Sponzorováno

Opalování v soláriu – ano či ne? 4.83/5 (12)

  • Opalování v soláriu není obecně považováno za zdravé. Existuje mnoho zdravotních rizik spojených s nadměrným vystavením se umělému UV záření, které solária poskytují.
  • Umělé UV záření z solária může poškodit DNA v buňkách kůže a zvyšovat riziko vzniku rakoviny kůže, včetně melanomu, nejzávažnější formy rakoviny kůže.
  • Nadměrné opalování v soláriu může způsobit předčasné stárnutí kůže, jako jsou vrásky, pigmentace a ztráta elasticity.
  • Při použití solária může dojít k popáleninám a poškození kůže, zejména pokud se nejsou dodržovány doporučené časy expozice.
  • UV záření může také poškodit oči a zvyšovat riziko vzniku katarakty a jiných očních problémů.
  • Nadměrné vystavení UV záření může oslabit imunitní systém a zvyšovat riziko infekcí a nemocí.
  • Zdravotní organizace, včetně Světové zdravotnické organizace (WHO), doporučují vyhýbat se soláriím a místo toho preferovat opalování na slunci s použitím opalovacího krému s vysokým UV faktorem a dodržováním opatření k ochraně kůže před přehřátím a spálením.
  • Opalování v soláriu není bezpečná alternativa k opalování na slunci a může mít vážné dlouhodobé důsledky pro zdraví kůže a celkového zdraví.

Opalování v soláriu - ano či ne?Dá se říct, že existují dva tábory. Jedni příznivci a mnohdy se dá říct i závislostí na opalování posedlí jedinci, kteří si bez pár minutek v soláriu už nedokážou představit svůj život.
Vždyť přece opálený člověk vypadá mnohem lépe – zdravěji, vitálněji a také, což bývá častým důležitým argumentem, také štíhleji. Tato skupina pak hledá veškeré další argumenty, které svědčí pro opalování v soláriu.
Pak existuje druhá skupina odpůrců. V posledních letech, kdy trend opalování v soláriu pomalu klesá, se pak tato skupina čím dál víc rozrůstá. Bohužel pro příznivce, v této skupině jsou zastoupeni především lékaři a vědci.

Ještě před časem jsem patřila spíše optimisty a chtěla jsem věřit tvrzení, že veškeré pesimistické prognózy jsou přehnané, a že je třeba řídit se pravidlem všeho s mírou. Ale s blížícím se jarem a množícími se slevami a akcemi solárních studií jsem se rozhodla tuto záležitost blíže prozkoumat.

Nejdříve se podíváme, na co vlastně lákají solární studia.

 

VÝHODY OPALOVÁNÍ V SOLÁRIU

Když někdy zvažujeme, zda půjdeme do solária nebo ne, určitě se snažíme zvažovat všechna pro a proti.

  • V první řadě jde o relax a odpočinek, často se uvádí, že světlo a teplo solária pomáhá lépe překonat jarní únavu a depresivní stavy, opalováním by se totiž měly vyplavovat do těla endorfiny
  • Sluneční paprsky, které by mělo solárium suplovat, pomáhají tělu vytvářet tolik potřebný vitamín D3 a vápník zpevňující kostru
  • Přivyknutím pokožky na UV záření se minimalizuje riziko pozdějšího spálení
  • Po opálení vypadá člověk vitálně a zdravě
  • Nahrazuje sluneční světlo a po dlouhé zimě kompletně osvěžuje organismus

Tolik lákadla na opalování v soláriu. Pokud jste po přečtení těchto řádků rozhodnutí běžet do solária, měli byste číst dál.

NEVÝHODY OPALOVÁNÍ V SOLÁRIU

Ve velmi zajímavé zprávě vypracované lékařkou Státního zdravotního ústavu se mimo jiné dočteme, že už v roce 2004 se problematikou opalování v soláriích začala zabývat Světová zdravotnická organizace. Z materiálů, se kterými pracují totiž vyplývá, že UV záření v soláriích je velmi nežádoucí a je proto potřeba jej výhledově regulovat a podrobovat přísným kontrolám. A proč došli k těmto závěrům?

Často slýcháváme mýtus, že opalování v soláriu je bezpečnější, než opalování na slunci. Průzkumy, které jsou však v poslední době stále častější ovšem tento mýtus vyvracejí.

O naše opálení v soláriu se totiž starají dva druhy UV záření:

Sponzorováno

UV-B záření – které zahajuje opalovací proces a současně má však největší karcinogenní účinky a má na svědomí spálení kůže
UV-A záření – které dokončuje opalovací proces

Poškození DNA a stárnutí kůže samozřejmě způsobují oba typy záření, ovšem přesto by měla být solária správně sestavena tak, aby vyzařovala především typ UV-A, tedy ten „méně škodlivý“ a jen malou dávku UV-B.

V posledních letech jsou ale ozařovací lampy vyráběny tak, že produkují více UV-B a to proto, aby se více přiblížily slunečnímu spektru a tím se urychlilo opálení.
Problém také spočívá v tom, že jak trubice v soláriu pomalu stárnou, začínají postupně vyzařovat čím dál více škodlivého UV-B záření.
Přestože by se měly trubice pravidelně přeměřovat, málokterý majitel to skutečně dělá. A tak se může jednoduše stát, že vás v soláriu sežehne 5x silnější UV-B záření, než by bylo obsaženo v poledním slunci.

Jakákoliv změna, či závažné poškození kůže a v podstatě samotného DNA je nevratná. Častým sluněním pak kůže ztrácí svou elasticitu, tvoří se vrásky a v pozdějším věku pak navíc stařecké a pigmentové skvrny a rozšířené žilky. Dalším rozšířeným mýtem byl fakt, že opalováním v soláriu posilujete svou imunitu. Ovšem opak je pravdou! Výrazná dávka UV záření může imunitu velmi oslabit a podpořit rozvoj infekčního onemocnění.

Velmi častou chybou také je, že málokdo z nás se před zkrašlovacím procesem grilování poradí se svým lékařem, zda je vhodný typ k opalování, čili jaký je vůbec typ.

Pokožka je totiž klasifikována podle odolnosti vůči spálení do 6 tříd. Bohužel, v současné době podléhají přísným kontrolám užívání a provozu solárií jen solária v některých vybraných zemích, jako je například Švédsko, Belgie a Francie. Zde mají například přesně stanoveno, jakou maximální dávku UV-B záření může solárium mít. Klade se důraz na pravidelné kontroly a především na to, aby solárium obsluhoval školený a kvalifikovaný personál.
S tím se však v našich soláriích setkáte jen zřídka. Většinou jsou jako obsluha kosmetičky, které zvládnou maximálně obsluhu přístroje nebo studenti za účelem přivýdělku a tak se rady ohledně opálení natož toho, jaký jste typ pokožky, opravdu nedočkáte.

Dalším rozšířeným omylem je tvrzení, že opalováním v soláriu před letní sezónou zvyšujete odolnost pokožky proti spálení na letním slunci. Ve skutečnosti toto „před opálení“ chrání pokožku jen ve velmi omezené míře, dalo by se to srovnat s ochranným faktorem SPF 2 -3 a to je dost málo, nemyslíte?

Když to shrneme, největšími problémy – pomineme-li účinky samotného UV záření – jsou špatná kontrola a údržba hojně se rozrůstajících komerčních solárií a velmi malé, spíše prakticky žádné odborné znalosti personálu.

Dodržujte pravidla

Pokud si ale ani po přečtení tohoto článku nenecháte vzít chuť a vaše kroky budou mířit do opalovací „rakve“, dodržujte alespoň několik následujících základních pravidel:

  • V první řadě je třeba zjistit, jaký je váš typ kůže, zda I. nejcitlivější nebo VI. nejodolnější
  • Před opalováním nepoužívejte žádné parfémy, deodoranty nebo make-upy, dokonce některé léky – antibiotika, antimykotika zvyšují citlivost kůže a mohou napomoci jejímu spálení
  • Je třeba dodržovat rozestupy mezi jednotlivými slunečními kůrami, chránit se prověřenými přípravky a kůži hydratovat, k alespoň částečné regeneraci poškozené DNA v buňkách kůže dochází v rozmezí 48 hodin
  • Vždy používejte chrániče očí, záření může vaše oči poškodit i přesto, že je máte zavřené

Osoby mladší 18 let, těhotné ženy nebo osoby s velkým počtem znamének na kůži by měli na opalování zapomenout úplně.

Sponzorováno

Musíte si jednoduše položit otázku, co ve vašem životě má větší váhu: zdraví nebo krátkodobě přitažlivý vzhled?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Opalování v soláriu – ano či ne?”

  1. Body napsal:

    Ne ze by jste nemela pravdu, ale vas clanek je z casti pravdivy a z casti naprosto jednostranne zamereny. Autor pouzivajici nazvy jako opalivaci rakev atd. je nezaujaty asi jako hitler k zidum. Osobne mam opacny pocit nez mozna vy a to ten, ze solarko spise v zime dobiji energii kterou odporna zima bez slunce bere. Nemoci to prinest muze asi jako dnes chemicka strava, mestsky zivot, vystreleny Chernobyl… nezlobte se na me, ale az budete chtit zase napsat clanek napiste ho mene zaujate.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva