Sponzorováno

Papworthova metoda dýchání – co je to a kdy se používá? 4.5/5 (18)

  • Papworthova metoda dýchání je technika dýchání navržená k léčbě různých respiračních problémů, zejména astmatu, chronické obstrukční plicní nemoci (COPD) a úzkosti z problémového dýchání.
  • Tato metoda se zaměřuje na učení jedinců, jak dýchat efektivněji a zvládat své dýchání pomocí specifických cvičení a technik.
  • Papworthova metoda zdůrazňuje význam dýchání nosem před dýcháním ústy. Nosní dýchání pomáhá filtrovat, zahřívat a zvlhčovat vzduch, což může snížit podráždění dýchacích cest.
  • Tato metoda podporuje pomalé a hluboké dýchání, na dlouhé vdechy a výdechy. Pomalé dýchání může snížit úzkost a napětí a také pomoci ovládat dýchací frekvenci.
  • Papworthova metoda zahrnuje i cvičení svalové relaxace, která pomáhají uvolňovat napětí v hrudníku a břišní oblasti, což může zlepšit dýchání.
  • Cílem Papworthovy metody dýchání je pomoci jednotlivcům zlepšit kontrolu nad svým dýcháním, snížit úzkost z dýchání a zlepšit funkci dýchacího systému. Tato technika může být prováděna samostatně nebo pod dohledem instruktora, fyzioterapeuta nebo dalšího zdravotního pracovníka. Je důležité si uvědomit, že Papworthova metoda dýchání nenahrazuje léčbu předepsanou lékařem, ale může být užitečným doplňkem k léčbě respiračních potíží.

Co je to Papworthova dýchací technika?

Papworthova dýchací technika je používána respiračními fyzioterapeuty ke kontrole dýchání a ke správnému dýchání. Papworthova technika podporuje jemnější, uvolněnější dýchání pomocí břicha, spíše než pomocí hrudníku.

Papworthova dechová technika sestává ze série bráničních dechových a relaxačních cvičení a učí pacienty, které svaly používat při dýchání a jak se vyhnout příliš hlubokému nebo příliš rychlému dýchání – tato metoda zdůrazňuje dýchání nosem. Technika je upravena tak, aby vyhovovala aktivitě pacientů; to umožňuje pacientům začlenit tuto techniku do jejich každodenního života s následným zlepšením kvality života.

Tato technika je nejúčinnější při použití v kombinaci s léky na astma. Nenahradí potřebu léků na astma, ale může snížit závislost a frekvenci, kterou jsou vyžadovány.

Sponzorováno

Jaké jsou výhody Papworthovy dýchací techniky?

Papworthova dýchací technika zmírňuje příznaky respiračních stavů prostřednictvím následujících výhod:

  • Díky tomu je dýchání kontrolovanější a efektivnější
  • Je vhodná i pro snížení úzkosti
  • Může snížit závislost na lécích

Tyto účinky v konečném důsledku vedou k lepší kvalitě života, kdy jste méně závislí na lécích a jste schopni lépe vykonávat činnosti každodenního života.

Komu by mohla prospět Papworthova dýchací technika?

Papworthova dýchací technika je prospěšná u každé osoby, která má dýchací potíže, jež způsobují změněné dýchání. Mezi lidi, kteří pravděpodobně budou mít prospěch z učení a praktikování Papworthovy dýchací techniky, patří:

Chcete-li zjistit, zda by vám Papworthova dýchací technika mohla být prospěšná při zvládání vašeho respiračního stavu, zeptejte se na to svého lékaře.

Shrnutí

Tato metoda, vyvinutá v Papworth Hospital, se používá již více než 50 let. Soustředí se na používání vaší bránice, když dýcháte. To znamená, že s touto technikou používáte více kapacity plic a vaše dýchání se s delším výdechem zpomalí. Většina pohybů při dýchání by měla pocházet z oblasti žaludku a ne z hrudníku. Tato metoda je užitečná pro lidi s mírným až středně těžkým astmatem.

Sponzorováno

Znáte Papworthovu dýchací techniku? Napište nám do komentářů.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva