Sponzorováno

O alergiích s paní doktorkou Lenkou Marhanovou 4.92/5 (12)

Přečtěte si náš rozhovor o alergiích s doktorkou.

Přečtěte si náš rozhovor o alergiích s doktorkou.

Na webu Rehabilitace.info jsme pro vás připravili rozhovor s lékařkou Lenkou Marhanovou. Čtenářům bychom chtěli zprostředkovat širší pohled na léčbu a tím upozornit i na chyby, kterých se dopouštějí. Požádali jsme o rozhovor paní MUDr. Lenku Marhanovou, zkušenou lékařku provozující svoji praxi ve východočeské Chrudimi.

O alergiích s paní doktorkou Lenkou Marhanovou

S jakými problémy se na Vás pacienti obracejí nejčastěji?

Do naší ordinace chodí nejvíce dětští pacienti, a tudíž se na nás obracejí především s problémy jako je ekzém, alergie na roztoče a pyly, které se projevují jako opakovaná nebo dlouhodobá rýma. Poměrně častým důvodem návštěvy naší ordinace, je dlouhodobý kašel signalizují onemocnění astmatem. U malých dětí je důvodem vyhledání imunologa vyšší nemocnost po nástupu do školky.

Čemu „vděčíme“, že počet dětí narozených s alergiemi stále roste?

Určitě je to souhra více okolností. Svou roli hraje genetická zátěž v rodině, vliv zevního prostředí (exhalace, výfukové plyny ve městech a podobně), nové materiály v domácnostech, kouření, klimatizace, vliv nevhodné stravy, nedostatek pohybu a pobytu v přírodě. Související nárůst je daný i lepší diagnostikou. Stačí se vrátit do nedávné minulosti, kdy naše babičky měly celé léto rýmu, ale nevěděly z čeho. Dnes ale víme, že příčinou jejich rýmy byla alergie.

Je pravidlem, že alergickým rodičům se rodí děti s alergiemi?

Pravidlem to není, ale pravděpodobnost je vysoká. Pokud je alergik jeden z rodičů, tak je riziko mezi 30-40%, že jejich potomek bude alergik, pokud jsou alergici oba rodiče, riziko vzniku alergií narůstá a pohybuje se mezi 50-70%.

Může léčený astmatik vykonávat běžné fyzické aktivity? Jak často? A jaké fyzické aktivity byste alergikům nedoporučila?

Běžné fyzické aktivity konat může, a je to i cílem léčby. Dokonce může vykonávat i vrcholový sport. Léčba musí být nastavená tak, aby se pacient v aktivitách nemusel omezovat. Pryč jsou ty doby, kdy rodiče volali na dítě „ neběhej, budeš kašlat“. Určitě je ale vhodné, omezit v pylové sezoně u pacientů, kteří mají astma a alergii na pyly vytrvalostní běhy ve volné přírodě.

Sponzorováno

Jako malému astmatikovi mi výrazně pomohla několika týdenní změna prostředí. Doporučujete léčebné pobyty a v čem vidíte jejich největší přínos?

Ideální je pobyt u moře nebo na horách v době, kdy pylovému alergikovi u nás kvete to, co mu vadí. Vhodná je nejen změna klimatických podmínek (čistý vzduch, jiná vlhkost), ale v těchto oblastech kvete něco jiného, a to v jinou dobu, než u nás doma. Někdy pomůže i to, že se pacient dostane z domácího prostředí, kde mu jeho alergické reakce mohou vyvolávat (zvířata, domácí plísně…), což nám může pomoci odhalit příčiny pacientových obtíží.

Mnoho dnešních pacientů vděčí za svůj život novým lékům. Které z moderních léků přinesly pacientům z Vašeho pohledu největší úlevu?

Určitě inhalační kortikoidy. Do jejich zavedení do léčby byli pacienti často při zhoršení stavu léčeni v nemocnici infúzemi a celkově byli hodně omezeni ve svých i běžných aktivitách, protože astma se nedařilo dobře léčit. Dalšími léky jsou nové léky na alergie, po kterých již pacient není ospalý (nesedativní antihistaminika) a může se tedy věnovat svým běžným pracovním i mimopracovním aktivitám.

V rámci své profese se setkáváte s řadou různých osobností. Je důležitá pro léčbu alergie důslednost? A uvědomují si tuto skutečnost pacienti?

Pravidelnost a důslednost je např. u astmatiků velmi důležitá, protože zánět probíhá v dechových cestách stále a může je nenávratně poškodit. Astma nebolí, proto někteří pacienti ve chvíli, kdy jim ustoupí akutní obtíže, léčbu vysazují. Statistiky uvádějí, že pravidelně a správně bere léky asi 40% pacientů. Snažíme se jim opakovaně vysvětlovat důležitost pravidelné léčby a kontrolujeme techniku podávání inhalačních léků.

Co Vám nejvíce ztrpčuje vaši práci? Co byste změnila?

V poslední době se množí zkreslené informace např. na internetu z nejasných zdrojů (někdy ze zcela jasných komerčních zdrojů) slibujících zázračnou léčbu. Bohužel laik není schopen poznat serióznost informací a pod dojmem „ co je psané, je pravdivé“ zbytečně přijde o nemalé finanční prostředky. Vadí mi i liknavost zákonů vůči kouření. V praxi se setkáváme i s dětmi kolem 12. roku věku, které kouří pravidelně i jednu krabičku cigaret denně, a považují to za normální věc.

Jak byste ohodnotila současnou úroveň léčby alergie v Česku?

Myslím si, že je vysoká. Dostupnost (i cenová) prakticky všech léků, které jsou v zahraničí. Dobrá je i síť erudovaných alergologů, což v řadě i evropských států běžné není.

Sponzorováno

Alergie člověka omezují v jeho každodenním životě, jednak na ně musí neustále myslet a často také řešit jejich důsledky. Velmi děkujeme paní doktorce Lence Marhanové za odpovědi a věříme, že si alergici a astmatici uvědomí důležitost prevence a důvody dodržování správného léčebného režimu.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost




    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva