Obsah článku
Středomořská kuchyně a vůbec kuchyně jižní Evropy je považována za velmi zdravou a lehkou. Minimum tuků, mastnoty a těžkých pokrmů, naopak hodně ryb (od lososa po tuňáka), těstoviny, sýrů (mozzarella, gorgonzola, parmezán, feta, roquefort a mnohé další), všechny druhy rajčat (například na hutný rajčatový základ sugo, žádný kečup v Itálii neexistuje, či se skvěle doplní třeba s mozarellou), hodně čerstvé zeleniny a bylinek (bazalka, oregano, saturejka a jiné), kvalitní uzeniny, mořské plody a spousta dalších zdravých a lehkých věcí. Ovšem něco tu chybí – olivy a olivový olej. Ten je králem těchto kuchyní a používá se téměř pro každý pokrm, ať je to z těstovin, ryb, oblíbená italská frittata do polévky minestrone či na opékání do řecké mousaky. Vhodný pro teplou i studenou kuchyni, například do salátů se sýry a bylinkami.
Zázračné olivy
Olivy jsou považovány za zázrak. Olivovník má původ v Řecku a jeho plody, olivy, byly považovány za božský produkt. Kvalitní olivy olivovník produkuje až po několika letech. V základě máme olivy zelené a černé a používají se kromě oleje i celé v řadě jídel, od masitých, po pizzu. Bez oliv a olivového oleje se neobejde kuchyně španělská, italská, řecká, portugalská a vůbec na jihu Evropy. Ten nejkvalitnější olivový olej je lisován z oliv zastudena bez jakékoli tepelné úpravy a zachovává si všechny přednosti čerstvých oliv. Nejméně kvalitní je z posledního lisu „olej bez oliv“ lisovaný ze zbytku, z pokrutin. Použití oliv najdeme také v kosmetice.
Olivový olej obsahuje mnohem více prospěšných látek pro lidský organismus než jiné oleje, např. slunečnicový či řepkový. Zásadní rozdíl v obsahu nenasycených mastných kyselin snižující cholesterol v krvi a tím zmírňují riziko například hypertenze či cukrovky (diabetu) a jiných chorob. Je také znám antioxidanty, podobně jako například kakao je velmi cenným přírodním antioxidantem. Olivový olej obsahuje značné množství vitaminu E. Při teplotě do 210° C se nemění složení oleje od čerstvých oliv. Je vhodný i na smažení a jídla tak dostanou zajímavou chuť.
TIP: Jak poznat kvalitní olivový olej a proč ho pít?
Druhy olivového oleje
Na trhu je spousta olivových olejů italských, španělských i řeckých, výjimku tvoří oleje z jiných zemí. Volbu země ponechám na každém z Vás, důležitá je klasifikace olivového oleje podle obsahu kyseliny olejové.
Sponzorováno
- panenský olivový olej extravergine – výběrový, lisovaný zcela za studena, obsah kyseliny olejové do 1 %, bez chemické a tepelné úpravy
- vergine panenský olivový olej – lisování za studena s použitím přímého mechanického vytláčení a lisování avšak bez chemie, kyselina olejová do 2 %
- obyčejný olivový olej – z druhého a třetího lisování, zbytky oliv po prvním lisu se smíchají s ředidly a další vytlačení
- olivový olej z pokrutin – z posledního lisování zbytků (slupek a pecek)
Olivový olej se dá kromě kuchyně použít i pro řadu jiných účelů, například jako projímadlo, proti suché pokožce, pro lepší zažívání či vyvolat zvracení při akutní otravě. Další použití je právě na pleť v kosmetice. Olivy jsou považovány mnohdy za zázračné plody tohoto „věčného“ stromu a není daleko od pravdy. Jejich všestranné využití pro teplou i studenou kuchyni, v kosmetice i pro další účely dávají za pravdu. Vyzkoušejte i vy například kuře po myslivecku s olivami, mousaku, lehkou letní polévku minestrone či například saláty s rajčaty a mozarellou. Všude tam se hodí olivový olej, který dodá nejen chuť, ale i zdraví.
Jak se používá olivový olej v kosmetice?
Olivový olej se může používat v kosmetice jako přírodní a zdravá alternativa k mnoha komerčním kosmetickým výrobkům. Zde je několik způsobů, jak můžete olivový olej v kosmetice využít:
Hydratace pokožky: Olivový olej lze použít jako hydratační prostředek pro pokožku těla i obličeje. Stačí několik kapek oleje nanést na pokožku a jemně vmasírovat.
Odličování: Olivový olej je efektivní při odličování. Pomáhá odstranit make-up, včetně voděodolného, a zanechává pokožku hydratovanou.
Balzám na rty: Olivový olej může posloužit jako přírodní balzám na rty. Naneste ho na rty, pokud jsou suché nebo popraskané.
Exfoliace: Smíchání olivového oleje s hrubým cukrem nebo mořskou solí vytvoří přírodní exfoliační směs vhodnou pro tělo. Tímto způsobem můžete odstranit odumřelé kožní buňky a zanechat pokožku hebkou.
Maska na vlasy: Olivový olej může posloužit jako hloubková maska na vlasy. Aplikujte olej na vlasy, nechte působit a poté dobře opláchněte. Pomůže to zvláčnit a zjemnit vlasy.
Na lupy: Olivový olej může být také použit k boji proti lupům. Aplikujte olej na pokožku hlavy, nechte působit a poté umyjte vlasy.
Zklidnění podrážděné pokožky: Olivový olej může pomoci zklidnit podrážděnou pokožku, jako jsou popáleniny od slunce nebo po holení.
Péče o nehty: Olej lze použít na nehty a nehtovou kůžičku, aby byly hydratované a zdravé.
Je důležité používat extra panenský olivový olej nebo olivový olej s vysokým obsahem oleokanthalu a oleuropeinu pro kosmetické účely, abyste se vyhnuli případnému obsahu chemikálií, které by mohly být obsaženy v běžných olivových olejích. Pokud máte citlivou pokožku nebo jste alergičtí na olivový olej, doporučuje se provést náhledový test na malé části pokožky před rozsáhlým použitím.
A co vy? Také milujete olivový olej?
A dále si o olivovém oleji přečtěte
TIP: Víte, že i olivové listy mohou pomoci Vašemu zdraví
VIDEO: Olivové oleje
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- Virgin Olive Oil and Health: Summary of the III International Conference on Virgin Olive Oil and Health Consensus Report, JAEN (Spain) 2018 Autoři: José J. Gaforio, Francesco Visioli
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Kosmetika a vizáž, Nosné oleje
Přečtěte si také naše další články
[…] o kyselinu olejovou a omega-9 mastnou kyselinu, která se ve velkém množství nachází v olivovém oleji a oleji z makadamových ořechů. Čtěte dál a přesvědčíte se, že avokádo je mimořádně […]
[…] TIP: Olivový olej se hojně používá i v kosmetice. […]
[…] hovězí a vepřové maso (kuřecí ne), ryby, vnitřnosti (játra, ledviny, srdce), tuky (olivový olej, kokosový olej, vepřové sádlo), vejce, zelenina, brambory a rýže, ovoce (jablko, hruška, […]
[…] Arganový olej se získává z plodů arganovníka. Je to strom, který najdete jen ve třech zemích: v Alžírsku, v Izraeli a již zmiňovaném Maroku. Tyto plody se podobají olivám, i když po dozrání získávají jasně žlutou barvu. Sběr těchto plodů je značně náročný, protože strom má nepříjemné bodliny. Ale nejen proto je tento olej tak vzácný. Náročné je i nasbírat potřebné množství plodů, které obsahují malá semínka. Právě v těchto malých semínkách se nachází olej. A na litr oleje potřebujeme 30 kg semínek. Proto je čistě přírodní arganový olej dražší než olej olivový. […]