Sponzorováno

Opožděná puberta – kdy a jak ji řešit? 4/5 (11)

  • Opožděná puberta je stav, kdy u dítěte nedochází k typickým známkám dospívání v očekávaném věku.
  • U dívek: pokud do 13 let nezačnou růst prsa nebo do 16 let nedostanou menstruaci.
  • U chlapců: pokud do 14 let nezačnou růst varlata.
  • Pokud má člověk podezření na opožděnou pubertu, je dobré navštívit endokrinologa, který provede hormonální testy a případně doporučí léčbu.

Co je opožděná puberta?

Puberta je proces přeměny těla dítěte na tělo dospělého. Nestane se to samozřejmě přes noc a neděje se to u všech dětí ve stejném věku. Většina dívek prochází pubertálními změnami mezi 8. a 14. rokem a chlapci mezi 9. a 15. rokem. Opožděná puberta je nepřítomnost tělesných změn i za tímto věkovým rozmezím.

Puberta závisí na složitém mechanismu, který řídí mozek, hypofýza a pohlavní žlázy (vaječníky nebo varlata). Tyto orgány produkují hormony, které generují rysy puberty v těle vašeho dítěte.

  • Puberta u dívek je řízena estrogenem, produkovaným ve větším množství vaječníky v reakci na hormony hypofýzy.
  • U chlapců produkují varlata více testosteronu v reakci na stimulaci hypofýzy.

Selhání kdekoli v tomto řetězci způsobí zpoždění nástupu puberty.

Pokud vaše dítě nevykazuje žádné fyzické změny puberty do 14 let u dívek nebo 15 u chlapců, měli byste zvážit možnost, že trpí opožděnou pubertou. Váš lékař vyšetří vaše dítě a navrhne několik testů, aby zjistil příčinu. Může ho třeba poslat k endokrinologovi, lékaři s odbornými znalostmi v oblasti hormonálních poruch.

Příznaky opožděné puberty

Opožděný nástup puberty se pozná podle absence fyzických změn puberty. U dívek by vás měla varovat absence vývoje prsou do 14 let nebo absence menstruace do 16 let. U chlapců dávejte pozor na pomalý růst genitálií. Děti s opožděnou pubertou jsou také nižšího vzrůstu než jejich vrstevníci, kteří rychle rostou.

Jak v pubertě rostou dívky a chlapci

Jak v pubertě rostou dívky a chlapci

 

Opožděná puberta u žen

Dívky mohou vykazovat známky puberty již v 8 letech. Hlavní změny v jejich tělech jsou:

  • Vývoj prsou (thelarche)
  • Růstový spurt (rychlý růst do výšky)
  • Růst ochlupení v podpaží a ohanbí
  • Začátek menstruace
  • Širší boky a jiný tvar těla

Téměř všechny dívky budou vykazovat některé nebo všechny tyto příznaky ve věku 14 let. Pokud se tak nestane, pak je to považováno za opožděný nástup puberty.

Opožděná puberta u chlapců

Puberta u chlapců začíná někdy po 9 letech. Hlavní změny jsou:

  • Větší varlata a penis
  • Růst jemných vousů, chloupků podpaží a pubického ochlupení
  • Růstový spurt (rychlý růst do výšky)
  • Širší ramena a svalový rozvoj
  • Prohloubení hlasu

Téměř všichni chlapci budou mít takové změny někdy kolem věku 15 let. Pokud se tak nestane, jejich puberta se bere jako opožděná.

Příčiny opožděné puberty

Existuje velký rozsah toho, co je považováno za normální s ohledem na věk puberty. Kamarádi a spolužáci vašeho dítěte mohou začít s pubertou dříve, ale vaše dítě může být také v normálních mezích. Existuje obecně několik příčin, které mohou oddálit nástup puberty.

Rodinná záležitost

Pokud jeden z rodičů měl pozdní pubertu, je pravděpodobné, že se to stane i u dítěte.

Funkční příčiny

Funkční příčinou opožděné puberty je hypogonadotropní hypogonadismus. Produkce hormonu uvolňujícího gonadotropin (GnRH) z hypotalamu je zde zpožděna. Bez něj hypofýza neuvolňuje hormony ke stimulaci vaječníků nebo varlat. Estrogen nebo testosteron se neprodukují a puberta je opožděná. Hypogonadotropní hypogonadismus je někdy součástí některých syndromů, ale obvykle nemá žádnou příčinu.

Poruchy růstu – konstituční opoždění růstu

To jsou stavy ovlivňující růst kostí a děti nerostou do výšky tak rychle jako jejich vrstevníci. Více než polovina chlapců s opožděnou pubertou má konstituční zpoždění růstu. Časem tyto děti projdou pubertou a dosáhnou přiměřené výšky v dospělosti. Tento stav je považován za normální variantu růstu a váš lékař s ním nebude zacházet nijak agresivně.

Sponzorováno

Chronické onemocnění

Jakákoli dlouhodobá nemoc organismus zatěžuje. Růst a vývoj jsou obtížné pro tělo. Cystická fibróza, cukrovka, onemocnění ledvin, astma, srpkovitá anémie, celiakie a další mohou způsobit opožděnou pubertu. Vhodnou léčbou lze nemoc kontrolovat a umožnit progresi puberty.

Podvýživa

Nedostatek jídla nebo strava chudá na živiny může zpomalit růst a dospívání. Nedostatek jídla, nadměrná fyzická aktivita, poruchy příjmu potravy nebo nevyvážená strava mohou způsobit opožděnou pubertu.

Genetické poruchy

Chromozomální poruchy, jako je Turnerův syndrom a Klinefelterův syndrom, mohou zabránit nebo jen zpomalit pubertu. Takové diagnózy vyžadují laboratorní vyšetření. Pro zvládnutí různých projevů může být zapotřebí tým specialistů.

A jsou zde i jiné příčiny

Poruchy příjmu potravy, chemoterapie nebo radioterapie, prodělané onemocnění nebo operace na vaječnících nebo varlatech, metabolické poruchy, jako je galaktosémie, a další faktory mohou vést k opožděné pubertě. Třeba i některé léky mohou také oddálit pubertu.

Léčba opožděné puberty

Obvykle lékař provede kompletní fyzické vyšetření a objedná některé testy a třeba i rentgen. Pokud je nalezena základní lékařská příčina, její léčba obvykle dosáhne požadovaného výsledku. Pokud není zjištěno žádné onemocnění, může vám lékař doporučit počkat. Změny puberty často začínají samy v pozdějším věku. Je to celkem normální.

Léčba závisí na příčině opoždění:

  • Pokud jde o konstituční opoždění, často není potřeba žádná léčba – puberta nastane později.
  • U hormonálních poruch se podávají pohlavní hormony (estrogen pro dívky, testosteron pro chlapce).
  • Pokud je příčinou chronické onemocnění, zaměřuje se léčba na jeho zvládnutí.
  • U podvýživy se upravuje jídelníček a kalorický příjem.

Váš lékař může zahájit léčbu, pokud má vaše dítě nízké sebevědomí nebo psychosociální stres. Dalšími důvody pro zahájení léčby jsou šikana, zanechání sportu a špatné studijní výsledky. Léčba opožděné puberty spočívá v podávání testosteronu (u chlapců) nebo estrogenu (u dívek).

Léčba podáváním hormonů je obecně bezpečná a nemá dlouhodobé účinky. Zlepšuje rychlost růstu a sexuální dospívání během několika měsíců. Léčba se podává několik měsíců a sleduje se změny v pubertě. Jakmile je nástup potvrzen, může lékař léčbu ukončit. Tělu vlastní hormony obvykle převezmou vládu a pokračují v pubertálním vývoji.

Co byste měli dělat doma? Kromě lékařského ošetření:

  • Přihlaste své dítě do aktivit vhodných pro jeho tělesný typ.
  • Povzbuďte je, aby se dostatečně vyspali a jedli vyváženou a zdravou stravu. Je to v pubertě důležité.
  • Ujistěte se, že jsou fyzicky a společensky aktivní.

Důsledky opožděné puberty

Většina dětí s opožděnou pubertou dosahuje normální výšky a fyzických vlastností v dospělosti. K tomu může dojít přirozeně nebo s léčbou. Některé děti však mají během dospívání také problémy s duševním zdravím kvůli opožděné pubertě. Vidět, jak jejich přátelé rostou a vyvíjejí se, zatímco oni takoví zdánlivě nejsou, je skličující. Tyto děti mohou být také šikanovány nebo mohou být vynechány ze sportu.

Dítě s opožděnou pubertou byste měli uklidnit a povzbudit. Naučte je přijímat a mít rádi své tělo v každé fázi života tím, že sami budete dobrým vzorem pro představu těla. Řekněte svému dítěti často, že opožděná puberta je normální. Postupem času budou stejně vysocí a dobře vyvinutí jako jejich přátelé.

Některé děti mohou být v depresi a stáhnout se ze společenských aktivit. Možné jsou i školní problémy. Pomoci může terapeut nebo poradce spolu s emocionální podporou doma.

Sponzorováno

Opožděná puberta není nebezpečná a téměř ze všech dětí nakonec vyrostou zdraví dospělí. Ale některé děti s opožděnou pubertou mají základní zdravotní problémy. Pokud vaše dítě neroste a nevyvíjí se až do pozdního věku, měli byste se poradit s jeho lékařem.

Studie a zdroje článku

  • Delayed Puberty Autoři: Christine Tang; Anoosh Zafar Gondal; Middey Damian.
  • Zdroj obrázku: moremar / depositphotos.com

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva