Obsah článku
Tetovat se už lidé nechávali v Eurasii od neolitu. Poukazuje na to i mumifikované tělo Ötziho nalezené v Alpách, jehož stáří se odhaduje na 5 300 let. Šlo hlavně o zkrášlování, či náboženské obřady nebo se tetováním označovali zločinci. Evropané znovuobjevili tetování okolo roku 1770 v době dobývaní jižního Pacifiku kapitánem Jamesem Cookem. Až do první světové války byli průkopníky v tetování námořníci. Za druhé světové války bylo tetování používáno v koncentračních táborech. V současné době zažívá tetování obrovský boom. Dříve se zájemci o tetování nechávali tetovat pouze modrou barvou, dnes jsou moderní všechny barvy, obrazce, ale i nápisy. Jak jsme, ale na tom s ochranou před nákazou infekcemi?
Jak tetování vzniká?
Permanentní tetování v současnosti dělá umělec, tzv. „tatér“, který vlastní speciální, jehlami vybavené pistole. Tyto jehly přepichují horní vrstvu pokožky (epidermis). Kůže se po tetování postupně hojí, ale inkoust zůstává uložen ve střední vrstvě, škáře. Za normálních podmínek, náš imunitní systém odpovídá na cizí částice bílými krvinkami, které je dokážou pohltit a zlikvidovat. V tomto případě, však toho nejsou schopny – částice inkoustu jsou příliš velké.
Jak si vybrat správné tetovací studio?
V první řadě koukáme na čistotu. Vřele všem doporučujeme navštívit tetovací studio ještě před samotným zákrokem. Ideálně by to tam mělo vypadat jako byste navštívili zubaře nebo dermatologa. V celém zařízení, nejen na tetovacím křesle, totiž nesmí dojít ke kontaminaci! Nestyďte se zeptat, jaké nástroje bude tatér během tetování používat. Všechny jehly musí být nové, sterilizované a vzduchotěsně zabaleny stejně tak inkoust musí být sám zabalen. Rukavice tatéra – samozřejmost! Stejně tak upřednostněte tatéra se zkušenostmi nebo si najděte na internetu reference. Vyberte si seriózní tetovací studio, které zaměstnává pouze řádně vyškolené pracovníky.
Jaká jsou zdravotní rizika?
Při vstřikování cizí látky do kůže, vždy riskujete infekci. Infekci zanesou nesterilizované nástroje – jehly či pistole. K nejběžnějším případům infekce patří žloutenka, stafylokok, či bradavice, neboť pokožka je propíchnuta a krvácí. Zde vždy hrozí nákaza chorobami, jež jsou přenosné krví, jako infekční hepatitida, syfilis či AIDS. Není vyloučena ani stresová nebo fobická reakce. Při zákroku se mohou objevit mdloby, často doprovázené strachem ze smrti, ze ztráty sebeovládání resp. bušení srdce.
Výjimkou není alergická reakce těla na tetovací inkoust. Je proto vhodné si předem nechat udělat tzv. kontaktní kožní test.
Možná zdravotní rizika při tetování
Mrkněte na možné zdravotní problémy, které mohou nastat při nebo po tetování:
Sponzorováno
- Alergické reakce – tetovací barvy mohou způsobit alergické kožní reakce, které se projevují svědivou vyrážkou v místě tetování.
- Různé kožní infekce – tetování může způsobit lokální bakteriální infekci, která se vyznačuje zarudnutím, otokem, hnisáním a bolestivostí.
- Další kožní problémy v místě tetování – někdy se kolem tetovacího inkoustu může vytvořit ohraničený zánět uzlíkového tvaru tzv. granulom. Tetování může také vést ke vzniku vyvýšených útvarů zmnožením zjizvené tkáně, tzv. keloidů.
- Onemocnění přenosná krví a tělními tekutinami – je-li použitý tetovací nástroj kontaminován infikovanou krví nebo tělesnými tekutinami, může dojít k přenosu hepatitidy B, hepatitidy C, tetanu nebo HIV.
TIP: Jak na odstranění klasického tetování?
A co alergeny?
Nejpravděpodobnější alergeny jsou:
- nikl
- rtuť
- olovo
- lithium
I roční období ovlivňuje vznik infekce. Proto se nenechávejte tetovat v opravdu horkém létě, neboť nadměrné pocení zvyšuje riziko zánětu a rány se hůře hojí.
Čemu se vyhnout před tetováním?
Pokud jste se přece rozhodli pro tetování, alespoň den před a den po aplikaci:
- nepijte alkohol, kofeinové nápoje
- neužívat léky proti bolesti a horečce
- neužívejte léky na ředění krve (warfarin)
Zředěná krev může výše uvedené léky podpořit a způsobit komplikace – silné krvácení. Pamatujte však na to, že léky na ředění krve lze omezit pouze po konzultaci s vaším lékařem, nejlépe internistou. Naopak potraviny s obsahem vitaminu K (listová zelenina) mohou urychlit tvorbu krusty a hojení rány.
Péče po tetování
Sponzorováno
Čistota, čistota a čistota. Jen tak předejdete infekci, ránu si neškrábejte a dbejte na důsledné omytí vlažnou vodou a mýdlem (alespoň 2x za den), opatrně vysušte ručníkem. Na místo, které bylo tetované, naneste vrstvičku antiseptického (dezinfekčního) krému. Nekoupejte se příliš dlouho, nenavštěvujte sauny a na 2 týdny omezte zvýšenou fyzickou aktivitu. Pokud tetování dělá profesionál, a nenastanou komplikace (v podobě infekce), hojení by nemělo přesáhnout 1 měsíc.
Co si o tetování a zdravotních rizicích ještě přečíst?
- Zdravotní kontraindikace tetování
- Jak se dá odstranit tetování
- Chytré tetování může sledovat vaše zdraví – a nepotřebujete pro něj žádné baterie
- Kokosový olej na tetování – kdy ano? Nejčastější otázky
- Jak moc bolí tetování na různé částí těla?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Tetování a zdraví, Zdravý životní styl
Přečtěte si také naše další články