Obsah článku
- Krev v pupeční šňůře a placentě po narození dítěte má v sobě speciální buňky, které dokážou léčit a dokonce vyléčit některá závažná onemocnění. Tuto krev lze odebírat a uchovávat.
- Pupečníková krev obsahuje buňky zvané hematopoetické kmenové buňky. Tyto buňky se mohou proměnit v jakýkoli druh krevních buněk a mohou být použity pro transplantace, které mohou léčit nemoci, jako jsou krevní poruchy, imunitní nedostatečnost, metabolická onemocnění a některé druhy rakoviny.
- Výzkumy odhalují stále více způsobů, jak může zachraňovat životy. Je vzácná – téměř magická – a rozhodně stojí za to ji uchovávat. Pro dítě je to zcela bezpečné a neovlivňuje to porod ani jeho zdraví.
Proč odebírat a ukládat pupečníkovou krev?
Odběr a uložení pupečníkové krve je vlastně proces odběru potenciálně život zachraňujících kmenových buněk z pupeční šňůry a placenty a jejich uložení pro budoucí použití. Kmenové buňky, které se takto odeberou, jsou nezralé buňky, které mohou přijmout podobu jiných buněk. Ano, je to skoro jako magie.
Hematopoetické kmenové buňky neboli HSC (zkratka pochází z anglického názvu haematopoietic stem cells) jsou nezralé buňky, ze kterých se mohou vyvinout všechny typy krevních buněk – tedy červené krvinky, bílé krvinky nebo krevní destičky.
Je tolik věcí, na které byste měli myslet, když čekáte miminko. Jednou z nich je krev z pupeční šňůry vašeho dítěte (která spojuje dítě s matkou v děloze). Dříve se při narození vyhazovala, lidé o ní mnoho nevěděli, ale nyní se mnoho maminek rozhodne uchovat tuto krev z pupeční šňůry pro budoucí zdraví svého dítěte nebo někoho z rodiny. Měli byste to také dělat? Právě o tom je tento můj článek.
K čemu se dá pupečníková krev použít?
Pupečníková krev je doslova nabitá kmenovými buňkami. Kmenové buňky mohou léčit rakovinu, různá onemocnění krve, jako je třeba anémie, a také některé poruchy imunitního systému, které narušují schopnost vašeho těla bránit se. Používá se i k léčbě velmi závažných onemocnění jako je například leukémie. Umí toho léčit opravdu hodně. Proto prostě kmenové buňky chcete mít „v záloze“ pro případ problému.
Pupečníková krev se celkem snadno odebírá a má 10krát více kmenových buněk než ty, které se odebírají z kostní dřeně. Kmenové buňky z pupečníkové krve jen zřídka přenášejí infekční onemocnění a je u nich poloviční pravděpodobnost, že budou odmítnuty, než u dospělých kmenových buněk.
Kdy použít nejde?
Transplantaci kmenových buněk s použitím vlastní pupečníkové krve jedince (nazývanou autologní transplantace) nelze použít u genetických poruch, jako je srpkovitá anémie a talasémie, protože genetické mutace, které tyto poruchy způsobují, jsou přítomny v pupečníkové krvi dítěte. Jiné nemoci, které lze léčit transplantací kmenových buněk, jako je leukémie, mohou být také již přítomny v pupečníkové krvi dítěte.
Jak se pupečníková krev odebírá?
Pokud chcete pupečníkovou krev uchovávat (nyní už víte, že chcete), lékař po porodu sevře pupeční šňůru na dvou místech, asi 25 cm od sebe, a přestřihne pupeční šňůru, čímž oddělí matku od dítěte. Poté použijí jehlu a odeberou z pupečníku nejméně 40 mililitrů krve. Pupečníková krev je pak uzavřena v sáčku a odeslána do laboratoře nebo banky pupečníkové krve k testování a skladování. Proces trvá jen několik minut a je bezbolestný pro matku i dítě. Opravdu žádné problémy nezpůsobuje.
Kde je pupečníková krev uložena?
Existují tři možnosti:
Veřejné banky pupečníkové krve
Veřejné banky pupečníkové krve si za skladování nic neúčtují. Jakákoliv krev je však k dispozici každému, kdo jej potřebuje. Banka může darovanou pupečníkovou krev použít i pro výzkum.
Soukromé (komerční) banky pupečníkové krve
Ty budou uchovávat darovanou krev pouze pro použití dárcem a rodinnými příslušníky. Mohou být ale celkem drahé. Tyto banky si účtují poplatek za zpracování a roční poplatek za uložení. Pupečníková krev je vám pak kdykoliv k dispozici. Je to však celkem drahá „legrace“.
Někteří odborníci kvůli ceně a dalším omezením doporučují neskladovat pupečníkovou krev jako formu „biologického pojištění“, protože přínosy jsou příliš malé na to, aby ospravedlnily náklady.
Sponzorováno
Existují situace, kdy by soukromé bankovnictví pupečníkové krve mohlo mít smysl? Někteří rodiče se rozhodnou uložit krev svého dítěte do banky, pokud neznají jeho původ – například pokud byl rodič adoptován nebo bylo dítě počato s dárcem spermatu nebo vajíčka.
Banky pupečníkové krve s přímým dárcovstvím
Ty jsou kombinací veřejných a soukromých bank. Skladují pupečníkovou krev pro veřejné použití. Přijímají ale i pupečníkovou krev vyhrazenou pro rodiny.
Měli byste uložit pupečníkovou krev svého dítěte?
Hodně záleží na tom, koho se ptáte. Ačkoli komerční banky pupečníkové krve často propagují své služby jako „biologické pojištění“ proti budoucím nemocem, krev z nich se často nevyužije. Jedna studie vypočítala šance, že dítě během svého života použije pupečníkovou krev, je mezi 1 ku 400 až 1 ku 200 000. Něco mezi tím.
Uskladněnou krev nelze vždy použít, i když se u člověka později rozvine nemoc, protože pokud by nemoc byla způsobena genetickou mutací, byla by také v kmenových buňkách. Dále současný výzkum říká, že uložená krev může být užitečná pouze 15 let.
Pokud máte dvojčata, je třeba zvážit další věci. Pokud se jedno z vašich dvojčat narodí s genetickou poruchou nebo se u něj vyvine dětská leukémie, pupečníková krev pravděpodobně obsahuje stejný kód, který daný problém způsobil. Tuto krev tak nelze použít k léčbě dvojčat ani žádné jiné osoby.
Buňky z pupečníkové krve z jednoho zdravého dvojčete mohou být použity k léčbě vašeho druhého dvojčete nebo jiného nemocného dítěte, pokud se k sobě hodí. Ale tato výhoda je největší, když mají obě děti trochu jinou genetickou výbavu. To znamená, že pokud jsou vaše dvojčata identická (monozygotní), budou jeden pro druhého špatnými dárci krve. Pokud jsou vaše dvojčata bratrská (dizygotní), mají stejnou šanci jako kterýkoli jiný sourozenec stát se dobrým dárcem pro druhé dvojče. Bez ohledu na to, zda jsou dvojčata identická nebo bratrská, lze pupečníkovou krev použít k léčbě jiného nemocného sourozence.
Odborníci často nedoporučují běžné skladování pupečníkové krve. Říkají, že soukromé banky by se měly používat pouze v případě, že existuje sourozenec se zdravotním stavem, který by mohl mít prospěch z kmenových buněk. Dále se doporučuje odběr a uložení pupečníkové krve, pokud má dítě sourozence s maligním nebo genetickým onemocněním, které lze léčit transplantací pupečníkové krve. Jsou to třeba tyto problémy:
- Leukémie
- Imunitní nedostatky, jako je těžká kombinovaná imunitní nedostatečnost (SCID)
- Lymfom (a to: Hodgkinův a non-Hodgkinův)
- Aplastická anémie
- Srpkovitá anémie
- Krabbeho nemoc
- Talasémie
- Další vzácná onemocnění
I tak má bratr nebo sestra jen 25% šanci, že budou dokonalou genetickou shodou. Sourozenec tedy může vyžadovat transplantaci kostní dřeně nebo pupečníkové krve od nepříbuzného dárce.
Také se doporučuje zvážit soukromé uložení pupečníkové krve, pokud existuje rodinná anamnéza maligních nebo genetických stavů, které by mohly mít prospěch z kmenových buněk pupečníkové krve. Ale mějte na paměti, že k nalezení vhodného partnera pro jakýkoli typ transplantace musí 70 % hledat mimo svou rodinu.
Rodiny se spíše vyzývají k tomu, aby darovaly kmenové buňky veřejné bance na pomoc ostatním.
Pokud se rozhodnete uložit pupečníkovou krev svého dítěte do banky pupečníkové krve, je třeba mít na paměti ještě jednu věc: Nejlepší je nedělat to rozhodnutí na poslední chvíli. Než se vaše dítě narodí, měli byste se dohodnout s bankou, aby nebylo nic ponecháno náhodě.
Co přinese budoucnost
Nikdo samozřejmě přesně neví, jak se budou kmenové buňky používat v budoucnu, ale vědci doufají, že mohou být použity k léčbě mnoha onemocnění, jako je Alzheimerova choroba, cukrovka, srdeční selhání, poškození míchy a další.
Je možné, že ukládání buněk pupečníkové krve vašeho dítěte nyní může být užitečné v boji proti těmto nemocem. Prozatím jsou tyto léčby pouze teoriemi. Není také jasné, zda kmenové buňky z pupečníkové krve – na rozdíl od kmenových buněk z jiných zdrojů – budou užitečné v těchto potenciálních léčbách. To uvidíme v budoucnu.
Sponzorováno
A jaký názor na uložení pupečníkové krve máte vy? Napište mi ho do komentářů, budu ráda.
A dále si přečtěte
Studie a zdroje článku
- The rationale behind collecting umbilical cord blood Autoři: Nicolas H. Zech, Nikolas Broer, Iris Ribitsch
- Zdroj obrázku: VectorMine / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidská krev, Porod
Přečtěte si také naše další články