Obsah článku
- Plicní embolie je vážné zdravotní stav, při kterém dochází k ucpání jedné nebo více plicních tepen krevní sraženinou (embolii). Tato sraženina se často vytvoří v jiné části těla, obvykle v žilách dolních končetin, a může se uvolnit a putovat k plicím, kde může způsobit závažné problémy.
- Plicní embolie je vážný stav, který může mít fatální následky, pokud není rychle rozpoznán a léčen.
- Prevence plicní embolie zahrnuje opatření k minimalizaci rizikových faktorů, jako je pohyb a protahování během dlouhých cest, prevence krevních sraženin po operacích nebo dlouhodobém ležení, a léčba a kontrola stavů, které zvyšují riziko vzniku sraženin, jako jsou hluboké žilní trombózy.
- Je důležité, aby byla plicní embolie co nejdříve diagnostikována a léčena pod dohledem lékaře, protože zpoždění v léčbě může mít závažné následky.
Symptomy plicní embolie
Symptomy plicní embolie jsou nejčastěji tyto:
- Dušnost, která se může objevit náhle a velmi rychle. Vždy se zhoršuje s námahou.
- Náhlé, ostré bolesti na hrudi, které se mohou zhoršovat s hlubokým dýcháním nebo kašláním
- Rychlá srdeční frekvence
- Zrychlené dýchání
- Pocení
- Úzkost
- Vykašlávání krve nebo růžového hlenu
- Mdloby
- Silné bušení srdce
- Známky šoku
Plicní embolii může někdy být obtížné diagnostikovat, protože její příznaky se mohou být podobné s jinými stavy, jako je třeba srdeční záchvat, astma, záchvaty paniky nebo pneumonie. Někteří lidé s plicní embolií nemají příznaky nebo jen velmi mírné.
Příčiny plicní embolie
Jak jsme již uvedli na začátku článku, plicní embolie je způsobena zablokovanou tepnou v plicích. Nejčastější příčinou takového zablokování je krevní sraženina, která se vytvoří v žíle v nohách a cestuje do plic, kde se následně usadí v menší plicní tepně. Mnoho krevních sraženin, které způsobují plicní embolii, se tvoří v žilách na nohách.
Ve vzácných případech může být plicní embolie způsobena jinými látkami, například:
- Malé množství nějaké infekce.
- Tuk, který se může uvolnit do krevního řečiště po některých typech zlomenin, po operacích, traumatech nebo těžkých popáleninách.
- Vzduchové bubliny nebo látky, které se dostávají do krve z nějakého úrazu, chirurgického zákroku nebo léčebných postupů.
- Nádory způsobené rychle rostoucími rakovinnými buňkami.
Léčba plicní embolie
Léčba plicní embolie se zaměřuje na prevenci budoucí plicní embolie pomocí antikoagulačních léčiv. Antikoagulancia brání tomu, aby existující krevní sraženiny rostly ve větší a také zabraňují rozvoji nových.
Pokud jsou příznaky závažné a život ohrožující, je zapotřebí okamžitá a někdy agresivní léčba. Agresivní léčba může zahrnovat trombolytické léky, které mohou rychle rozpouštět krevní sraženinu, ale také zvyšují riziko těžkého krvácení. Další možností pro život ohrožující rozsáhlou plicní embolii je odstranění sraženiny. Toto se nazývá embolektomie. Embolektomie se provádí během operace nebo minimálně invazivního postupu.
Někteří lidé mohou také dostat tzv. kavální filtr. Tento filtr se vloží do velké centrální žíly těla. Tento filtr může zabránit tomu, aby krevní sraženiny dosáhly plic. Kavální filtr je tedy jakýsi „košíček“ zavedený nejčastěji do dolní duté žíly. Jeho smyslem je co nejefektivněji zachytit uvolněné tromby (emboly) a chránit tak pacienta před život ohrožující plicní embolizací. Kavální filtr může být použit, pokud nemůžete z nějakého důvodu užít antikoagulant (nebo u vás antikoagulancia nefungují dobře).
Prevence plicní embolie
Každodenní užívání zmíněných antikoagulančních léčiv může pomoci zabránit opakující se plicní embolii tím, že zastaví tvorbu nových krevních sraženin a zastaví jejich růst.
Sponzorováno
Riziko vzniku další krevní sraženiny je nejvyšší v týdnech po první plicní embolii. Toto riziko se časem snižuje. Riziko ale stále zůstává vysoké po celé měsíce a někdy i roky, v závislosti na tom, co způsobilo plicní embolii. Lidé s recidivujícími krevními sraženinami a / nebo plicní embolií mohou denně užívat antikoagulancia po zbytek života. Antikoagulační léky se také často používají u lidí, kteří nejsou aktivní kvůli nemoci nebo zranění nebo u lidí, kterým operují nohu, břicho nebo mozek.
Mohou být použity i jiné preventivní metody, jako jsou:
- Dostanete se k pohybu hned krátce po operaci.
- Nosíte kompresní punčochy, které vám pomohou zabránit trombóze hluboké žilní tkáně
Pokud jste již ve vysokém riziku plicní embolie nebo hluboké žilní trombózy, poraďte se se svým lékařem před dlouhou dobou letu nebo jízdou v autě. Zeptejte se, zda potřebujete přijmout nějaká zvláštní opatření k prevenci vzniku krevní sraženiny během dlouhé doby cestování.
Plicní embolie tedy je vážný stav, který může mít fatální následky, pokud není rychle rozpoznán a léčen. Léčba plicní embolie zahrnuje několik možností:
Antikoagulační léčba: Podávání léků na ředění krve (např. heparin, warfarin) je běžnou léčbou plicní embolie, která pomáhá zabránit další tvorbě krevních sraženin.
Fibrinolytická léčba: Tento typ léčby může být použit v závažných případech, kdy se používají léky (např. tkáňový aktivátor plazminogenu), které rozpouštějí sraženiny.
Embolektomie: V některých případech může být provedena chirurgická procedura za účelem odstranění sraženiny z plicní tepny.
Podpůrná péče: Pacienti mohou potřebovat kyslíkovou terapii nebo mechanickou ventilaci, aby se jim pomohlo dýchat.
Jak si pomoci doma?
Domácí léčba se nedoporučuje v počáteční fázi léčby plicní embolie. Je však důležité, aby se předešlo vzniku více sraženin, které mohou vést k opakujícím se plicním problémům. Opatření, která snižují riziko vzniku trombózy hlubokých žil, zahrnují:
1. Cvičení
Udržujte krev v pohybu ve vašich nohách. Toto cvičení je zvláště důležité, když sedíte po dlouhou dobu, například na dlouhých trasách při cestování. Zeptejte se svého lékaře na nejlepší cviky.
2. Dostaňte se do pohybu co nejdříve
Vstaňte z postele co možná nejdříve po onemocnění nebo po operaci. Je velmi důležité, abyste se dostali do pohybu co nejdříve. Pokud se nemůžete dostat z postele, dělejte každou hodinu nějaké cvičení.
3. Nekuřte
Kouřením svému stavu rozhodně neprospějete.
4. Kompresní punčochy
Používejte kompresní punčochy, které pomáhají předcházet trombóze hluboké žilní tkáně, pokud máte zvýšené riziko tohoto stavu.
Plicní embolie a léky
Léky pomáhají předcházet opakovaným epizodám plicní embolie tím, že zabraňují tvorbě nových krevních sraženin nebo jim zabraňují se zvětšovat.
1. Antikoagulancia
Antikoagulancia je předepsána při diagnostikování nebo silném podezření na plicní embolii. Budete pravděpodobně užívat antikoagulant po dobu nejméně 3 měsíců po plicní embolii, abyste snížili riziko vzniku další krevní sraženiny. Léčba antikoagulancii může pokračovat po celý váš život, pokud riziko další plicní embolie zůstane stále vysoké.
Pro léčbu plicní embolie se používají různé typy antikoagulancií. Poraďte se svým lékařem, ten vám předepíše pro vás vhodný lék. Mezi antikoagulancia patří léky:
Bezpečnostní pokyny pro antikoagulancia: Pokud užíváte antikoagulancia, musíte podniknout kroky k prevenci krvácení. To zahrnuje prevenci úrazů a pravidelné krevní testy v případě potřeby.
2. Trombolytika
jsou léčivé přípravky, které se používají k rozpouštění již vytvořených trombů. Běžně se nepoužívají k léčbě plicní embolie. Přestože mohou rychle rozpouštět krevní sraženinu, trombolytika rovněž výrazně zvyšují riziko vážného krvácení. Někdy se používají k léčbě život ohrožující plicní embolie.
Možné komplikace
Plicní embolie může být život ohrožující. Asi třetina lidí s nediagnostikovanou a neléčenou plicní embolií nepřežije. Pokud je stav diagnostikován a léčen okamžitě, toto číslo dramaticky klesá.
Plicní embolie může také vést k plicní hypertenzi, což je stav, kdy je krevní tlak v plicích a v pravé části srdce příliš vysoký. Když máte nějaké překážky v tepnách v plicích, vaše srdce musí pracovat více, aby vytlačilo krev těmito cévami. To zvyšuje krevní tlak v těchto cévách a na pravé straně srdce, což může ve fináleoslabit vaše srdce.
Ve vzácných případech se malé embolie vyskytují často a vyvíjejí se i v průběhu času, což vede k chronické plicní hypertenzi, známé také jako chronická tromboembolická plicní hypertenze.
VIDEO: O plicní embolii
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- Pulmonary embolism Autoři: Abigail K. Tarbox a Mamta Swaroop
- Zdroj fotografie: Sakurra / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Plíce
Přečtěte si také naše další články
Dobry den,syn zemrel nahle na plicni embolii.Jak se tato pozna bez pitvy.?