Obsah článku
- Pleurodéza je lékařský zákrok, jehož cílem je vytvořit adhezi (splynutí) mezi pohrudnicí (pleurou) a stěnou hrudníku. Provádí se u pacientů, u nichž je třeba zabránit opakovanému hromadění tekutiny nebo vzduchu v pleurální dutině.
- Do pleurální dutiny se zavede látka (nejčastěji sterilní mastek, tetracyklin nebo chemické dráždidlo), která vyvolá zánětlivou reakci.
- Tato reakce způsobí zjizvení a slepení pleury a stěny hrudníku, čímž zabrání dalšímu vzniku prostoru, kde by se mohla hromadit tekutina nebo vzduch.
- Pleurodéza je většinou indikována u pacientů, kde jiná léčba není dostatečně účinná nebo možná.
Co je pleurodéza?
Pleurodéza je zákrok, který znamená aplikaci mírně dráždivého minerálního prášku (nejčastěji sterilní mastek, tetracyklin nebo chemické dráždidlo) do prostoru mezi plíce a hrudní stěnu (pleurální prostor). Provádí se ve snaze „přilepit“ plíce k hrudní stěně a zabránit opětovnému nahromadění tekutiny nebo vzduchu nashromážděného v tomto prostoru. Prášek se aplikuje do hrudníku pomocí trubičky, kterou již má pacient zavedenou na místě.
Pleurodéza je označení pro léčebný zákrok, který se provádí u některých onemocnění plic a pohrudnice neboli pleury (blána pokrývající povrch plíce a vystýlající pleurální dutinu).
Pleurodéza je tedy lékařský zákrok, jehož cílem je vytvořit adhezi (splynutí) mezi pohrudnicí (pleurou) a stěnou hrudníku. Provádí se u pacientů, u nichž je třeba zabránit opakovanému hromadění tekutiny nebo vzduchu v pleurální dutině. Tento zákrok se nejčastěji používá při léčbě:
- Spontánního pneumotoraxu – opakované hromadění vzduchu mezi plícemi a hrudní stěnou.
- Maligního pleurálního výpotku – nahromadění tekutiny v důsledku rakoviny.
- Refrakterního pleurálního výpotku – opakovaný výskyt tekutiny, který nereaguje na běžnou léčbu.
Jak pleurodéza funguje?
Zmíněný prášek, který je aplikován do pleurálního prostoru pacienta, bude dráždit výstelku plic a hrudní stěny. To způsobí, že se povrchy přilepí a spojí, utěsní se prostor mezi nimi a zabrání tomu, aby se tam shromažďovaly tekutiny nebo vzduch.
Lékař může navrhnout pleurodézu, protože se pacientovi v pohrudničním prostoru nahromadila tekutina nebo vzduch, a věří, že se to v budoucnu pravděpodobně bude opakovat, pokud se neudělá nic pro uzavření této oblasti, kde se nahromadila. Pleurodéza tomuto zabrání.
Sponzorováno
Postup pleurodézy
Do pleurální dutiny se zavede látka (nejčastěji sterilní mastek, tetracyklin nebo chemické dráždidlo), která vyvolá zánětlivou reakci. Tato reakce způsobí zjizvení a slepení pleury a stěny hrudníku, čímž zabrání dalšímu vzniku prostoru, kde by se mohla hromadit tekutina nebo vzduch.
Pleurodéza bude provedena hadičkou (hrudní drén), která již byla zavedena do hrudníku pacienta, aby odvedla tekutinu nebo vzduch nashromážděný v jeho pleurálním prostoru. Jakmile se hrudní drén zcela vyčerpá, lék na pleurodézu (což tedy je obvykle sterilní mastek) bude vpraven do pacientova hrudníku tímto drénem. Prášek se obvykle vstřikuje v kapalné formě.
Někdy může pleurodéza způsobit bolest. Před zákrokem dá pacientovi lékař nějaké léky proti bolesti, které s bolestí pomohou. Během procedury je celkem běžné pociťovat určité nepohodlí.
Poté, co do hrudníku lékař aplikuje prášek, může být drén uzavřen na jednu až dvě hodiny. Odtok se poté znovu otevře, aby bylo možné znovu zahájit odtok jakékoli tekutiny nebo vzduchu. Hrudní drén se obvykle ponechá v poloze 24 až 72 hodin, ale může být na místě ponechán déle, pokud drenáž tekutiny nebo vzduchu pokračuje. Pacient bude muset zůstat v nemocnici, dokud se drenáž nesníží (na lůžku). Jakmile je drenáž odstraněna, je zákrok dokončen. K uzavření místa, kam byl zaveden hrudní drén, jsou někdy zapotřebí jeden či dva stehy.
Typy pleurodézy
Pleurodéza může být provedena dvěma hlavními způsoby:
- Chemická pleurodéza – aplikace dráždivé látky.
- Mechanická pleurodéza – provádí se při chirurgických zákrocích, kdy se pleura mechanicky naruší.
Rizika a vedlejší účinky
Jako u každého lékařského zákroku, i u pleurodézy existují určitá rizika a možné vedlejší účinky, mezi které patří:
- Bolest na hrudi
- Horečka
- Zánětlivé reakce
- Riziko infekce
Pleurodéza je většinou indikována u pacientů, kde jiná léčba není dostatečně účinná nebo možná.
Jak úspěšná bývá pleurodéza?
Pleurodéza zastaví shromažďování tekutiny nebo vzduchu v asi 7 až 8 z 10 případů (úspěšnost je tedy 70-80 %). Pokud se problém vrátí, může být zapotřebí další odvodnění. V některých případech lze provést další pokus o pleurodézu. Pokud je nutná druhá pleurodéza, úspěšnost je často už pak nižší.
Jaké jsou očekávané přínosy?
Sponzorováno
Když se tekutina nebo vzduch hromadí v pleurálním prostoru, obvykle to způsobuje dušnost. Pleurodéza zabraňuje hromadění tekutin nebo vzduchu, a tak by měla zlepšit dýchání.
Studie a zdroje článku
- Pleurodesis Autor: Mohammed Ali
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Plíce
Přečtěte si také naše další články