Sponzorováno

Očkování proti chřipce – kdy a pro koho je nejlepší? 4.88/5 (8)

ockovani-proti-chripceOčkování proti chřipce je poměrně diskutovaným a kontroverzním tématem. Jsou odborníci a lékaři, kteří ho vřele doporučují, ale jsou i tací, kteří před ním varují a nedoporučují ho. Jak je to tedy s očkováním proti chřipce? Pro koho je vhodné a kdo by se mu měl možná raději vyhnout?

Pro koho je očkování proti chřipce vhodné?

Očkování proti chřipce se doporučuje lidem u kterých je zvýšené riziko vzniku komplikací, ale i těm, u nichž je vyšší riziko nákazy. Zvýšené riziko komplikací je u osob s chronickým onemocněním, sníženou imunitou tak u lidí nad 65 let. Očkování se doporučuje i zdravotnickému personálu, protože se dostává do kontaktu s nemocnými osobami.

Zvýšené riziko nákazy je i v kolektivních zařízeních a ohrožené jsou tedy osoby žijící v domově důchodců, sociálních ústavech a podobně. Dále lze očkovat proti chřipce děti od 6 měsíců do 3 let, protože v tomto věku mívá chřipka těžší průběh a vyskytují se různé komplikace nebo dokonce úmrtí. Doporučuje se také těm, kteří cestují do zahraničí v době chřipkové sezóny a osobám, které přicházejí do styku s velkým množstvím lidí – prodavačky, zaměstnanci pošt, bank, řidiči MHD a podobně.

Pamatujte, účinek vakcíny není zaručen

To, jestli vakcína učínkuje nebo ne, závisí na několika faktorech. Rozhoduje například věk očkované osoby, stav imunity, čas, který uběhne mezi vakcinací a kontaktem s virem a také to, nakolik je virus ve vakcíně podobný s tím, který vás právě ohrožuje. Úspěšnost tedy závisí na mnoha faktorech, které jsou individuálně u každé osoby. Nedá se tedy jistotou říci, jakou úspěšnost bude mít očkování.

Měli byste ale vědět, že tělo potřebuje po vakcinaci 10-14 dní na to, aby si vytvořilo potřebné protilátky. Pokud jste tedy přišli do kontaktu s virem v době očkování nebo těsně po něm, chřipce se nevyhnete. V takových případech se lidé domnívají, že zdrojem nákazy je právě vakcína, případně že nebyla účinná, ale tyto domněnky nejsou správné. Očkování proti chřipce hradí zdravotní pojišťovna v plné výši pro určité skupiny obyvatel (senioři, apod.). Pokud se pro toto očkování rozhodnete, ideální je období od poloviny září do listopadu. Tělo se tak stihne vytvořit dostatek protilátek před chřipkovým obdobím.

Kdo by se neměl proti chřipce očkovat?

Očkovat by se neměli lidé, kteří mají kontraindikaci uváděnou v příbalovém letáku vakcíny. O jeho vhodnosti byste se měli poradit se svým praktickým lékařem. Pokud trpíte vy nebo někdo ve vašem blízkém okolí horečnatým onemocněním či infekcí, očkování je třeba odložit. Na očkování byste měli zapomenout i v případě, že jste alergičtí na slepičí vejce, nedoporučuje se ani ženám v prvním trimestru těhotenství a dětem do 6 měsíců.

Sponzorováno

Vedlejší účinky očkování proti chřipce

Tak jako u všech léčivých přípravcích, i u vakcíny proti chřipce se mohou vyskytnout nežádoucí účinky. Většinou jde o nezávažné a vzácné nežádoucí účinky jako otok, zarudnutí nebo bolest v místě vpichu. Jsou lidé, kteří na očkování zareagují bolestí svalů, hlavy nebo pocitem únavy. Takové příznaky by ale měly během 1-2 dnů ustoupit.

Je třeba se dát očkovat každý rok?

Obsah a složení vakcíny proti chřipce musí být každý rok aktualizovány, protože se mění i chřipkový virus. Chřipkové viry se geneticky mění a očkování před rokem nemusí obsahovat látky účinné proti letošnímu viru. Kromě toho účinek očkování postupně klesá. Hladina látek již po roce nemusí být dostatečná a nedokáže vás ochránit. Chcete-li mít jistotu a v rámci prevence se dáváte očkovat proti chřipce, měli byste očkování absolvovat každý rok na podzim, resp. v období od září do listopadu.

TIP: Jaká jsou rizika očkování u dětí?

Jak se ještě lze chránit proti chřipce?

Samozřejmě, očkování není jediná možná forma prevence chřipky. Důležité je posílení imunity, udržovat v dobré fyzické i psychické kondici se můžete dodržováním následujících doporučení:

  • dbejte na dostatek pohybu na čerstvém vzduchu,
  • zdravě se stravujte,
  • vyhýbejte se kouření, pití alkoholu – oslabují imunitní systém,
  • dopřejte si dostatek spánku, relaxujte,
  • otužujte se,
  • vhodně se oblékejte, abyste předešli podchlazení, působení chladu oslabuje i schopnost imunitního systému dobře pracovat, optimální je pro něj teplota mezi 37 až 38 °C, chřipkové viry milují právě vlhké a chladné podmínky,
  • pravidelně větrejte, chřipkové viry se přenášejí vzduchem při kašlání a kýchání zejména v prvních dvou dnech nemoci,
  • v době epidemie se snažte vyhýbat místům, kde se zdržuje hodně lidí,
  • pokud jste onemocněli, omezte kontakt s okolím, dbejte na důkladnou hygienu, myjte si ruce po kýchání, smrkání, používejte jednorázově hygienické kapesníky, které ihned po použití vyhoďte, abyste neinfikovali své okolí.

Co si o chřipce také přečíst?

VIDEO: O očkování proti chřipce

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva