Sponzorováno

Piperin a zdraví – jaké má účinky? 4.88/5 (17)

Piperin najdeme zejména v pepři.

Piperin najdeme zejména v pepři.

Piperin je alkaloid, který dává černému pepři (Piper nigrum) jeho ostrost a štiplavost. Je jen velmi málo rozpustný ve vodě, naopak je vysoce rozpustný v alkoholu, chloroformu a etheru. Piperin má dlouhou historii použití v některých typech tradiční medicíny. Jeho primární komerční využití je v moderní bylinné medicíně.

Piperin je také často označován jako bioperin (Bioperine). Pro ty z vás, kteří jsou zmateni kvůli rozdílům mezi Piperinem a Bioperinem, stačí poznamenat, že Bioperin je obchodní název pro piperin, takže tyto dva termíny jsou často zaměnitelné.

Dnes už existují i tablety s piperinem

Abyste mohli využít všechny benefity piperinu, nemusíte chroupat kuličky pepře. Dnes se dají koupit i tablety s tímto alkaloidem.

Komerční výroba piperinu obecně probíhá za pomocí chemické extrakce piperinu z černého pepřového semena, které obsahuje pět až deset procent piperinu. Semena pepře dlouhého (Piper longum) pak obsahují jen jedno až dvě procenta piperinu a mohou být také použity při výrobě piperinových doplňků. Semena se rozpustí v rozpouštědle, jako je ethyl-acetát a hexan. Zbytek (bez rozpouštědel) se potom zpracuje roztokem hydroxidu draselného, ​​aby se odstranila pryskyřice. Zbývající zbytek se potom opláchne v teplém alkoholu za vzniku krystalů piperinu.

Dánský chemik Hans Christian Orsted izoloval piperín z černého pepře v roce 1819. Později byl objeven piperin i v jiných druzích pepře, jako je pepř dlouhý a pepř západní (Piper guineense). Piperin byl poprvé syntetizován v roce 1882 smícháním piperidinu a piperoylchloridu.

Přínosy piperinu

Primárním přínosem piperinu ve zdravotních doplňcích je schopnost zvýšit biologickou dostupnost některých dalších vitamínů a minerálů. Tento mechanismus se stále ještě zkoumá, ale je známo, že piperin u lidí inhibuje enzymy P-glykoprotein a CYP3A4. Tyto enzymy se podílejí na metabolismu a transportu různých metabolitů. Studie na zvířatech také ukazují, že piperin inhibuje enzymy CYP 450, které metabolizují mnoho léků.

Použití piperinu

Piperin může pomoci zvýšit dostupnost klíčových živin. Může být také užitečný pro další účely, například při řešení stresových situací a podobně.

Řízení stresu

Piperin zvyšuje produkci adrenalinu a dalších katecholaminů, které pro nás mohou udělat hodně z hlediska řízení úrovně stresu. V tomto případě se piperin často kombinuje s vitamínem C. Řešíte krátkodobý stres? Piperin vám může pomoci.

Je možné, že piperin může také pomoci zlepšit hladiny dopaminu a serotoninu. Živina úzce „spolupracuje“ s těmito chemikáliemi a zvyšuje jejich hladiny v těle. Tato spolupráce se může vyvinout ve schopnost pomoci jednotlivcům navodit více pozitivních pocitů.

Sponzorováno

Piperin a naše váha

Piperin přispívá k zahřívání našeho těla, čím zvyšuje bazální metabolický výdej. To může moc pěkně přispět k lepší kontrole naší hmotnosti.

Jedním ze způsobů, jak bioperin zvyšuje absorpci živin, je zlepšení metabolismu zlepšením termogeneze. Tento proces v podstatě rozkládá vaše tukové buňky a zvyšuje vnitřní teplotu. To znamená, že bioperin může být použit k tomu, aby pomohl lidem regulovat jejich hmotnost. Zatímco celkový účinek této schopnosti je mírný, v kombinaci s komplexnějším plánem úbytku hmotnosti může bát dopad opravdu výrazný.

Zvyšuje využitelnost látek

Piperin zvyšuje využitelnost některých látek našim tělem. Mezi ně třeba patří betakaroten, kurkumin či vitamín B6. Piperin může také zvýšit asimilaci aminokyselin. Asimilace je proces přeměny výchozích látek na jiné (zpravidla pro život typické) látky. Pokud tedy potřebujete zvýšit účinek jiných živin, jako je kurkumin, vitamin B6, beta-karoten a selen, můžete k tomu využít piperin.

Jednoduše tato schopnost znamená, že získáte více z jiných živin, které konzumujete. S mnoha živinami, jako je kurkuma a kurkumin, absorbujete jen zlomek toho, co požíváte. Při kombinaci s piperinem využijete z těchto látek daleko víc.

Zlepšení zažívání

Piperin se podílí na zlepšení zažívacích funkcí.

V posledních desetiletích bylo zaznamenáno mnoho fyziologických účinků černého pepře, jeho extraktů nebo jeho hlavní účinné látky, piperinu. Potravinový piperin, díky příznivé stimulaci trávicích enzymů pankreatu, zvyšuje zažívací schopnost a výrazně snižuje čas průchodu jídlem v gastrointestinálním traktu. Více o tom najdete v této studii.

Zlepšuje paměť

Piperin může zlepšit neurotransmisi některých chemikálií. Dvě takové chemikálie – serotonin a beta-endorfin – hrají důležitou roli v úloze paměti. Díky zvýšené hladině těchto chemikálií v těle je možné, že lidé mohou celkově zlepšit svou paměť, což je něco, o co se mnoho lidí snaží, jak stárnou. Piperin tak může mírně pomoci.

Zlepšuje imunitní systém

Nesprávně fungující imunitní systém může někdy nadměrně reagovat, když je napadeno lidské tělo. Regulace této příliš citlivé reaktivity je nezbytné pro udržení imunitního systému pod kontrolou. To je místo, kde Bioperin nachází svoje místo. Studie v roce 2010 naznačuje, že zpomalením reakčního času lymfocytů může Bioperin snížit zánět a oslabit určité reakce imunitního systému.

Další důvody k užívání piperinu jsou například potíže s dýcháním, pocit nepohodlí v kloubech a dlouhodobě špatná nálada.

Co říci o piperinu na závěr?

Sponzorováno

Není potřeba mnoha slov. Piperin je aktivní složka černého pepře. A může pomoci našemu zdraví v mnoha ohledech. Černý pepř je obecně považován za prospěšný pro zdraví člověka v průběhu celé historie. A je to právě díky piperinu.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva