Sponzorováno

Piercing a zdraví – jaká jsou rizika a jak se o něj starat? 4.83/5 (6)

piercingOd uší ke rtům, od rtů k pupíku a ještě níž, piercing je populární a snadno se k němu dostame. Než se rozhodnete si nějakou tu ozdůbku na tělo pořídit přečtěte si o možných rizicích, ale také o tom jak správně pečovat o svůj piercing.
Piercing s sebou nese riziko a může způsobit komplikace. Jsou některá rozhodnutí, která pokud uděláte dříve než si piercing pořídíte, vám může pomoci zabránit infekci a urychlit proces hojení.

Rizika piercingu

Piercing je vložení šperku do otvoru vytvořeného v uchu, nose, obočí, rtech, jazyku, pupíku, nebo jiné části těla – obvykle bez anestetik. Ačkoli piercing v ušním lalůčku je obecně méně rizikový než ne jiné části těla, jakýkoliv typ piercingu představuje riziko infekce a dalších komplikací. Mezi specifická rizika patří:

Alergické reakce

Některé šperky – zejména kusy vyrobené z niklu, mohou vyvolat alergické reakce.

Ústní komplikace

Piercing v ústech může rozrušit tkáň jazyka, poškodit zubní sklovinu a poškodit dásně. Otoky jazyka po novém piercingu mohou být komplikací při žvýkání a polykání dokonce někdy i při dýchání.

Kožní infekce

Kožní infekce, které by mohly způsobit zarudnutí, otok, bolest, hnisání a pálení.

Jiné kožní problémy

Piercing může zanechat na kůži jizvy, které v určitých případech mohou být až keloidní – vyvýšená místa způsobené nadměrným jizvením.

Krevními chorobami

Pokud zařízení, kterým se piercing zavádí do kůže je kontaminováno infikovanou krví, můžete se nakazit různými krevními chorobami včetně hepatitidy B, hepatitidy C, tetanu a HIV.

Roztržení kůže

Šperky se obzvláště při hranatejších druzích mohou zachytit o oblečení a vytrhnout se z kůže, došlo i k případům kdy byly potřebné i stehy.

TIP: Jaká jsou další zdravotní rizika piercingu?

Léky nebo jiná léčba

V případě, že se u vás objeví alergická reakce, infekce, nebo jiné kožní problémy v blízkosti piercingu je třeba okolí piercingu okamžitě léčit, nebo jej zcela odstranit.

Ujistěte se, že jste připraveni

Než si pořídíte piercing, zeptejte se sami sebe, zda to opravdu chcete. Také dobře zvažte umístění piercingu, a zda v případě potřeby budete moci piercing skrýt, například na pracovišti. Pokud si nejste jisti piercingem, nebo se obáváte, že byste to jednou mohli litovat, dopřejte si více času na přemýšlení. Nenechte si umístit piercing pod nátlakem přátel, či pod vlivem alkoholu, nebo drog.

Sponzorováno

Nepokoušejte si kůži propíchnout sami, nebo neprofesionální přítele. Vyhledejte renomované piercingové studio, které zaměstnává pouze řádně vyškolené zaměstnance. Mějte na paměti, že legislativní požadavky a normy licencí se liší stát od státu.

Ujistěte se, že piercer si myje své ruce a používá nový pár ochranných latexových rukavic pro každého zákazníka zvlášť.

Použití správného vybavení je důležité. Při vkládání piercingu do ušního lalůčku, piercer často používají ušní piercingovou pistoli, která rychle protlačí náušnici přes ušní lalůček. Pro ostatní druhy piercingu a pro jiné části těla se obvykle používá jehla na jejich vkládání. Ujistěte se, že piercer používá pouze nové, sterilní jehly.

Všimněte si, zda piercer má ve výbavě studia přístroj pro tepelnou sterilizaci nástrojů. V každém studiu by měl piercer tepelně sterilizovat nářadí po každém zákazníkovi. Nástroje a potřeby, které nemohou být sterilizovány tepelně včetně zásuvky, rukojeti, stoly a dřezy, by měly být dezinfikovány komerčním dezinfekčním prostředkem nebo jiným dezinfekčním roztokem po každém použití.

Používá piercer hypoalergenní šperky? Poohlédněte se po chirurgické ušlechtilé oceli, titanu, niobu , nebo 14-18 karátovém zlatě.

Péče o piercing

Kůže kolem nového piercingu může být mírně oteklá a červená po několik dní. Místo může dokonce mírně krvácet. Jak se piercing hojí, může z ranky jemně odtékat bílá nebo žlutá kapalina. Chcete-li zabránit infekci a podpořit hojení, denně pečujte o piercing:

Při piercingu v ústní dutině používejte ústní vodu. Pokud jste měli svůj jazyk, rty nebo tváře probodnuté, vypláchněte ústa antibakteriální ústní vodou bez alkoholu, nebo sterilním fyziologickým roztokem po dobu 30 až 60 sekund po každém jídle a před spaním. Čistěte si zuby novým kartáčkem s měkkými štětinami, aby se zabránilo zavedení bakteriím do úst.

Piercing mimo ústní dutiny myjte antibakteriálním mýdlem jednou nebo dvakrát denně. Před čištěním piercingu si nejprve umyjte ruce. Odstraňte všechny strupy s vatovým tamponem. Vyhněte se alkoholu a peroxidu, který může vysušovat kůži. Také se vyhněte masti, která zadržuje kyslík od hojeného místa.

Vyhněte se koupání v bazénu, vířivkách, řekách, jezerech a dalších vodních plochách, zatímco se váš piercing hojí.

Nedotýkejte se nového piercingu, nekruťte s ním mimo to, když ho čistíte. Vybírejte si vhodné oblečení jinak hrozí zachycení piercingu o šaty a může dojít k jeho vytržení z kůže. Nadměrné tření oblečení o piercing může dráždit kůži a prodloužit tak samotné hojení.

Většina piercingů se hojí během asi šesti týdnů, ale u některých druhů může trvat léčení i několik měsíců, nebo i déle. Pokud vám bylo doporučeno si v době hojení piercing například během noci vyndávat, tak ho po vyjmutí vyčistíte a odložte na čisté místo.

Sponzorováno

Pokud si myslíte, že váš piercing vám způsobuje alergickou reakci, nebo máte obavy, že se váš piercing nehojí správně, obraťte se na svého lékaře. Promptní léčba může zabránit potencionálním vážnějším zdravotním komplikacím.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    2 Komentářů u článku “Piercing a zdraví – jaká jsou rizika a jak se o něj starat?”

    1. Lýdie napsal:

      Dobrý den,pokud mám pocit že se mi piercing špatně hojí mohu ho vyndat?Děkuji za odpověď.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva