Obsah článku
- Ornitoterapie je forma alternativní terapie, která využívá interakci s ptáky k terapeutickým nebo rehabilitačním účelům. Tato terapie je založena na přesvědčení, že kontakt s ptáky, péče o ně a pozorování jejich chování může přinést psychologické a fyzické výhody.
- Ornitoterapie je někdy využívána jako součást komplementární a alternativní medicíny a může se provádět ve zdravotnických zařízeních nebo v rámci rekreačních činností.
- Terapie s ptáky může zahrnovat různé aktivity, jako je krmení ptáků, péče o ptáky v zajetí nebo volně žijící ptáky, a také pozorování ptáků v přírodě. Ornitoterapie může být využívána v kontextu psychoterapie, rehabilitace po zranění nebo jako způsob relaxace a zlepšení duševního blaha.
- I když existují zprávy o pozitivních účincích, které může kontakt s ptáky mít na některé lidi, vědecký výzkum o účinnosti ornitoterapie je stále omezený a neexistují jednotné standardy pro provádění této terapie. Jedinci, kteří mají zájem o ornitoterapii, by měli konzultovat s odborníkem na zdraví nebo terapeutem, aby získali více informací a posoudili, zda by tato forma terapie byla vhodná pro jejich potřeby.
Ornitoterapie se používá k léčbě lidí všech věkových skupin trpících různými zdravotními komplikacemi. Tato terapeutická metoda je určena jak pro děti, tak i pro seniory.
Samotná terapie je dokonale vhodná pro osoby se zdravotním postižením jako poliomyelitida, svalová dystrofie, epilepsie. Ornitoterapie významně zlepšuje jemné i hrubé pohybové dovednosti spolu s pohybovými orgány jako celku.
U autistických lidí hrají zvířata role mediátorů mezi jejich vnitřním a okolním světem.
Ornitoterapie je druh animoterapie
Animoterapie, ve které se pracuje se všemi druhy zvířat také napomáhá léčení vážně nemocných pacientů, jejichž primárním problémem není nutně jejich psychický stav. Např. onkologicky nemocní pacienti, pacienti se zotavující se po operaci apod. Samovolné uzdravení se aktivuje prostřednictvím mazlení se se zvířetem a verbální i neverbální komunikace – v důsledku toho zkracuje čas na rekonvalescenci.
U pacientů s duševními chorobami pomáhají zvířata zlepšit stav pacienta přijetím břemene problémů a zármutků pacienta. Pouhá přítomnost zvířat odvádí pozornost pacienta od problémů, pomáhá to pacientovi dostat se rychleji z prožitých traumat.
Stává se docela často, že se introvertní jednotlivci otevřou po kontaktu se zvířetem, což jim pomáhá rychle se integrovat do společnosti.
Ornitoterapie
Pozorování ptáků je činnost, kterou si každý může vychutnat bez ohledu na úroveň dovedností. Pozorování ptáků se používá k zaměření pozornosti lidí se zvláštními potřebami. Ptáci jsou uklidňujícím zdrojem potěšení pro hyperaktivní lidi.
Ptáci používají zpěv jako způsob komunikace, je to jazyk ptáků. Ornitologové (specialisté na ptáky) si všimli, že zpěv ptáků má pozitivní vliv na člověka. Jako výsledek se objevila jedinečná věda – Ornitoterapie, neboli zpěv či pozorování ptáků jako léčba.
Sponzorováno
Akustické vlny, vibrace – ucho zachytí tyto vlny a transformuje je do elektrochemických signálů. Tento proces aktivuje pozitivní účinky v celém organismu. Ptačí zpěv nás uvolňuje, dává pozitivní emoce, uklidňuje a navozuje romantickou náladu.
Pro koho je vhodná ornitoterapie?
- mučené a zneužívané děti,
- hospitalizované děti,
- pacienty s onkologickým onemocněním,
- seniory,
- osoby s tělesným postižením,
- mentálně postižené osoby,
- autistické pacienty,
- osoby se sníženou citlivostí,
- pacienti s epilepsií,
- osoby v nouzové situaci,
- osoby trpící depresí,
- osoby s přetížením z práce.
Ornitoterapie a její využití ve světě
A kde se už tato metoda alternativní léčby používá?
- Nizozemí – je zaznamenáno používání na kardiologických klinikách;
- Austrálie – léčebný zpěv ptáků pomáhá při regeneraci kloubů a má pozitivní vliv na choroby páteře;
- Británie – bojuje se s ní proti zimní depresi
Zpět ptáků pomáhá
A kteří ptáci se při ornitoterapii používají?
Slavík tmavý – jeho zpět a písně pomáhají při depresích, bolestech hlavy, slabosti a chronické únavě.
Kos černý – jeho zpět má pozitivní vliv na srdce, při tachykardii, chronickém vysokém krevní tlaku.
Červenka obecná – pomáhá pacientům trpícím nespavostí, snižuje kloubní bolest, PMS, bolesti hlavy, křeče v žaludku, játra a léčí srdeční potíže.
Skřivan polní – léčí bronchitidu, trachelitidy a normalizuje krevní tlak.
Pěnice hnědokřídlá – je pro organismus pozitivní v obecném slova smyslu.
Čížek lesní – na podrážděnost, nespavost a bolesti kloubů.
Domácí kanárek – silné bolesti hlavy, vysoký krevní tlak, deprese, bolesti žaludku a střev.
Andulka – na stres či bolesti svalů.
Probíhá ornitoterapie?
Klasicky může obsahovat tyto prvky:
- kontakt s ptákem (papouškem)
- hry s papouškem
- tematické hry
- poslouchání zpěvného ptactva
A co vy? Máte s ornitoterapií nějaké zkušenosti? Budeme rádi za komentáře pod článkem.
Přečtěte si také o dalších druzích animoterapie
- Delfínoterapie – když delfíni léčí
- Hipoterapie narovnává křivá záda
- Ornitofobie – strach z ptáků – příznaky, příčiny a léčba
VIDEO: Poslechněte si – relaxační zpěv ptactva
Sponzorováno
Zdroje článku a studie
- Doses of Neighborhood Nature: The Benefits for Mental Health of Living with Nature. Autor: Daniel T. C. Cox, Danielle F. Shanahan, Hannah L. Hudson, Kate E. Plummer, Gavin M. Siriwardena, Richard A. Fuller, Karen Anderson, Steven Hancock, Kevin J. Gaston.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Alternativní medicína, Zvířata a zdraví i problémy
Přečtěte si také naše další články
Ano, mám zkušenosti s mým ptáčkem. holub-Pipín ( Nemůže lítat má amputaci půlky křidélka, odtržené svaly na nožce). Mám polyneuropatii, trombózy, záda od krční po kříž. Díky němu, hrou cvičím „krůcaj, krůcaj“, to mě nutí abych synchronizovaně točila chodidly, jako on hlavičkou pod křidýlka. Pak dělá koníčka, třepetá křidélky a otevírá zobáček, to chce abych se ohýbala a zvedala( koukání z okna a dávání buráčků). Na sedačce přebíhá ze strany na stranu u hlavy a jemně mě štípe, to točím hlavou za ním. Psychicky je to mazel, vítá jak pes. Je toho mnohem více, což nejde vše popsat. Všem doporučuji terapii s ptáky…:)