Sponzorováno

Parestézie (mravenčení) – příznaky, příčiny, léčba – jak na ni? 4.88/5 (92)

  • Parestézie je termín používaný pro popis neobvyklých pocitů na kůži, jako je brnění, píchání, necitlivost nebo svědění. Tyto pocity jsou obvykle bez zjevného důvodu a často se objevují v končetinách, jako jsou ruce, nohy, prsty nebo chodidla, ale mohou se vyskytnout i v jiných částech těla. Lidé tento pocit často popisují jako "mravenčení" nebo "pálení."
  • Léčba závisí na příčině. Pokud je příčinou parestézie závažný zdravotní problém, může být nutné vyhledat lékaře.
  • Pokud parestézie přetrvává dlouhodobě, zhoršuje se, je spojena s jinými symptomy (např. slabost, závratě, poruchy vidění) nebo pokud máte podezření na závažnou příčinu, jako je cukrovka nebo roztroušená skleróza, je důležité konzultovat problém s lékařem.

Na parestézii můžete zkusit i akupunkturu.

Na parestézii můžete zkusit i akupunkturu.

Máte pocit, jako by se vaše kůže pálila, brněla, píchala, svědila nebo byla i podivně necitlivá bez nějakého zjevného důvodu? Pokud je vaše odpověď ano, můžete trpět parestézií, která je definována jako abnormální pocit mravenčení na těle.

Parestézie může postihnout jakoukoli část těla, ale nejčastěji se vyskytuje na rukou, pažích a nohou. Je to tedy nějaký pocit brnění či mravenčení bez zjevného vnějšího důvodu. Parestézie může být chronická nebo akutní.

Příznaky parestézie

Časté příznaky parestézie jsou znecitlivění v oblasti, slabosti, brnění nebo pocity pálení, bodavá bolest a problémy s pohyblivostí. Tento problém může být dočasný nebo chronický. Dočasný záchvat parestézie může být způsoben neustálým tlakem na ruce nebo nohy, vystavení chladu, špatným oběhem nebo špatné spánkové poloze.

Příčiny parestézie

Chronická parestézie má četné příčiny, včetně nedostatku vitaminů nebo jiných nedostatků živin, opakujících se pohybů, neurologické poruchy. Riziko chronické parestézie se s věkem zvyšuje.

Prakticky kdokoli může zažít dočasnou parestézii. K perestézii můžete být také náchylnější, pokud provádíte často nějaké opakující se pohyby, nadměrně pijete nebo máte diabetes typu 1 nebo 2, máte nějaké nějaké autoimunitní onemocnění nebo neurologické onemocnění, jako je třeba roztroušená skleróza.

Parestézie často vzniká při některých poškozeních nervů – při neuropatiích, např. při cukrovce.

Dočasná parestézie obvykle probíhá bez léčby. Pokud však parestézie přetrvává, měli byste si určitě vyžádat lékařské ošetření. Doktor vám jistě pomůže. V našem článku se zaměříme na domácí léčbu parestézie. Podívejte se na metody, které doporučujeme. Ale pamatujte, že pokud vás tento problém trápí dlouhodobě, měli byste oslovit lékaře. Jak tedy na tu domácí léčbu? Co vám uleví?

1. Teplé zábaly

Pokud trpíte akutní parestézií, použití teplých zábalů může pomoci zvýšit přívod krve do postižené oblasti – to vám může okamžitě ulevit od nepohodlí.

  1. Namočte žínku do teplé vody a vymačkejte přebytek vody.
  2. Dejte teplou žínku na postiženou oblast na dobu 5 až 7 minut.
  3. Opakujte toto několikrát denně, dokud nezmizí necitlivost nebo jiné nepohodlí související s parestézií.
  4. Můžete si také dát teplou sprchu nebo použít ohřívací podložku pro zmírnění nepohodlí. To je také možné.

2. Hořčík

Hořčík je základním minerálem, který váš nervový systém potřebuje pro správnou funkci. To je důležité pro prevenci jakéhokoli poškození nervů. Tento minerál také zajišťuje správný a bezproblémový krevní oběh v těle.

Ve skutečnosti je nízká hladina hořčíku v těle jednou z častých příčin parestézie.

  • Jezte potraviny bohaté na hořčík, jako je tmavě zelená zelenina, ořechy, semena, ovesné vločky, arašídové máslo, sója, avokádo, banány, tmavá čokoláda a nízkotučné jogurty.
  • Smíchejte 1 šálek Epsomské soli v teplé lázni. Namočte v této lázni problémovou část těla na dobu 20 minut, 3 krát týdně.
  • Další možností je stříkání hořčíkového oleje na kůži po sprchování a následné opláchnutí po 20 minutách. Hořčíkový olej můžete připravit i doma. Převařte 1 šálek destilované vody a rozpusťte v něm 1 šálek Epsomské soli. Nechejte jej vychladnout a poté jej přeneste do lahvičky. Tento olej můžete skladovat až 1 měsíc.
  • Můžete také jednoduše užívat doplňky obsahující hořčík (ideálně po konzultaci s lékařem).

3. Masáž problémového místa

Masáž, ať už s olejem nebo bez oleje, je také velmi užitečná. Zlepšuje krevní oběh, což ve finále zlepšuje příznaky parestézie. Navíc masáž stimuluje nervy a zlepšuje jejich funkci.

  1. Na zasaženou oblast naneste teplý olivový, kokosový nebo hořčičný olej (poslední jmenovaný je dobrý díky tomu, že obsahuje hodně hořčíku).
  2. Masírujte oblast v kruhových pohybech s pevnými prsty po dobu nejméně 5 minut.
  3. Opakujte masáž několikrát denně.

4. Ricinový olej

Ricinový olej je dalším skvělým prostředkem, jak zmírnit příznaky parestézie. Tento olej vniká hluboko do tkání a pomáhá zmírnit nepohodlí související s parestézií. Navíc látky v ricinovém oleji mají vyrovnávací účinek na nervový systém.

Sponzorováno

  1. Naneste na bavlněný hadřík ricinový olej.
  2. Volně ho omotejte kolem problémové oblasti.
  3. Obalte hadřík plastovým sáčkem nebo kusem igelitu.
  4. Umístěte na to ohřívací podložku – cca na dobu 20 až 30 minut.
  5. Odstraňte zdroj tepla a nechte balení ricinového oleje působit na postižené oblasti několik hodin, nejlépe přes noc.
  6. Dělejte to takto 4 až 5 krát týdně.

5. Vitamíny skupiny B

Pro zajištění správné nervové funkce a snížení nepohodlných příznaků parestézie musíte poskytnout tělu dostatečné množství vitaminů skupiny B.

Ve skutečnosti může nedostatek vitaminů B, zejména B1, B6 a B12, způsobit necitlivost v těle.

  • U vitaminu B1 konzumujte potraviny jako arašídy, pšeničné otruby a para ořechy.
  • U vitaminu B6 konzumujte avokádo, banány, maso, fazole, ryby, cereálie z celozrnných obilovin, jako je ovesné vločky, mléko, sýr, jogurt, ořechy, semena a sušené ovoce.
  • U vitamínu B12 jezte maso, ryby, vejce, mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku a kvalitní cereálie.
  • Po konzultaci s lékařem můžete také brát různé doplňky stravy s vitaminem B.

6. Cvičení

Další dobrou léčbou na parestézii je provádění některých základních cviků pro zlepšení krevního oběhu v problematické oblasti. Navíc pravidelné cvičení zlepšuje mobilitu a zabraňuje mnoha zdravotním problémům. Cvičení dále pomáhá kontrolovat hladinu cukru v krvi, což je zvláště důležité u diabetiků, kteří mají vyšší riziko tohoto stavu.

  • Dejte si 30-45 minut chůze, dvakrát denně.
  • Jízda na kole, jogging nebo plavání (prováděné pravidelně) také zlepší váš krevní oběh.
  • Kardio cvičení a aerobní cvičení po dobu 30 minut, 5 dní v týdnu, také hodně pomohou.
  • Můžete také vyzkoušet jógu, ale ujistěte se, že ji děláte správně. Špatně prováděné cviky tolik nepomohou.

7. Akupunktura

Můžete se spolehnout na akupunkturu, je to součást tradiční čínské medicíny používané po tisíce let k léčbě parestézie. Při akupunktuře jsou do postižené oblasti zapíchány tenké jehly, které mohou řešit příčinu abnormálních pocitů. Existuje mnoho akupunktur, které při stimulaci zlepšují krevní oběh v celém těle.

Nejlepší je, aby akupunktura byla provedena odborníkem, který se na ni přímo specializuje. Může trvat několik sezení, než se problém vyřeší.

8. Zázvorový čaj

Zázvor může pomoci zlepšit krevní oběh a snížit příznaky parestézie. Obsahuje sloučeniny, které mají na tělo oteplovací účinek, což vede k lepšímu krevnímu oběhu. Stimuluje také nervový systém.

  • Pijte zázvorový čaj dvakrát nebo třikrát denně. Chcete-li udělat čaj, vařte 1 lžíci tence nakrájeného zázvoru ve 2 šálcích vody po dobu 10 minut. Přidejte med a vypijte.
  • Další možností je podávat tablety s výtažky ze zázvoru – to ale pouze po konzultaci s lékařem.

9. Určitě se vyhněte nadměrnému užívání alkoholu

Alkohol může hodně zhoršit periferní neuropatii (postižení nervového systému) a může zhoršit příznaky parestézie. Má škodlivý účinek na krevní oběh a nervové funkce. Je nejlepší přestat ho pít úplně nebo alespoň ho velmi omezit. Mírná konzumace alkoholu je definována tak, že ženy mají nárok na jeden drink denně a muži až na dva nápoje denně (nějaké slabší, víno například).

10. Jednoznačně skoncujte s kouřením

Kouření cigaret může velmi negativně ovlivňovat oběh i funkci nervového systému, čímž se zvyšuje riziko parestézie a dalších komplikací neuropatie. Také kouření má samozřejmě negativní vliv na celkové zdraví. Proto je nejlepší zcela přestat kouřit. Požádejte o pomoc odborníky i přátele a členy rodiny, aby vám pomohli, když přestáváte kouřit. Také se vyvarujte vystavení pasivnímu kouření.

Další tipy proti parestézii

  • Noste na noc zápěstní dlahy, abyste snížili kompresi nervů ve vašich rukou a zabránili parestézii v noci.
  • Pokud je to možné, vyhněte se opakovaným pohybům. Pokud potřebujete provádět opakující se pohyby, často si dávejte přestávky a odpočinek.
  • Aplikujte krém s kapsaicinem na postiženou oblast – tak získáte další úlevu od příznaků.
  • Noste volné oblečení a volnější boty – to může být také užitečné.
  • Pravidelně konzumujte odpovídající množství vitamínu E (nebo spíše potraviny bohaté na tento vitamín), abyste zajistili správné neurologické funkce ve vašem těle.
  • Vyhýbejte se negativním faktorům, jako jsou různé stísněné pozice nebo vystavení se toxickým chemikáliím, které mohou způsobit poškození nervu.
  • Udržujte se v kondici a mějte zdravou a příměřenou váhu.

Sponzorováno

A co vy? Jak s parestézií bojujete vy? Budeme moc rádi za komentáře.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

3 Komentářů u článku “Parestézie (mravenčení) – příznaky, příčiny, léčba – jak na ni?”

  1. Miroslav Hnilička napsal:

    ČLÁNEK VYNIKAJÍCÍ – potvrzuje moji zkušenost. Velice by mně před asi 15 lety pomohl. Ve věku 65 let zůstaly moje nohy skoro mrtvé. 17 vyšetření bylo kupodivu zcela negativních, až na sníženou rychlost signálů v nervech do končetin. Jen vyšetření magnetickou rezonancí jaksi chybělo. Měl jsem pochopení – bylo drahé, léčení rostroušené sklerózy by bylo ještě dražší, já už důchodce. Poslední rada neurologa byla „to už vyžaduje jenom trpěliost“. Žádné doporučení jak si pomáhat výživou, ač jsem o ně žádal. Pochopitelně, čekárna přeplněná pacienty mladšími. Já už ale nebyl nováček v oblasti léčení výživou. Studoval jsem možnosti, 1-2 roky, 1-2 tisíce hodin. První rok jsem bral skoro smrtelné dávky vitamínů B a spousty dalšího. Nepomáhalo. Nevyzpytatelná ataka typická pro RS pokračovala. Pak jsem do jídelníčku přidal, a to denně: min.100g jater, min. 60g kvasnic, min.3 pol. lžíce čerstvých pšeničných otrub. Do 3 dnů mrtvé nervy oživly, potíže klesly na 1/10. Tak je tomu dosud. Dávky jsem mohl podstatně snížit. Když ucítím brnění, trochu je zvýším. Lyžování – slalom by se mně nedařil, ale odvodem na vojenskou prezenční službu (v šedesátých letech min. století) bych i jako osmdesátník asi prošel.
    Tož tak. A není to jediná záležitost kdy jsem si musel momoct sám. Vážím si chirurgů, očních lékařů, a dalších profesí řešících akutní stavy. Ale co se týká civilizačních nemocí, ty jakoby současná medicína aktivně podporovala. Svou ignorací významu výživy, protlačováním léků. K nápravě zřejmě nedojde dokud nebude celosvětově zakázáno patentování léků. Ted asi nikdy.

  2. Kateřina Formánková napsal:

    Milý pane Hniličko,
    děkuji Vám za Váš příspěvek, trochu naděje v beznaději. Je mi 63 let a mám stejné potíže a navlas stejné zkušenosti s tím věčným hledáním cesty bez těch chemikálií od lékařů. Prosím, mám dotaz: ta játra syrová nebo vařená? Fakt to pomáhá? Vypadá to skoro jako žert. Když Vás to nebude obtěžovat, napište mi (k.for@seznam.cz) nebo zavolejte: 602266218
    Těším se na nějakou zprávu od Vás, moc prosím. Mám pro Vás také jedno řešení, která snad pomáhá. To je na delší řeč.
    Buďte zdráv!!!

    Kateřina Formánková

  3. Lenka napsal:

    Dobry den. Precetla jsem lecbu na parestezii. Opravdu Vam pomahaji jatra, otruby a kvasnice. Dekuji za odpoved.Kohoutova

Zanechat komentář ke článku

Zpráva