Obsah článku
- Olej z černého kmínu (Nigella sativa), známý také jako černuchový olej, je po staletí využíván v tradiční medicíně pro své různé zdravotní přínosy. Obsahuje mnoho prospěšných látek, včetně mastných kyselin, antioxidantů a vitamínů, které mají pozitivní účinky na zdraví.
- Olej z černého kmínu je známý pro své silné protizánětlivé vlastnosti. Obsahuje látku zvanou thymoquinon, která pomáhá snižovat záněty v těle, což může být prospěšné při léčbě stavů, jako jsou artritida, astma nebo zánětlivá onemocnění střev.
- Thymoquinon a antioxidanty obsažené v oleji z černého kmínu posilují imunitní systém. Může pomoci tělu lépe bojovat proti infekcím, virům a bakteriím. Je také známý svou schopností podporovat obranyschopnost organismu a udržovat celkové zdraví.
- Olej z černého kmínu je skvělý pro pokožku, protože pomáhá léčit různé kožní problémy, jako jsou akné, ekzémy a psoriáza. Díky svým antibakteriálním a protizánětlivým vlastnostem může zklidnit podrážděnou pokožku a zmírnit zarudnutí. Navíc hydratuje suchou a šupinatou pleť.
Tento článek pojednává o 9 nejpůsobivějších vědecky podložených výhodách kalonji a o tom, jak ho můžete přidat do vaší stravy. Pokračujte ve čtení, neprohloupíte.
1. Obsahuje mnoho antioxidantů
Antioxidanty jsou látky, které neutralizují škodlivé volné radikály a zabraňují oxidačnímu poškození buněk.
Výzkum ukazuje, že antioxidanty mohou mít silný vliv na zdraví a onemocnění. Ve skutečnosti některé studie naznačují, že antioxidanty mohou chránit před několika druhy chronických stavů, včetně rakoviny, diabetu, srdečních onemocnění a obezity (odkaz na tento výzkum). Několik sloučenin nalezených v kalonji, jako je tymochinon, karvakrol, t-anetol a 4-terpineol, jsou zodpovědné za jeho silné antioxidační vlastnosti.
Jedna laboratorní studie zjistila, že esenciální olej kalonji působí také jako silný antioxidant (studie zde).
Nicméně, je potřeba dalšího výzkumu. Je třeba zjistit, jak přesně antioxidanty nalezené v kalonji mohou mít vliv na zdraví u lidí.
2. Může snížit hladinu cholesterolu
Cholesterol je látka podobná tuku, která se nachází v celém těle. Nějaký ten cholesterol potřebujeme všichni. Ale pokud ho máme moc, zvyšuje to riziko srdečních onemocnění. Kalonji olej byl zvláště účinný při snižování hladiny cholesterolu.
Jedna studie zjistila, že doplnění kalonji do spravy bylo spojeno s významným snížením jak celkového, tak „špatného“ LDL cholesterolu, stejně jako triglyceridů v krvi. Zajímavé je, že také bylo zjištěno, že olej kalonji má větší účinek než prášek ze semena. Avšak pouze prášek ze semen zvyšoval hladiny „dobrého“ HDL cholesterolu (studie zde).
Další studie na 57 lidech s diabetem ukázala, že doplnění kalonji po dobu jednoho roku snížilo celkový a LDL cholesterol, a to při současném zvyšování HDL (dobrého) cholesterolu (studii najdete zde).
3. Může mít vlastnosti proti rakovině
Kalonji má vysoký obsah antioxidantů, které napomáhají neutralizovat škodlivé volné radikály, které mohou přispět k rozvoji onemocnění, jako je rakovina. To jsme si už řekli. Přidáme několik odkazů na studie a výzkumy.
Studie provedené v laboratořích ukázaly některé impozantní výsledky ohledně možných protinádorových účinků kalonji a thymochinoninu, jeho aktivní sloučeniny. Například jedna laboratorní studie zjistila, že thymochinon indukuje buněčnou smrt v buňkách rakoviny krve (studie zde).
Další studie provedená v laboratoři ukázala, že extrakt kalonji pomáhá inaktivovat buňky rakoviny prsu (odkaz na studii).
A další studie provedené v laoratořích naznačují, že kalonji a jeho složky mohou být účinné i proti řadě dalších typů rakoviny, včetně rakoviny pankreatu, plic, krčku, prostaty, kůže a tlustého střeva (studie zde).
Nicméně, neexistují žádné důkazy o protinádorových účincích kalonji u lidí. Jsou potřeba další studie na lidech.
Sponzorováno
4. Může pomoci zabít bakterie
Bakterie způsobující onemocnění jsou zodpovědné za dlouhý seznam nebezpečných infekcí, od infekcí uší, až po pneumonii. Některé studie v laboratořích zjistily, že kalonji může mít antibakteriální vlastnosti a může být účinný v boji proti určitým kmenům bakterií.
Jedna studie použila lokálně kalonji na kojence se stafylokokovou kožní infekcí a zjistila, že je stejně účinná jako standardní antibiotikum používané k léčbě bakteriálních infekcí (odkaz na studii).
Další studie izolovala Staphylococcus aureus rezistentní na meticilin (MRSA), kmen bakterií, které je obtížné léčit a odolné vůči antibiotikům, z ran nemocných s diabetem. Kalonji zabil bakterie v závislosti na dávce ve více než polovině vzorků (studie zde).
Několik dalších laboratorních studií ukázalo, že kalonji může pomoci zabránit růstu MRSA, stejně jako mnoha dalších kmenů bakterií. Studie na lidech jsou však omezené a je zapotřebí více výzkumu, aby se dalo pozorovat, jak může kalonji ovlivňovat různé kmeny bakterií v lidském těle.
5. Může zmírnit zánět
Ve většině případů je zánět normální imunitní odpověď, která pomáhá chránit tělo před zraněním a infekcí. Na druhé straně se předpokládá, že chronický zánět přispívá k různým onemocněním, jako je rakovina, cukrovka a srdeční onemocnění (odkaz na studii).
Některé studie zjistily, že kalonji může mít v těle silné protizánětlivé účinky.
V jedné studii u 42 pacientů s revmatoidní artritidou snížilo denně po dobu 8 týdnů 1000 mg kalonji oleje snížilo známky zánětu a oxidativního stresu (odkaz zde).
V jiné studii byl indukován zánět v mozku a míchu potkanů. Ve srovnání s placebem byl kalonji účinný při ochraně a potlačení zánětu. Podobně studie provedená v laboratoři ukázala, že tymochinon, účinná sloučenina v kalonji, pomohla snížit zánět při rakovině pankreatu.
Navzdory těmto slibným výsledkům je většina lidských studií omezena na osoby se specifickými podmínkami. Je zapotřebí více výzkumu, aby bylo jasné, jak může kalonji ovlivňovat zánět u celé populace.
6. Může chránit játra
Játra jsou neuvěřitelně důležitým orgánem. Odstraňuje toxiny, metabolizuje drogy, zpracovává živiny a vytváří bílkoviny a chemické látky, které jsou pro zdraví důležité.
Několik slibných studií na zvířatech zjistilo, že kalonji může pomoci chránit játra před zraněním a poškozením. V jedné studii byly krysám injektovány toxické chemické látky, buď s kalonji nebo bez něj. Kalonji snížil toxicitu chemické látky a byl ochráncem před poškozením jater a ledvin (studie zde).
Nicméně opět je zapotřebí více studií, aby bylo možné určit, jak může kalonji ovlivňovat zdraví jater u lidí.
7. Může pomoci s kontrolou krevního cukru
Vysoká hladina cukru v krvi může způsobit mnoho negativních příznaků, včetně zvýšené žízně, neúmyslné ztráty hmotnosti, únavy a obtížnosti při soustředění. Dlouho nekontrolovaná vysoká hladina cukru v krvi může vést k ještě závažnějším následkům, jako je poškození nervů, změny vidění a pomalé hojení ran.
Některé důkazy ukazují, že kalonji může udržet hladinu cukru v krvi stabilní a zabránit tak nebezpečným nežádoucím účinkům.
Kalonji ale nemusí být pro každého
Zatímco kalonji bylo spojeno s mnoha zdravotními přínosy a je obecně bezpečné při použití jako koření, užívání doplňků kalonji nebo použití kalonji oleje může mít svá rizika.
Například, po aplikování kalonji na kůži byly hlášeny případy kontaktní dermatitidy. Pokud máte v úmyslu ho použít místně, ujistěte se, že provedete test tak, že nejprve použijete malé množství, abyste se ujistili, že nezpůsobí nežádoucí účinky.
Navíc některé studie zkumavky zjistily, že kalonji a jeho složky mohou ovlivnit srážení krve. Pokud užíváte léky k srážení krve, nezapomeňte si s lékařem promluvit, než začnete užívat jakýkoliv přípravek kalonji.
Navíc, zatímco některé studie na zvířatech zjistily, že kalonji může být během těhotenství bezpečně užíván, jedna studie na zvířatech zjistila, že olej může zpomalit kontrakci dělohy, pokud se používá ve velkém množství (odkaz zde).
Sponzorováno
Pokud jste těhotná, ujistěte se, že ho užíváte v malém množství a poraďte se se svým lékařem, pokud máte nějaké obavy.
Co si dále přečíst na toto téma?
- Další informace o černém kmínu a tomto oleji
- Kmínový olej a jeho účinky na zdraví
- Esenciální olej Kmín (Cuminum cyminum) – účinky, vlastnosti, kontraindikace
Studie a zdroje článku
- Review on Clinical Trials of Black Seed (Nigella sativa ) and Its Active Constituent, Thymoquinone Autoři: Alireza Tavakkoli, Vahid Mahdian
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nosné oleje
Přečtěte si také naše další články