Sponzorováno

Perlivá voda pro zdraví i krásu – jak to je? 4.86/5 (7)

Perlivá voda

Perlivá voda

Voda je životodárnou tekutinou, bez které se žádná z nás neobejde. Je základem našeho těla a měla by být také základem našeho pitného režimu. A to ve chvíli, kdy je vaším cílem to, abyste byli dokonale zdraví. Není to ale jediné využití vody, jelikož zapomínat nesmíme ani na to, že je několik dalších možností, jak nám může být prospěšná. Je to oblast vaší krásy. Ačkoliv to může znít jakkoliv zvláště, je to neoddiskutovatelný fakt. Nezapomínejme připomenout, že hitem je hlavně perlivá voda.

Perlivé nápoje a zdraví

Sycené nápoje vám mohou zničit sklovinu a přijdete o zuby. Zvýší se vám po nich tlak a hrozí vám infarkt. Pití bublinek může mít za následek rakovinu slinivky. Internet je zaplaven informacemi o hrozivých účincích pití sycených nápojů. Část vědců tvrdí, že pití bublinkových nápojů tělu škodí, jiní si myslí, že je to otázka chuti. Co nám skutečně od oblíbených bublinek hrozí?

Bublinky nápoji přidávají na chuti. Pokud jste se někdy napili ze zapomenuté koly v autě, ze které už všechen oxid uhličitý vyprchal, víte, jaká je jeho hodnota bez bublin. Nikdy byste si takový nápoj asi nekoupili. „Jediné, co je na kole zdravé, jsou bublinky,“ směje se námi oslovený urolog. Dal si tu námahu a prohlédl všechny klinické studie, které říkají něco o bublinkových nápojích a jejich vlivu na ledviny a prostatu. Nenašel nic. „Kdyby se mě jakýkoliv urologický pacient zeptal, jestli si může dát perlivou vodu, řeknu mu, že samozřejmě,“ říká urolog.

Co se děje v těle

Když se napijete perlivé vody, okamžitě na to zareaguje ústní dutina, která se prokrví, a cítíte brnění. Žaludek se pustí do větší výroby šťáv, zrychlí se vám dech a vaše krev se okyselí. Pociťujete to jako osvěžení. Odborně se tomu říká uhličitanové opojení. Co to znamená pro organismus?

Bublinkové vody vznikají rozpuštěním oxidu uhličitého ve vodě. Vzniká kyselina uhličitá, která je kyselejší než obyčejná voda. Když se napijete bublinkové vody, tak:

  • Ústní dutina: Změní se kyselost v ústech. Prokrví se vám sliznice a máte pocit brnění na jazyku. Sníží se citlivost vašich chuťových receptorů. Pocit žízně zaženete již po drobných doušcích vody, na rozdíl od nebublinkové tekutiny. Neochucená perlivá voda nedokáže změnit pH v ústech až tak, aby se porušila zubní sklovina. Pro dobrý pitný režim, uhašení žízně a zdravé zuby je ale nejvhodnější obyčejná voda.
  • Žaludek: Volný oxid uhličitý se v žaludeční sliznici značně vstřebá. Žaludek začne produkovat více žaludeční šťávy a podráždí se jeho pohyblivost. Doba setrvání šťávy v žaludku se zkracuje, zrychluje se střevní peristaltika. Zvýšené uvolňování oxidu uhličitého v žaludku může vyvolat příznaky dráždivého žaludku nebo pocit plnosti v nadbřišku. Sycené nápoje si oblíbili zejména „žaludkáři“. Zjistili, že pokud mají problém s trávením, bublinky jim v tom pomohou. Když se totiž dostanou do žaludku, ten začne vyrábět více trávicích šťáv a rozjede zpomalenou peristaltiku. Proto odborníci doporučují pít bublinky zejména při jídle, když fungují jako digestivum. Mnozí lidé se bojí toho, že zvýšené pH může poškodit žaludek nebo jiné části trávicího traktu. Bublinková voda je však mnohem méně kyselá než žaludek. Proto ho nemůže poškodit. Dle gastroenterologů není třeba si z bublin dělat těžkou hlavu. „Zdravý člověk vydýchá oxid uhličitý bez problémů nebo přímo ho „vygrgá“. Lidé s vážnými kardio nebo ledvinovými problémy teoreticky by měly být opatrnější, ale nemyslím si, že sklenici sodovky by jim mohl ublížit,“ řekl nám gastroenterolog. Se sycenými vodami by to neměli přehánět pacienti, kteří mají syndrom dráždivého tračníku. Uvolňování kysličníku uhličitého může způsobit větší nadýmání a plynatost. Lidé s nemocným srdcem, se žaludečními vředy nebo diabetici se sklonem k překyselování organismu by takové nápoje podle několika lékařů vůbec neměli pít. U pacientů se srdečními potížemi může vstřebávání oxidu uhličitého zvedat bránici, tlačit na hrudní oblast, zvyšovat tepovou frekvenci a může vyvolávat pocit srdečního selhávání nebo nějaké příhody.
  • Dýchací systém: Při rychlém vstřebávání oxidu uhličitého sliznicemi se mění poměr vydechovaného a vdechovaného vzduchu. Zvyšuje se dechová frekvence a vzrušivost centrálního nervového systému. Zvyšuje se krevní tlak.
  • Ledviny: Močopudný účinek přijatého oxidu uhličitého vede k většímu vylučování vody a minerálních látek. Krev: Voda s oxidem uhličitým posouvá pH ke kyselejšímu. Ne všichni lidé jsou schopni tento posun kompenzovat.

Perlivá voda a krása – jak vše funguje?

Podívejte se společně s námi na to, jak vám miliony bublinek mohou pomoci v tom, abyste vypadali dobře.

Sponzorováno

Než se podíváme na konkrétní možnosti použití, je dobré říci, jak perlivá voda v oblasti vaší krásy vlastně funguje. Určitě se nejedná o nic složitého. Ba naopak. Hlavní roli zde hrají právě bublinky, na které lze pohlížet jako na velmi malé kartáčky, které po kontaktu s vaší pletí dokonale splní svůj úkol. Tím není výživa nebo cokoliv podobného, ale je to hlavně čištění. Díky používání perlivé vody tak můžete zcela eliminovat jakékoliv prodávané, nebo i doma vyráběné peelingy. Samozřejmě platí, že čím více bublin voda obsahuje, tím samozřejmě lépe.

U normální pleti stačí jednou týdně

Pokud máte normální pleť, není nutné perlivou vodu používat jakkoliv často. Jelikož jsme zmínili, že se jedná o dobrou náhradu peelingu, je dobré při tomto postupu dodržovat pravidla, jako při klasickém čištění. To hlavní, na co myslet, je pravidelnost. Ideální je u normální pleti čištění tímto způsobem zhruba jednou za týden. A jaký je ideální postup?

  1. Nalijte dostatečně perlivou vodu do vhodné nádoby
  2. Ponořte do ní obličej na 10 – 30 sekund
  3. Opláchněte proudem klasické vody z kohoutku

Mastnou pleť můžete čistit častěji

Pokud máte spíše mastnou pleť, můžete postupovat zcela stejnou cestou. Jenom s tím rozdílem, že ji nemusíte čistit jenom jednou týdně, jelikož je možné ji čistit i třikrát do týdne. Díky tomu mnohem lépe odstraníte jakoukoliv starou kůži a odumřelé buňky. Prospějete také jednotlivým mazovým kanálkům a po několika týdnech budete moci pozorovat rozdíl v tom, že případné mastné odlesky už nebudou tak výrazné.

U suché pleti myslete na vyšší jemnost

Pokud máte suchou pleť, je perlivá voda také celkem dobrým pomocníkem. Zde ale doporučujeme zvolit především její vyšší jemnost. Jak toho docílit? Existují dvě osvědčené cesty, které zcela určitě nezklamou. První cesta je spojená s tím, že zvolíte vodu, která bude takzvaně jemně perlivá. Obsah bublinek v ní nebude tak výrazný, jako v klasické. Druhou možností je jednoduché ředění. Pokud máte suchou pleť, doporučuje se kombinovat perlivou vodu s tou bez bublin, a to v poměru 1:1. Samotný proces aplikace je následně stejný, jako když máte pleť běžnou. Ideální je dodržet dobu 30 vteřin a aplikovat perlivou vodu zhruba jednou týdně.

Co v případě citlivé pleti?

Ta je obecně velký problém, a to jak v souvislosti s využíváním různých kosmetických přípravků, tak i v souvislosti s péčí o pleť pomocí perlivé vody. Pokud trpíte citlivou pletí, je ideální mrknout hlavně na složení, které používaná voda má. Je ideální, pokud je co možná nejčistší. V takovém případě byste měli eliminovat výskyt:

  • Chlóru
  • Minerálů
  • Dalších příměsí

Pokud máme být konkrétní, je v případě citlivé pokožky ideální zvolit si nejlépe kohoutkovou vodu, kterou následně přefiltrujete, třeba pomocí speciálních konvic. Tím získáte jistotu čistoty. Následně už stačí dodat jí jemnou perlivost. I na to dnes existuje řada produktů pro domácí použití. Takto připravenou vodu následně můžete jednou týdně používat i na čištění citlivé pleti.

Pozor na složení

Máme zmapováno, že perlivá voda v souvislosti s vaší pletí skutečně dokáže pomoci. Nejenom, že je její použití velmi snadné, ale říci musíme i to, že je její použití také velmi levné. Co ale nesmíme opomíjet, to je také nutnost hlídat konkrétní složení. Nejenom u citlivé pleti, ale i obecně je dobré hlídat obsah jednotlivých látek. Některé totiž mohou mít neblahý vliv třeba na vysoušení naší pleti, stejně i na to, že časté působení může způsobit i různá drobná podráždění. Ideální je tedy volit buď vodu z kohoutku, řádně přefiltrovanou, nebo kupovat vždy různé druhy s různým složením. Síla potřebných bublinek bude vždy stejná, přičemž různorodé složení zajistí, že na vaši pleť nebude dlouhodobě působit žádná s případných nežádoucích látek.

Sponzorováno

Pijete a používáte perlivou vodu? Nebo spíše tu neperlivou? Napište nám do komentářů.

Co si dále přečíst na toto téma?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva