Sponzorováno

Omezte nadměrné pití kávy. Jak na závislost na kávě? Jak zajistit, aby vám káva nechyběla? 4.69/5 (29)

Už nechcete být závislí na kávě? Poradíme vám, ak na to.

Už nechcete být závislí na kávě? Poradíme vám, ak na to.

Dát si čas od času šálek kávy, a to ať už za účelem toho, že si na ní chcete pochutnat, nebo za účelem toho, že se trochu chcete nakopnout kofeinem, není zase až tak nic špatného. Její pravidelné pití však může přinášet rizika. Při každodenní konzumaci dokonce dojde i k tomu, že může přestat působit.

Nyní, v době léta, je káva trochu rizikem i z toho důvodu, že může napomáhat dehydrataci, nebo způsobuje zbytečně velké zahřívání organismu. Proto je dobré se snažit vyhnout její nadměrné konzumaci.

Fyzické příznaky odvykání kofeinu

Existuje pár fyzických příznaků při odvykání kofeinu. Podle některých výzkumů je zdaleka nejčastějším příznakem bolest hlavy, ale další symptomy mohou být:

  • únava
  • málo energie a obecně nízká aktivita
  • snížená ostražitost
  • ospalost
  • celkově „špatná nálada“ a nespokojenost
  • depresivní nálada
  • obtížnost soustředění
  • podrážděnost

Ale jak zajistit, aby vám nechyběla? Jak si poradit se závislostí na kávu? Několik rad vám přinášíme.

Náš tip: Zkuste tuto výbornou a kvalitní kávu

Motivujte se, přesvědčte hlavu

Nejtěžším, ale zároveň nejdůležitějším krokem může být přesvědčení, že na prvním místě nepotřebujete kofein. Mnoho lidí má pocit, že kofein je nezbytný pro úspěch v práci nebo ve škole. Hloupost. Tato látka skutečně nemá dramatický dopad na mozkový nebo kognitivní výkon, ve skutečnosti je kofeinová závislost úzce propojena s jeho vnímanými účinky. Prostě tomu věříme a naše mysl se podle toho řídí.

„Když pijete určité množství kofeinu každý den, vaše tělo se na to přizpůsobí a udržuje váš normální základní výkon. Když nedostanete tolik kofeinu, dostanete jisté abstinenční příznaky (bolest hlavy, únava, podrážděnost a obtížnost soustředění), což může skutečně snížit váš výkon. Takže máte pocit, že kofein má tento silný účinek a zlepšuje schopnost soustředit se, ale opravdu to není. Jen vás přivede zpátky k normálnímu základnímu stavu.

Jakmile poznáte a přerušíte tento cyklus, budete moci dosáhnout stejných výsledků bez stálého přílivu espressa. Samozřejmě, že se to snadněji řekne než udělá – a bohužel, jediným skutečným způsobem, jak to udělat, je pomalu, ale jistě, vyloučit kávové nápoje ze svého života. Ale pokud vydržíte, příznaky by měly ubýt během několika dní pryč.

Naučte se odpočívat

Proč kávu potřebujete? Často jednoduše proto, že se cítíte bez energie a potřebujete výrazně nakopnout. Káva vám však dobije baterky jenom na kratší dobu. A tak velmi často pijete během dne i několik šálků. Přitom může plně postačit, když se naučíte odpočívat. Vaše tělo ta bude mít mnohem více energie a bez kávy se zcela obejdete. Primárně je nutné, abyste se naučili odpočívat. A jak na to? Není to zase až tak složité jak si myslíte. Zkuste se zaměřit na tyto tři věci:

  • Více spánku
  • Relaxaci v přírodě či knížky (nebo u televize, ale ta příroda je lepší)
  • Menší zápřah

Pijte dostatek tekutin

Pitný režim je především v letním období velmi důležitý. Není se čemu divit, jelikož právě díky němu dodáte tělu potřebné tekutiny a tak eliminujete dehydrataci. Pokud k ní dojde, poznáte to nejenom tak, že se necítíte ve své kůži, ale i tak, že se zvyšuje stav únavy vašeho těla. A k tomu se mnohdy mohou přidat i bolesti hlavy. Toto vše jsou u mnohých z vás důvody, proč si dáváte kávu – abyste dané problémy eliminovali. My doporučíme raději více pít. Ideálně běžnou vodu z kohoutku. Díky tomu bude vaše tělo fungovat tak, jak má. A káva v podstatě nebude ani potřeba.

Pozor na to, co jíte

Velmi často si svou únavu způsobujete sami. A to tím, co jíte. Jídlo totiž musí lidský organismus trávit. A na to je třeba dostatek energie. Pokud jí tělo má nedostatek, dostaví se únava a vy už saháte po šálku kávy. Dále hraje roli i to, jaké jídlo konzumujete. To nejhorší, co můžete udělat, jsou jídla:

  • Tučná a zpracovaná
  • Připravená na oleji
  • Ve velkých porcích

Základem úspěchu v tom, že se vyhnete potřebě kávy je to, že si dáte jídlo, které obsahuje složité cukry – sacharidy. Ty jsou dobrým zdrojem energie. Dále by to mělo být jídlo, které nebudete trávit dlouhé hodiny a tak váš organismus nijak nezatíží. Teď v létě se dokonale hodí různé zeleninové saláty, ryby, nebo i drůbež. A k tomu třeba celozrnné pečivo. A pak také ovoce. Čerstvé ovoce.

TIP: Může závislost na kofeinu nějak ublížit?

Sponzorováno

Zkuste místo kávy raději čaj

Pokud už přece jenom potřebujete nějaký ten života budič, nemusí to být nutně jenom káva, po které sáhnete. Když budete chtít rozproudit krev v žilách, tak vám může pomoci i čaj. To proto, že také obsahuje kofein – hlavně potom čaj černý. Ještě lepší volbou jsou dnes ty nejzdravější čaje, kterými je jak čaj zelený, tak i čaj bílý. Nejenom, že vás dokážou nakopnout. Obsahují také antioxidanty, díky kterým jsou z vašeho těla eliminovány všechny nežádoucí látky. To může díky tu fungovat mnohem lépe a případné stimulanty již nebudou potřeba.

Zajistěte optimální teplotu v místnosti

To, že se cítíte unavení, je mnohdy způsobeno i teplotou v místnosti, kde trávíte čas. Zvláště v létě, v době tropických veder, je celkem komplikované udržet teplotu na přijatelném bodě. Pokud máte klimatizaci, není to žádný problém. Pokud ji nemáte, naučte se správně větrat, stejně jako se snažte nebýt vždy v té nejteplejší místnosti. Teplo má vliv na to, že tělo musí více redukovat svou teplotu a tím dochází k vyčerpání a únavě. Tím, že nebudete svůj organismus tímto způsobem přetěžovat, nebudete ani nijak výrazně vyčerpáni a to znamená i to, že se obejdete bez své každodenní dávky kofeinového nápoje.

Hýbete se

Je samozřejmé, že když budete intenzivně několik desítek minut cvičit, tak to povede spíše k vyčerpání, než k tomu, že byste nabrala energii. Když se ale bude jednat o pohyb krátkodobý, jedině svému tělu prospějete. Pokud dlouhodobě nic neděláte, a přitom ani nerelaxujete, může vás to unavovat. Je to zvláštní, ale tak to funguje. Místo šálku kávy však zkuste něco jiného. A co? Nejprve se protáhnout a poté udělat pár cviků. V těle se vám rozproudí krev a výsledkem toho bude, že se vám nová energie doslova vlije do žil. Zkuste to a uvidíte, že tento postup funguje.

Zahrňte tedy cvičení do své každodenní rutiny. Je to přirozený stimul pro vaše tělo, mysl a centrální nervový systém.

Když už kávu, tak správně

Je jasné, že ze dne na den kávu jistě neodbouráte. Bude to chvíli trvat. Ale nakonec to dokážete.

Nejprve proto doporučíme jak snižovat její dávky tak doporučíme volit i správnou dobu, kdy ji pít. Mnoho z vás si ji dá hned ráno, což není úplně ideální řešení. To proto, že po ránu vás nakopne vaše snídaně, a tak je káva v podstatě zbytečná. To samé platí o době oběda. Když už si ji chcete dát, tak během dopoledne a také během odpoledne. Tedy ve chvíli, kdy sacharidy ze stravy už docházejí. Určitě si ji nedávejte ani pozdě večer. To proto, že nebudete moci usnout. Zkrátíte tak samotnou dobu spánku a tedy snížíte i množství energie, které byste mohli načerpat.

Vyměňte tedy jeden kofeinový nápoj denně za ten bez kofeinu. Například, pokud obvykle pijete tři šálky kávy dopoledne, zkuste jeden z nich vyměnit za bylinný čaj nebo teplou vodu s citronem. A postupně počet káv denně snižujte.

Zamyšlení – je závislost na kofeinu tak špatná?

Může být. Vedle vedlejších účinků nadměrného užívání kofeinu – a příjmu cukru nebo umělých sladidel, které jsou v energetických nápojích nebo kávových nápojích – může být závislost na kofeinu znamením základního problému, stejně jako u jakékoli poruchy užívání látky. Možná, že máte mírnou depresi a používáte kofein, abyste se snažili lépe se soustředit, nebo jste znepokojeni s vaším pracovním výkonem či s vaší postavou a používáte kofein, abyste to zkusili kompenzovat. Takže se zamyslete, jestli pro vás káva není únikem od reality.

Jak funguje kofein?

Kofein je hořká látka, která po požití má stimulační vlastnosti. Vyskytuje se přirozeně ve více než 60 rostlinách. Kofein vyvolává pocity bdělosti a zvýšené energie v důsledku interakcí s adenosinovými receptory v mozku. Takže dáváme do souvislosti kofein a adenosin.

Chemická látka v centrálním nervovém systému, adenosin reguluje vaše cykly spánku a bdění. Když jste vzhůru, adenosin se hromadí v mozku a nakonec způsobí ospalost tím, že se připojí k buňkám v bazálním předním mozku a zabrání jejich činnosti. Adenosin stimuluje signály, které řeknou vašemu tělu, že je čas na odpočinek, a aktivuje odpovědi, které jsou nezbytné k plnému a trvalému spánku.

Kofein i adenosin jsou neurotransmitery patřící do chemické skupiny známé jako xantin. Ve vašem mozku má kofein, po jeho vypití, schopnost vázat se místo receptoru adenosinu. Výsledkem je, že váš mozek nedetekuje adenosin a činnost nervů se nezpomaluje. Místo toho kofein zvyšuje mozkovou aktivitu, čímž se cítíte více energičtější a méně citlivý na přirozené rytmy bdění a spánku vašeho těla.

Takto to funguje. Ale jak jsme psali už na začátku článku, hodně dělá i psychika.

Sponzorováno

A co vy? Jak s kávou a jejím pitím či nepitím bojujete vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem?

A co si o kofeinu ještě přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva