Sponzorováno

Pleť v zimě – co vše hrozí vaší pleti během zimy? 4.76/5 (34)

Jak pečovat a starat se o pokožku v zimě, v chladu?

Jak pečovat a starat se o pokožku v zimě, v chladu?

Obecně se dá říci, že vaší pleti hrozí stále různá negativa. A to primárně s ohledem na to, v jakém prostředí se pohybujete. A potom tu jsou také negativa spojená s tím, že může dojít k poškození vlivem počasí. Rizikem je nejenom léto, ale je to také zima. Co vše se může během ní vaší pleti stát a jak je vhodné proti daným problémům bojovat? Podívejte se, a rázem se nebudete obávat vyjít ven ani v těch největších mrazech.

Omrzliny

Nemusí být nic výjimečného. Stačí, když vyrazíte ven v těch největších mrazech, které v některých lokalitách mohou klesat i pod minus 20 stupňů Celsia. Pokud je vaše pleť nekrytá a vy na daném mraze trávíte delší čas, může to vést k tomu, že se skutečně objeví omrzliny. Ty jsou mimochodem důsledkem i nedostatečného prokrvování. Pokud se daný problém objeví, je třeba ho celkem rychle řešit. Určitě ne však tím způsobem, že na kůži aplikujete horkou vodu. Jelikož je vlivem mrazu méně citlivá, můžete ji dokonce ještě více uškodit, protože jí spálíte.

Jak tedy postupovat:

  1. Postupně přecházejte z chladu do teplejších míst
  2. Čekejte alespoň hodinu při teplotě okolo dvaceti stupňů
  3. Použijte regenerační krémy

Dehydratace

Negativní účinky mrazu nejsou spojeny jenom s tím, že dokáže způsobit omrzliny, které pokud odhalíte včas, nemusí mít žádné následky. Mráz má i jiné negativní vlastnosti, a to takové, že může způsobit dehydrataci, tedy vysoušení vaší pleti. Zima z ní doslova vytahuje její vlhkost, což není jev, který by byl jakkoliv žádoucí. Jak mu zabránit? V první řadě nezapomínejte hodně pít. I takový přísun tekutin je nezbytný, jelikož ty se následně dostávají i do vaší pleti.

Dále nezapomínejte také na různé krémy, které vám pomohou. Jsou to všechny, které jsou označeny slovem hydratační. Ideální je používat je jak po návštěvě venkovního prostředí, tak je vhodné si obličej namazat ještě před tím, než vyjdete ven. Pleť tak bude dostatečně hydratována a k problémové dehydrataci tak nemusí dojít.

Poškození od UV záření

To vám nehrozí jenom v létě, kdy je pro vás samozřejmost používat opalovací krémy, které ochranu nabídnou. Myslete na to, že rizika UV záření tu jsou po celý rok, zimu nevyjímaje. V některých horských oblastech je dokonce ozonová vrstva natolik tenká, že se zde riziko poškození zvyšuje. Vliv na pleť to může mít až fatální, jelikož dlouhodobé působení může být spouštěčem rakovinného bujení. Proto je třeba i v zimě pleť proti UV záření chránit. Jak a čím? Nejlépe stejnými přípravky, které používáte v létě. Tedy těmi, které jsou určeny na opalování. Proč je používat?

Sponzorováno

  • Chrání proti oběma typům UV záření
  • Eliminují riziko spálení
  • Hydratují

Spálení od slunce

Výše jsme už jasně naznačili, že v zimě může hrozit i toto. Stačí, aby bylo dokonalé slunečné počasí, a vy jste vyrazila třeba na hory. Zde stačí obličej vystavit třeba jenom několik desítek minut přímému slunci, a problém je na světě. I když je všude kolem mráz, slunce skutečně může mít takovou sílu, že se spálíte, jako při letním opalování. Že nevěříte? Zeptejte se ve svém okolí, nebo tu zkuste. Druhou možnost vám ale nedoporučujeme, jelikož budete mít obličej nejenom rudý, ale bude vás to také bolet. Proto doporučíme použít to, co v předchozím případě. Opalovací krém s dostatečně vysokým faktorem, a to v závislosti na typu vaší pleti.

Zčervenání

Pokud budete svou pleť vystavovat delší dobu mrazu, ale třeba i větru, počítejte s tím, že se může objevit její výrazné zčervenání. Nejvíce bude patrné hlavně v oblasti vašich tváří. Jak je možné, že k tomu dochází? Vysvětlení je celkem jednoduché. Pokud jste v chladu, tak se cévky ve vaší pleti výrazně stáhnou. Pokud následně přejdete do teplejšího prostředí, tak dojde k tomu, že se naopak výrazně roztáhnou. Opakování tohoto působení má vliv právě na to, že se vaše pleť bude výrazně červenat.

Pokud tomu budete chtít předejít, tak jsou hned dvě možné cesty. První souvisí s použitím make-upu, kdy jednoduše daný problém zamaskujete. Druhá cesta je následně spojena s tím, že použijete speciální krémy, nebo séra. Ideální jsou takové, které působí proti zarudnutí pokožky, nebo proti takzvané kuperóze.

Popraskání

Nejde ani tak o problém přímo na vaší pokožce, ale na místě, které s ní přímo souvisí. Jedná se o vaše rty. Ty mohou v zimě skutečně popraskat. A popraskané rty docela bolí, to prostě nechcete. Vliv na to má hlavně to, že nejsou v chladném období nijak chráněny, a vy danému stavu napomáháte tím, že si je často oblizujete. Zbytek slin může následně zmrznout, stejně jako se může objevit i problém s dehydratací. Popraskané rty tak nejsou u žen během zimy nic výjimečného. A jak se proti nim bránit? Povytáhněte si šálu nebo kabát, a snažte se, abyste si rty během zimy pokud možno neolizovali. Také je dobré myslet na jejich ochranu. Ta přitom může být naprosto jednoduchá. A to taková, že použijete různé balzámy, stejně jako můžete použít i naprosto běžný lesk na rty. Také je osvědčeným pomocníkem léta známý jelení lůj, který rty také velmi dobře promastí.

A co dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Jak pečovat o pleť v zimě?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva