Obsah článku
- Nikotin je nebezpečný pro zdraví z několika důvodů - rozebereme je v dnešním článku.
- Závislost: Nikotin je velmi návyková látka. Užívání nikotinu, zejména prostřednictvím kouření cigaret, může vést k fyzické a psychické závislosti. Závislost na nikotinu je obtížné překonat a vyžaduje často odbornou pomoc.
- Srdeční choroby: Nikotin zvyšuje riziko srdečních chorob. Působí na srdce a cévy, což způsobuje zúžení a tuhost cév, zvýšení krevního tlaku a zvýšení srdeční frekvence. To může vést k vzniku srdečních onemocnění, jako je srdeční infarkt, ischemická choroba srdeční a cévní mozková příhoda.
- Rakovina: Nikotin je jedním z hlavních faktorů rizika vzniku rakoviny spojené s kouřením cigaret. Při spalování tabáku v cigaretě se uvolňují škodlivé látky, včetně karcinogenů, které mohou způsobovat rakovinu v různých částech těla, jako je rakovina plic, rakovina ústní dutiny, hrtanu, močového měchýře a další.
- Chronická plicní onemocnění: Kouření cigaret a vdechování nikotinu může způsobit vážná plicní onemocnění, jako je chronická obstrukční plicní nemoc a emfyzém. Nikotin dráždí dýchací cesty a způsobuje zúžení průdušek, což omezuje proudění vzduchu a způsobuje potíže s dýcháním.
- Další zdravotní problémy: Nikotin může mít negativní vliv na další aspekty zdraví, včetně snížené imunity, zhoršení zdraví pokožky, vliv na reprodukční systém a vývoj plodu u těhotných žen.
Výsledkem jeho působení při běžné „konzumaci“ je, že v stresové situaci působí relaxačně a naopak, v klidu působí povzbudivě.
Nikotin a zdraví
Kuřáci o tom dobře vědí, a tak jejich závislost funguje jako psychologická berlička v takových protichůdných situacích. Kromě účinku na mozek zvyšuje nikotin i srdeční frekvenci, krevní tlak, dráždí sliznici dýchacích cest a u začínajících kuřáků je zodpovědný za nevolnost a zvracení. Nadměrná dávka nikotinu může zvyšovat pozitivní zážitky vyvolané jinými druhy chování (relaxace, pití černé kávy, uspokojení hladu či sexuálních návyků apod.). Ve vysokých koncentracích však tento alkaloid vůbec není něčím, co bychom měli podceňovat. V množství přibližně 50 – 60 mg nás totiž může i zabít.
Jak to tedy celé funguje?
Nikotin, uvolněný účinkem tepla, se dostane do mozku v průběhu 10 sekund. Aktivní dávka nikotinu je 0,2 mg (čemuž odpovídá koncentrace v krvi 10 ng / ml). Průměrná cigareta obsahuje 8 – 9 mg nikotinu, z čeho se do krevního oběhu dostane 0,3 – 3 mg a jeho koncentrace v krvi dosáhne 20 ng / ml. Poločas rozpadu nikotinu v krvi je asi 40 minut.
„Závislí“ kuřáci si proto na udržení stálé koncentrace nikotinu v krvi zapalují cigaretu každou půlhodinu. Vykouření 15 až 20 cigaret nebo 3 až 5 doutníků získá kuřák smrtelnou dávku nikotinu, ale k smrtelným otravám prakticky nedochází, protože začátečník po prvních nepříjemných zážitcích z „překouření“ zvyšuje počet vykouřených cigaret nebo doutníků jen velmi opatrně. Organismus si na nikotin přivykne zásluhou adaptivních enzymů. Nikotin je návyková látka, která způsobuje, že až 90 procent kuřáků nedokáže přestat kouřit navzdory znalostem o škodlivosti tohoto zlozvyku.
Sponzorováno
Nikotin je špatným pánem, u silných, závislých kuřáků může být však dobrým sluhou během odvykací léčby. Na potlačení vzniku abstinenčních příznaků, díky kterým nejčastěji abstinující kuřáci selhávají, se totiž využívají preparáty, které poskytují alternativní přísun nikotinu do organismu. Říká se tomu náhradní terapie nikotinem. Po určitém čase cíleného snižování dávky je možné je vysadit. Jsou volně dostupné v lékárnách a kuřák si léčbu hradí sám.
Nikotin a vznik závislosti
Bylo prokázáno, že lidé začínají s kouřením tabáku v období kolem puberty. Nechtějí se od svých vrstevníků lišit, chtějí zapadnout do party, mít pocit dospělosti. První vykouřená cigareta je pro většinu nepříjemná a člověka provází různé obtíže (točení hlavy, kašlání, pachuť). Ale velmi brzy se vytvoří stav, kdy jedinec začne kouř z cigaret dobře snášet a vedlejší příznaky se přestanou objevovat. V této chvíli zjistí, že ho kouření tabáku psychicky uspokojuje a je malá pravděpodobnost, že kouření nechá.
Nikotin ovlivňuje chování a duši člověka. Vliv nikotinu je závislý na jeho dávce, a proto je u silných kuřáků výraznější. Při odvykání nikotinu prožívá člověk stav úzkosti. Trpí depresemi, nespavostí, podrážděním, úzkostí, bušením srdcem a jeho koncentrace je zhoršená.
Potřebujete pomoc při odvykání kouření?
Zjistěte své možnosti. Dnešní trh nabízí nejrůznější odvykací techniky – nikotinové žvýkačky, nikotinové náplasti, hypnóza, akupunktura, relaxační techniky, kurzy odvykání kouření apod. Můžete kontaktovat také různé protikuřácké organizace. Ty vám mohou velmi pomoci.
A pár zajímavých informací o kouření
Podívejte se na pár zajímavých čísel a informací, které mají co do činění s kouřením:
O číslech a minutách v souvislosti s kouřením
- více než polovina kuřáků v ČR je ve věku od 15 do 29 let,
- většina dětí ve věku 13 až 15 let již experimentovala s cigaretami,
- na následky kouření u nás ročně zemře přes 11 tisíc lidí,
- život kuřáků se průměrně zkracuje o 8 až 10 let, tedy 5 minut za jednu cigaretu,
- závislí na tabáku mají až 10-krát vyšší šanci, že onemocní rakovinou plic.
Proč s kouřením přestat?
Proto, že když dokuřte poslední cigaretu, již po:
- 20 minutách se budete cítit lépe: poklesne krevní tlak, sníží se puls, zlepší se cirkulace.
- 8 hodinách: hladina oxidu uhelnatého v krvi klesne na normální úroveň.
- 48 hodinách: nervová zakončení opět začínají růst, zlepšuje se chuť a čich.
- 2 týdnech: normalizuje se krevní oběh, funkce plic se zlepší o 30% a významně klesá riziko infarktu.
- 1 – 9 měsících: ustoupí kašel, únava, dušnost, uvolní se dutiny.
- 15 letech nekouření je riziko infarktu u kuřáků a nekuřáků přibližně stejné.
Je opravdu důležité si uvědomit, že nikotinové produkty jsou škodlivé, ať už je užíváte přes kouření cigaret, žvýkání tabáku, používání e-cigaret nebo jinými způsoby. Neexistuje žádná bezpečná úroveň užívání nikotinu, a proto je nejlepší se vyhnout jeho užívání úplně.
Takže na nikotin pozor. Není to sranda.
A také si u nás přečtěte
VIDEO: Když kouření krátí dech
Sponzorováno
Zdroje článku a studie
- Harmful effects of nicotine Autoři: Aseem Mishra, Pankaj Chaturvedi, Sourav Datta
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Kouření a (ne)zdraví, Zdraví nebezpečné látky
Přečtěte si také naše další články