Sponzorováno

Pitný režim v zimě – jak na něj a na co myslet? 4.7/5 (10)

Dejte si v zimě šálek příjemně teplého čaje.

Dejte si v zimě šálek příjemně teplého čaje.

Zima je již v plném proudu a my se venku snažíme zahalit do stále více vrstev. Nezapomínáme ani na zahřívání se „zevnitř“ – sem tam si dáme punč, grog, vínečko nebo i něco silnějšího. Ale nezapomínáme pít i čistou vodu? Proč je pitný režim v zimě tak důležitý?

Ke slovu se také stále častěji dostává tradiční svařáček nebo punč. Kam se vytratily zásady našeho racionálního stravování z letních měsíců, především pravidelný pitný režim? To, že zrovna nejsou horka ještě neznamená, že naše tělo potřebuje méně tekutin. Zbavte se tohoto nebezpečného mýtu jednou provždy.

Oslabený imunitní systém během zimních měsíců

V zimě je náš imunitní systém vystaven zvýšené zátěži. Dennodenně bojujeme s viry a bakteriemi, útočícími na suché sliznice našich dýchacích cest. Jedině dodržováním pravidelného pitného režimu je dokážeme udržet vlhké a předejít tak nepříjemným onemocněním. A i pobyt v přetopených místnostech, teplotní rozdíly při přechodech z tepla do zimy, pravidelné pobyty v sauně či nedostatek ovoce a zeleniny negativně ovlivňují naše zdraví. Spolu se studeným až mrazivým počasím se mohou dokonce podepsat pod dehydrataci organismu. Proč je to tak?

Varovnými známkami dehydratace během zimy jsou spíše než pocity žízně popraskané rty, krvácení z nosu, suchý kašel, bolesti hlavy a akné.

Když vám tělo lže „do očí“

V zimních měsících zpravidla dochází ke snížení pocitu žízně a pocení, což si mnozí z nás vůbec neuvědomují. Tělo si vytváří jakýsi obranný postoj vůči chladnějšímu počasí a vyvolává klamný dojem, že nám v tomto období stačí vypít několik šálků kávy a na konci dne trochu minerálky. V zimě bývá zpravidla pocit žízně zatlačování do pozadí, takže hrozí vyšší riziko nedostatku tekutin v lidském organismu.

Navíc v chladném suchém vzduchu se méně potíme, ale více vody ztrácíme dýcháním, což však ani moc nepostřehneme. Při dodržování správného pitného režimu ale můžeme přežít zimu bez větších problémů se zdravím. Proto se ujistěte se, že pijete dostatečně a osvojte si základní pravidla přijímání tekutin.

10 základních pravidel správného pitného režimu

Myslete na tyto skutečnosti:

Sponzorováno

  • Vypijte denně alespoň 2 až 3 litry tekutin, zejména vody, maximálně čaje bez cukru. Zkuste obecně pít více vody.
  • Káva, černý čaj a alkohol se do pitného režimu nepočítají
  • Mléko a kakao jsou spíše jídlem než nápojem
  • Nečekejte na pocit žízně – ten je již jakousi výstrahou vašeho těla v poslední chvíli. Pijte v průběhu celého dne.
  • Při sportování, pobytu v teplých místnostech (sauna, vytopena kancelář) či ve stresových situacích pijte více
  • Udržujte pestré složení tekutin
  • Ideální jsou vody s mineralizací 150 – 400mg / l, neslazené čaje a šťávy
  • Pijte průběžně během celého dne, ne nárazově. Převážnou část tekutin byste měli přijmout do 14hod, tehdy je dokáže organismus nejlépe zpracovat. Ideální je také začít den se sklenicí vody nalačno a poslední dávku tekutin přijmout i večer před spaním
  • Není dobré pít těsně před jídlem, během jídla ani bezprostředně po dojedení
  • V neposlední řadě nepodceňujte význam minerálů, které ve vyváženém poměru hrají důležitou roli při metabolických procesech v lidském organismu

Náš tip: V zimě se vyvarujte příliš horkým nápojům. Proč? Přestože se vám zdá, že se pěkně a rychle zahřejete, vyšší teplota nápoje může způsobit poškození sliznice. Nezapomínejte proto na přírodní pramenité vody, které si v zimě navíc můžete zpestřit novými příchutěmi (citronem, pomerančem, mandarinkou, bylinkami). Doplňte si vitamíny B a C, které příznivě ovlivňují vaši imunitu.

Přidejte do vody ovoce

Jedním z nejčastějších důvodů, proč lidé v zimě nepijí dostatek vody, je její neutrální (i když osvěžující) chuť. Skvělý způsob, jak vodu zlepšit, je přidání ovocných plátků – například jablka, citrónu, pomeranče nebo limetky – do vaší sklenice vody. Zkuste i borůvky nebo maliny (dají se koupit i v zimě, i když za vyšší cenu).

Voda pro zdravý život

Teplo po celém těle roznáší krev, na což musíme myslet zejména v zimě, kdy velkou část naší energie vydáváme na vyrovnávání teplot s okolním prostředím. Při udržování tělesné teploty hraje také velmi důležitou roli náš metabolismus. Proto bychom měli zvlášť pečlivě dbát na správný krevní oběh a metabolickou aktivitu našeho těla, které jsou kromě správné stravy závislé na dostatečném množství přijatých tekutin.

Nejvhodnějším zdrojem tekutin pro naše tělo jsou pramenité vody s nízkou mineralizací v hodnotách 150 – 400mg / l. Česko je obecně bohaté na přírodní podzemní zdroje vody. Pitím minerální vody přispíváme k zásobování organismu nejen vodou, ale i vyváženým množstvím minerálních látek. Střídejte pití minerálních vod s pitím čaje nebo čisté (neminerální) vody.

Sponzorováno

A co vy? Jak na příjem tekutin a dodržování pitného režimu dbáte vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Přečtěte si o pitném režimu i další články

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva