Sponzorováno

Ocet a zdraví – který je na jaký neduh nejlepší? 4.67/5 (21)

O octu se tvrdí, že v malém množství čistí tělo a podporuje trávení.

O octu se tvrdí, že v malém množství čistí tělo a podporuje trávení.

Octy jsou často používány dochucovadla jídel. Používají se zejména do salátů. Asi nejznámější je klasický ocet. Ale známe i řadu dalších, které ozvláštní jídla trochu jiným způsobem. Podívejme se jaké máme druhy octů.

Druhy octů

Lihový ocet

Lihový ocet se vyrábí většinou z destilovaného alkoholu, který se získává z žita, brambor či cukrové řepy. Používá se většinou při sterilizaci zeleniny, ale pomoci nám může odstranit i vodní kámen např. z rychlovarných konvic.

Jablečný ocet

V zdravém světě je to číslo jedna. Připravuje se zkvašením jablečné šťávy. Obsahuje mnoho užitečných látek, které nastartují organismus. Proto je vhodný nejen do salátů a jako marináda na bílé maso, ale pokud vypijete každé ráno nalačno lžičku jablečného octa, uděláte hodně pro své zdraví. Je to druh ovocného octu.

Jablečný ocet se užívá s vodou ve formě nápoje, ke kloktání či inhalacím, k výplachům, jako zábal či obklad, nebo zředěný k mytí a jako přísada do koupele. Využíváme jej také jako levný a přitom účinný čistící prostředek, který je biologicky lehce odbouratelný.

Kde všude můžeme jablečný ocet použít?
– Při bolestech v krku je dobré několikrát denně kloktat 2 dl teplé vody s přídavkem 1 lžíce jablečného octa, úspěch zaručen.
– Pravidelné ranní a večerní popíjení 2 dl vody s 2 lžičkami jablečného octa účinně pomáhá při revmatismu a dně.
– Večerní nápoj připravený s 3 dl teplé vody s přídavkem 1 lžičky jablečného octa šetrně povzbudí činnost střev.
– Postižené místo po bodnutí hmyzu je dobré ihned natřít neředěným čistým jablečným octem. Rána se okamžitě vydezinfikuje a přestane svědit.
– Žaludeční potíže se okamžitě zmírní, vypijeme-li 1 dl teplé vody s 1 lžící jablečného octa.

Vinný ocet

Může být bílý, červený, sherry a rosé. Hodí se na zálivky i dresinky. Používá se zejména ve Středomoří a třeba si na jeho chuť zvyknout.

Vinný ocet zažene migrénu. Tento přípravek patří k nejoblíbenějším lidovým prostředkům proti bolestem hlavy. Obklad si připravíme tak, že lněný hadřík namočíme do vinného octa a přiložíme si ho na čelo. Necháme hodinu působit. A je skvělý i na plísně. Tento přípravek můžeme s úspěchem aplikovat na všechny druhy plísní. Zvláště účinný je při mykózách chodidel. Pokožku chodidel si 3x denně po dobu 20 dní potíráme neředěným vinným octem a vše necháme zaschnout, neoplachujeme.

Rýžový ocet

Rýžový ocet je oblíbený hlavně v Asii. Můžeme si vybrat mezi světlým, tmavým či červeným. V Japonsku je nejoblíbenější světlý rýžový ocet, který se používá na sushi rýži a v Číně je jedničkou naopak ten tmavý.

Balsamikový ocet

Vyrábí se z hroznového moštu, má hnědou barvu. Zraje v sudech několik let. Platí, že čím starší, tím lepší. Je vhodný do salátů, ale chutná dokonce i v kombinaci s jahodami či ananasem. Prodává se obvykle jako redukovaný ocet, tedy má konzistenci asi jako sójová omáčka.

Léčivé účinky balzamikového octa, znali už středověcí obyvatelé dnešního území Itálie. Tmavý ocet, jak ho znali šlechtici, byl původně vyroben ze šťávy bílého hroznů a čistého octa.
Název vznikl jednoduše, odvozením od léčivých a regeneračních účinků tohoto nápoje, čili ze slov jako: léčivo, regenerační prostředek či balzám. V současnosti, je však téměř nemožné, najít na trhu, pravý a nefalšovaný balsamikový ocet. Na výrobu tohoto vzácného octa, mají licenci jen dvě společnosti na světě. Jde o prestižní italské výrobny: Reggio Emilia a Modena, který patří již od roku 1046 k výhradním producentem tohoto italského pokladu.

Sponzorováno

Balzamikový ocet – složení a použití
Typicky italský ocet, obsahuje až 30% šťávy z nejluxusnějších odrůd bílého hroznů. Ocet lze nalézt v různých obdobách: někdy, se pro zvýraznění chuti, přidává do octa karamel; jindy alkohol – kvůli přírodnímu původu, nejlépe whisky nebo víno. Speciální složkou octa, je i výjimečná odrůda bílého hroznů, jak je často nazývána vinaři „andělská odrůda“, ve které můžete ucítit vůni dubu, kterou po sobě zanechalo uskladnění v sudech, z tohoto dřeva.

Ocet se obvykle používá jako ochucovadlo do salátů, dresinků, omáček a marinád. V kombinaci s mortadelly, nebo rybou, chutná fantasticky! Octem, Italové často pokapou maso, vajíčka, grilovanou rybu, ale i čerstvé ovoce, především jahody a hrušky. Pokud toužíte po netradičních chuťových zážitků, vyzkoušejte zkombinovat balsamikový ocet s mušlemi nebo garnáty. Pokud toužíte spojit klasické jídlo s octem, připravte si italské rizoto nebo chutný, těstovinový salát. Ptáte se, co tím získáte? Minimálně podpoříte své trávení, zlepšíte metabolismus, posílíte obranyschopnost a své dopřejete i srdci a cévám.

Pivní ocet

Vyrábí se z piva. Obsahuje velké množství bílkovin a vitamínu B12. Doporučuje se zejména na dochucování luštěninových jídel, na přípravu masa a ryb.

Sladový ocet

Sladový ocet se získává ze sladu a má většinou tmavou barvu. Používán je hlavně v Británii, kde ho přidávají do chipsů nebo jím pokapávají své „fish and chips“. Pro cizince jsou však tyto chutě nezvyklé a i z toho možná vyplývá neoblíbenost anglické kuchyně.

Bylinkový a česnekový ocet

Tento ocet si můžete vyrobit i sami. Do bílého vinného octa, cca 0,5 litru, dejte asi 3 větvičky vaší oblíbené bylinky. Doporučujeme rozmarýn, estragon nebo tymián, můžete použít i Cilla papričky. Česnekový ocet vytvoříte stejně, do octa přidáte několik stružky česneku. Hodí se zejména do salátů s rajčaty.

Ocet a zdraví

O octu se tvrdí, že v malém množství čistí tělo a podporuje trávení. Pokud ho prý přidáme k těžko stravitelnému jídlu, jako jsou např. luštěniny, zmírníme tak nadýmání. Výborný je i na čištění zubů a sliznice v ústech. Na kloktání se doporučuje 1 lžíce octa do sklenice vody. Octové zábaly by prý měly zmírnit otoky. Jablečný ocet zase dokáže upravit narušenou mikroflóru střev a dokonce nám může pomoci snížit krevní tlak či vysoký cholesterol. Taktéž je doporučován na různé potíže s kůží, od ekzémů až po stařecké skvrny.

Ocet hojí rány

Silné menstruační krvácení, krvácející hemoroidy, krvácení z nosu, řezné rány apod. se výborně zhojí, jestliže pijeme denně, i dvakrát nebo třikrát denně podle nutnosti, sklenici vody se dvěma kávovými lžičkami jablečného octa.

Pomůže s trávením

Když není v zažívacím systému dostatek kyseliny solné a bílkoviny nemohou být správně stráveny, což vede k vysokému tlaku, může se během jídla vypít sklenice vody se dvěma nebo třemi kávovými lžičkami jablečného octa, a tím ovlivnit pokles krevního tlaku.

Přidejte do octa bylinky

Přidáním bylinek do octa lze jeho léčebné účinky ještě více znásobit. Podle toho, kterou část těla potřebujeme ozdravit nebo která nemoc nás sužuje, přidáme do octa bylinky šité nemoci na míru: echinaceu na poranění, popáleniny a afty, eukalyptus na dýchací obtíže, fenykl na zdravé zažívání, jalovec na čištění organismu, kopřivu na alergie a rýmy, kostival na otoky, levanduli pro relaxaci, mátu na podrážděný žaludek, oregano na nachlazení a chřipku, petržel na bolestivé premenstruační příznaky, přesličku pro zdravou krev, rozmarýn pro protirakovinné účinky, šalvěj na záněty dásní, tymián na kašel atd..

Léčivé účinky různých druhů octů jsou nezpochybnitelné. Doufáme, že jsme vás navnadili je vyzkoušet na vlastní kůži a „na vlastní zdraví“.

VIDEO: Jak používat jablečný ocet v léčbě akné?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva