe horkou vodou a dále z ní také důkladně vymačkejte všechnu vodu. Proč? Jelikož právě vlhkost, ale i zbytky jídel a další nečistoty mohou být doslova líhní pro bakterie a další mikroorganismy. A ty se následně dostávají jak jinak než na vaše nádobí. Zvláště, když ho umyjete a nedostatečně opláchnete.
Sponzorováno
TIP: Které rostlinky vašemu domovu naopak prospějí?
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články