Obsah článku
Jak se projevuje pálení žáhy?
S pálením žáhy se denně setkává až desetina dospělé populace. Za život tato komplikace potká až 40% dospělých a běžně se vyskytuje u poloviny těhotných žen. U těhotných žen se považuje za normální a často příznaky pyrózy samovolně odejdou s porodem.
Čím to je?
Jedná se o zpětný návrat žaludečních šťáv do jícnu. Silně kyselé žaludeční šťávy dráždí sliznici jícnu a dochází tak k nepříjemnému pocitu „pálení žáhy“. Je to prakticky podobný mechanismus jako u zvracení, ale děj neprobíhá reflexně, není provázen dávením ani křečemi. To způsobuje nepříjemný pocit pálení za hrudní kostí, nadměrné slinění, pocity cizího tělesa v krku nebo obtížné a bolestivé polykání.
Za časté pálení žáhy si ve většině případů můžeme sami. Jíme ve spěchu, nepravidelně a nezdravě. Pokud už nás žáha začne zlobit, existuje celá řada přípravků, které nám uleví. Mnohem lepší ale je, aby takové stavy přicházely co nejméně.
Je pálení žáhy nebezpečné?
Samotný ojedinělý výskyt refluxu nebývá nebezpečný. Úlevu vám většinou přinese zvýšená poloha horní poloviny těla nebo vypití sklenky vlažné vody. Pokud máte tyto obtíže již opakovaně, je třeba se poradit s lékařem. Spíše než obtížně bojovat s nepříjemným pálením, je výhodnější těmto stavům předcházet. Pomocí několika režimových opatření, která Vás většinou ani příliš neomezují, můžete dosáhnout docela dobrých výsledků. Zabráníte tak situacím vyžadujícím dlouhodobé podávání léků. Při tomto režimu je možné užívat i doplňky stravy. Tyto přípravky je samozřejmě možné užívat i jako součást celkové léčby.
Sponzorováno
Co proti pálení žáhy?
- sledujte potraviny, které vám způsobují potíže a těm se příště obloukem vyhněte
- u jídla nespěchejte, pořádně kousejte a vyvarujte se pouze jedné velké porce denně (už vůbec ne na večer), rozložte si jídlo na celý den
- odpusťte si příliš ledové či horké nápoje
- vyvarujte se sklánění se nad talířem a veškerých činností záhy po jídle v předklonu
- snižte ve svém životě stres, stahování žaludku s ním spojené ho totiž nutí vyrábět více žaludečních šťáv
- omezte kouření, obsažený nikotin uvolňuje žaludeční svěrač
- neutahujte pas těsným oblečením nebo páskem
- spěte tak, aby hlava byla výše než nohy
- vyhněte se nadváze
Časté pálení žáhy v těhotenství
Prvním důvodem bývají hormonální změny v těhotenství, při kterých se snižuje napětí ve stěnách zažívacího ústrojí. Dochází tak k oslabení funkce žaludečního uzávěru (žaludek – jícen) a k pomalejšímu odcházení obsahu žaludku do dvanáctníku.
V těhotenství se zcela logicky zvětšuje děloha, která stále více tlačí na žaludek a posunuje ho směrem nahoru. To je další příčina pálení žáhy v těhotenství.
POZOR: Těhotné ženy by neměly bez konzultace se svým ošetřujícím lékařem pít Aloe vera gel ani volně prodejná antacida!
Co se děje v ústech
Potraviny běžně přijímáme ústy, kde pomocí ozubených čelistí dochází k mechanickému rozmělnění a k enzymatickým procesům neboli k natrávení potravy. Naše sliny obsahují např. důležitý trávicí enzym ptyalin.
Zkuste žvýkat kousek obyčejného rohlíku. Po několika minutách začnete cítit nasládlou chuť. Proč? Ptyalin obsažený ve slinách rozštěpil makromolekuly škrobu až na nejjednodušší cukr glukózu. A ta má sladkou chuť.
Co se děje v žaludku
Natrávené potrava postupuje jícnem do žaludku. V něm je pohybem žaludečních stěn ještě více mechanicky rozmělněna. Chemickým působením kyseliny chlorovodíkové (solné), enzymů (pepsin, gastrin) a dalších látek je trávenina chemicky štěpena. Díky kyselině panuje v žaludku silně kyselé prostředí. Žaludek produkuje přibližně 3 litry šťáv denně a jejich kyselost vyjadřovaná veličinou pH se mění podle denního cyklu a složení potravy (1,5 až 2).
TIP: 13 přírodních tipů jak na pálení žáhy
Video: Rady na pálení žáhy
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zažívací potíže
Přečtěte si také naše další články
[…] onemocnění dnešní doby, způsobují bolest břicha, nevolnost, špatné dýchání a také pálení žáhy. Mohou být způsobeny nesprávnými stravovacími návyky, jako je nepravidelná strava, příliš […]
[…] budete pít příliš mnoho citronové šťávy, můžete si vyvolat pálení žáhy, nebo si zhoršíte již aktuální zdravotní problém. Příznaky pálení žáhy jsou pocit […]
[…] kostí a následky: kazivost zubů a pórovitost kostí, křehkost tepen a žil, křečové žíly, pálení žáhy – podráždění jícnu žaludeční kyselinou nebo žlučí (natrávený obsah žaludku […]
[…] Lidé, kteří mají problém s krevním tlakem, srdcem, žaludečními vředy, trávením a pálením žáhy, by se o vhodném množství měli poradit s […]
[…] ta kvašená, pomůže při trávení bílkovin obsažených v mase a také s nadýmáním, pálením žáhy či bolestmi břicha. Kysané zelí zároveň podpoří tvorbu probiotických bakterií, které […]