Sponzorováno

Ověřeno: Čokoláda zkvalitňuje stárnutí 4.67/5 (9)

Ověřeno: Čokoláda zkvalitňuje stárnutíObjevné výpravy mořeplavců přinášely do Evropy mnoho nových a neznámých věcí. Když v roce 1503 přivezl Kryštof Kolumbus první kakaové boby, neměli Evropané o jejich zpracování žádné znalosti. Znalosti aztéckých indiánů o jejich zpracování a úpravě přivezl do Evropy o 19 let později španělský dobyvatel Hernando Cortés a horký povzbuzující nápoj „xocotlatl“ (v indiánském jazyce: ovoce a voda) připravovaný dle původní receptury z rozemletých plodů stále zeleného kakaovníku, zahuštěný kukuřičnou moukou s vanilkou a chilli. Tento nápoj začal dobývat Španělsko a pozdější celou Evropu.

Dnešní tvář čokolády

Tabulková čokoláda, tak jak ji známe se na náš stůl dostala až v 19. století. V roce 1828 vyrobil Holanďan Conraad Van Houten první lis, kterým odděloval od kakaa jeho tučnou část – kakaové máslo. První vyrobená čokoláda byla hrudkovitá a hořká. V roce 1879 Švýcar Rodolphe Lindt vynalezl konšovací stroj, zařízení, které promíchalo čokoládu tak jemně, že se rozplývala na jazyku. Tím se otevřela cesta k dnešnímu rozšíření čokolády, jako nejoblíbenější cukrovinky.

Malé dávky této pochoutky podávané pravidelně podle finských odborníků mohou výrazně zkvalitnit život i ve vyšším věku. Dlouholetá studie potvrdila, že konzumováním hnědé lahůdky se totiž dodávají tělu látky, které dělají starší lidi pohodovejšími, optimističtějšího a udržují je v lepší kondici.

Čokoládou k větší psychické pohodě?

Finští experti z sledovali od roku 1960 lidí narozených mezi lety 1919 a 1934. Skupinu mužů se v průběhu testování několikrát ptali jak se cítí, jak vnímají svůj život a jaké konzumují sladkosti. Milovníci kvalitní čokolády byli štíhlejší, měli menší obvod pasu, trpěli méně často cukrovkou ve srovnání s ostatními muži, kteří si oblíbili jiné druhy cukrovinek. Lidé milující kakaovou pochoutku byli ve větší psychické pohodě a měli optimističtější přístup k životu. Vykazovaly i větší pocity štěstí, méně pocitů osamělosti a méně depresivních zkušeností.

Experti na výživu dali zelenou milovníkům čokolády. Vědci dokázali, že člověk, který pravidelně sní menší množství hořké čokolády, výrazně snižuje riziko vzniku krevních sraženin. Tedy pokud konzumujeme kvalitní čokoládu.

Sponzorováno

Tabulková čokoláda

Dnes víme, že energii tělu dodávají tuk a karbohydráty. Díky obsahu tuku je trávená pomalu a udržuje tak pocit plnosti a nasycení. Železo zase pomáhá dopravovat kyslík do mozku, což je považováno za pravděpodobnou příčinu větší duševní aktivity. Má vliv na vylučování endorfinů, čímž vyvolává okamžitý pocit pohody ideální útěcha při nešťastné lásce. Jedna tabulka čokolády dodá člověku celodenní dávku hořčíku. Je také bohatá na draslík, fosfor, vitamin E, proteiny, některé druhy čokolády s vyšším obsahem mléka jsou bohaté i na vápník a bílkoviny. Obsahuje kofein a fenyletylamin, modulátory podporující neurochemické procesy v mozku zapojení intelektu a odolnost proti únavě, dále některé druhy alkaloidů, např. mírně močopudný theobromin.

TIP: Konzumace kvalitní čokolády nemá vliv na tvorbu akné

Již staří Aztékové považovali čokoládu za pokrm bohů i lék proti chorobám a kakaové boby hráli v minulosti dokonce roli platidla. Ve Švýcarsku, které je špičkou v oblasti výroby čokolády, zkonzumuje každý obyvatel 11 kilogramů ročně. Češi se svými 6 kilogramy na osobu mají co dohánět.

Kvalitní hořká čokoláda – zdroj antioxidantů

Za nejkvalitnější považují odborníci hořkou čokoládu. Kvalitní hořká čokoláda, vlastně její kakaová složka, je bohatým rostlinným zdrojem antioxidantů. Chrání organismus před volnými radikály, které vznikají jako produkt všech procesů v těle a při větším množství mohou vážně poškozovat buňky a způsobovat jejich stárnutí. Důsledkem jejich negativních vlivů na organismus jsou zánětlivé procesy, ateroskleróza, kardiovaskulární onemocnění i vznik rakoviny. Antioxidanty jejich účinek neutralizují. Čokoláda zároveň obsahuje hořčík důležitý pro naše srdce a mozek, ale i další minerály, například síru, vápník a železo.

Ochránci zdraví jsou i flavonoidy, kterých obsahuje čokoláda dvakrát více než červené víno a třikrát více než zelený čaj. Sladký pamlsek je stejně nositelem vitamínů A, B a E, které jsou také potřebné pro činnost důležitých vnitřních orgánů. Kyselina stearová zase stabilizuje hladinu cholesterolu v krvi.

Jako významný zdroj energie je vhodná i pro sportovce, horolezce a turisty. Dokonce americká armáda zajišťuje vojákům každodenní příděl této pamlsky a je také součástí potravinové výbavy kosmonautů. Pamatujte, že musíte konzumovat jen kvalitní hořkou čokoládu.

Co si dále o čokoládě přečíst?

VIDEO: Čokoláda a naše zdraví (1. díl)

VIDEO: Čokoláda a naše zdraví (2. díl)

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva